Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z kilku szkół wędrowała razem do Reduty Tarłowskiej i poznała niezwykłą historię zwycięskiej bitwy legionistów. Zobaczcie zdjęcia

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Fot. archiwum szkoły
Uczniowie ze szkół w Tarłowie, Ożarowie, a także Ostrowcu, Okole, Chotczy oraz harcerze, razem pomaszerowali szlakiem legionistów do Reduty Tarłowskiej.

Młodzież maszerowała szlakiem legionistów Józefa Piłsudskiego

W powiecie opatowskim odbył się XXI Rajd Legionowym Szlakiem- Reduta Tarłowska 2022. Była to ciekawa, bo zorganizowana w terenie, lekcja historii, w której udział wzięli nie tylko dzieci i młodzież z gminy Tarłów. Dołączyli do nich uczniowie ze szkół w Ostrowcu Świętokrzyskim, Ożarowie, Okole w gminie Bałtów, a także sąsiedniej Chotczy w powiecie lipskim. Jednym z organizatorów wyprawy był ostrowiecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego imienia Stanisława Jeżewskiego.

Tarłowską „małą ojczyznę” reprezentowała Drużyna Harcerska ,,Skrzydło” imienia Stanisława Poziomka, działająca w tamtejszej szkole podstawowej.
- Jesteśmy dumni, że młodzież z Ożarowa, Ostrowca, Okoła i Denkowa poznała troszkę historii naszego regionu- mówią tarłowscy harcerze.- Szlak wiódł spod pomnika Józefa Piłsudskiego w Wólce Tarłowskiej do Brzozowej. Uczestnicy poznali historię naszego kościoła, odwiedzili cmentarz -groby Legionistów i Węgrów oraz poznali historię synagogi. W drodze do Brzozowej podziwialiśmy okolicę.

Marsz przypomniał młodzieży i dorosłym o ważnym wydarzeniu, które miało miejsce na terenie gminy Tarłów. Idąca znad Nidy 1 Brygada Legionów Polskich, której twórcą i dowódcą był Józef Piłsudski, dotarła pod koniec czerwca 1915 roku do Wólki Tarłowskiej.

Wówczas brygadier Józef Piłsudski zatrzymał się tam na kwaterze. Wybrał na kilkudniowy postój dość wygodny jak na tamte czasy dom, stojący niemal w środku wsi. Zachował się on do dziś.

Między 30 czerwca a 2 lipca 1915 roku, legioniści stoczyli zwycięski bój z wojskami rosyjskimi o tak zwaną Redutę Tarłowską, silnie umocniony punkt usytuowany w lesie zwanym Dąbrówką. Rosjanie mieli za zadanie bronić mostu na Wiśle. Dobrze oszańcowana reduta miała jeszcze jeden doskonały strategicznie walor. Była wyniesiona ponad okolicę.

W walce tej szczególnie wyróżnił się 1 batalion 1 pułku, którym dowodził Edward Rydz-Śmigły. Po bitwie poległych żołnierzy obu armii pochowano w polowych mogiłach. Później, już po wojnie, przeniesiono na cmentarz do Tarłowa. Utworzono kwartał wojskowy. Pochowano tam prochy austriackich i rosyjskich żołnierzy oraz kilkudziesięciu polskich legionistów. Ustawiono też na ich mogile pomnik nawiązujący plastycznie do konwencji ówcześnie panującego stylu narodowego.

Pobyt Józefa Piłsudskiego w Wólce Tarłowskiej upamiętniono kilka lat później potężnym głazem, przytoczonym ze wsi Okół, ustawionym na błoniu przed domem, w którym kilka dni kwaterował późniejszy przywódca Polski.

Uroczystość odsłonięcia tablicy w 1938 roku stała się wielką manifestacją patriotyczną społeczeństwa ówczesnych powiatów iłżeckiego i opatowskiego. Po wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku tablica została zdjęta prawdopodobnie na przechowanie i zaginęła. Dopiero w 1990 roku została odtworzona jej wierna kopia.

Po tej lekcji historii, Koło Gospodyń Wiejskich „Kalinki” przygotowało dla młodzieży ognisko, w którym pieczono kiełbaski. Uczestnicy rajdu zwiedzili Muzeum Regionalne, w którym panie zgromadziły eksponaty z poprzedniego wieku. Na koniec odbyły się tradycyjne zabawy pląsy i śpiewy przy ognisku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie