Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi w Starachowicach debatowali w rocznicę stanu wojennego

Kazimierz CUCH
Najlepsza w konkursie szkół była drużyna I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach w składzie: Malwina Dudkiewicz, Martyna Szymczyk i Karol Bracik
Najlepsza w konkursie szkół była drużyna I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach w składzie: Malwina Dudkiewicz, Martyna Szymczyk i Karol Bracik Kazimierz Cuch
Historyczną konferencję i konkurs pod nazwą „Orła WRONa nie pokona” zorganizowano w czwartek w Starachowicach. Na 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zorganizowało je starachowickie Stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980-1989.

Hasłem przewodnim konferencji jest „Młodzi Podziemni”. Wspomagają je Instytut Pamięci Narodowej, Delegatura Kielce oraz Starostwo Powiatowe w Starachowicach, NSZZ "Solidarność" Regionu Świętokrzyskiego. Już we czwartek 3 grudnia rozpoczęły się w Starachowicach obchody 34 rocznicy stanu wojennego, przypadającej 13 grudnia. W hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, po raz siódmy zorganizowano konkurs pod nazwą „Orła WRONa nie pokona”, o powstaniu Solidarności, stanie wojennym, internowaniu.

Rozpoczęto wspomnieniem Janusza Kaczora, znanego działacza Solidarności ze Starachowic. Po nim swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego dzielił się Bogdan Kowalski. Dużo o kresie stanu wojennego mówili Robert Adamczyk i Paweł Perchel, wtedy młodzi działacze podziemia solidarnościowego.

Prócz 28 uczestników konkursu na sali byli przedstawiciele władz w osobach marka Materka- prezydenta Starachowic, Włodzimierza Orkisza- przewodniczącego Rady Miejskiej w Starachowicach, Agaty Wojtyszek- wicestarosty starachowickiego. Dość licznie stawili się działacze Solidarności ze Starachowic i Kielc. Było wielu młodych ludzi, nieuczestniczących w konkursie, ale uważnie słuchających wspomnień twórców Solidarności w Starachowicach.

KONKURS

W konkursie wiedzy o Solidarności i stanie wojennym wystartowało 28 młodych ludzi, uczniów 10 szkół powiatu starachowickiego, wyłonionych w ramach szkolnych eliminacji. Są to: Gimnazja nr 1, 2, 3 i 4, Gimnazjum w Wąchocku, I LO, II LO, III LO, ZSZ nr 1 i ZSZ nr 2. Pytania testowe w liczbie 30, po 10 w każdej turze testu, dotyczyły powstania Solidarności w Polsce, w Świętokrzyskiem, stanu wojennego. W jury konkursu zasiedli Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, Ewa Markowska, Marzena Grosicka, Lila Adamczyk, Anna Rachtan.

Pierwsze miejsce zajął Bartłomiej Zapała z II LO w Starachowicach, uzyskując 29 punktów, na 30 możliwych. Dwa drugie miejsca przyznano Magdalenie Skowrońskiej też II LO i Karolowi Bracikowi z I LO w Starachowicach. Cała trójka otrzymała aparaty fotograficzne. Każdy z uczestników otrzymał książkę, z cyklu wydawnictw IPN oraz gadżety reklamowe Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. W kategorii szkół zwyciężyła drużyna I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach w składzie: Malwina Dudkiewicz, Martyna Szymczyk i Karol Bracik. W nagrodę szkoła otrzymała drukarkę laserową.

Sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Instytut Pamięci Narodowej, Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność oraz Stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980 – 1989.

Młodym czytelnikom przypomnijmy, że skrót WRON oznaczał w stanie wojennym Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, kierowaną przez generała Wojciech Jaruzelskiego. W tamtym czasie zastępowała ona Rząd i Sejm. Polacy nazywali ją wtedy „wroną”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie