Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo imprez, inwestycji i wydatków. Plany Muzeum Wsi Kieleckiej na ten rok są imponujące

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
W konferencji wzięli udział między innymi marszałek Andrzej Bętkowski (w środku), dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Katarzyna Korus i jej zastępca Jarosław Karyś.
W konferencji wzięli udział między innymi marszałek Andrzej Bętkowski (w środku), dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Katarzyna Korus i jej zastępca Jarosław Karyś.
Istotne działania inwestycyjne, wydawnicze, wystawiennicze oraz bogaty kalendarz imprez i wydarzeń - takie są plany Muzeum Wsi Kieleckiej na 2024 rok. We wtorkowej, 6 lutego, konferencji prasowej wzięli udział marszałek Andrzej Bętkowski, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Rudnicka, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Katarzyna Korus i jej zastępca Jarosław Karyś, kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni Tomasz Dulny, a także dyrektor Gabinetu Marszałka Anna Ciulęba.

Mnóstwo imprez, inwestycji i wydatków. Plany Muzeum Wsi Kieleckiej na trwający rok są imponujące

Park Etnograficzny w Tokarni z pewnością wielu kojarzy się z licznymi wydarzeniami, które przyciągają tłumy. Również w roku 2024 nie zabraknie imprez. W ubiegłym roku do skansenu wrócił Hubertus Świętokrzyski oraz po raz pierwszy organizowano tu Dożynki Wojewódzkie. Oba wydarzenia okazały się sukcesem i w tym roku także zostaną zorganizowane w Parku Etnograficznym w Tokarni. Ponadto Urząd Marszałkowski będzie współorganizatorem Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego oraz imprezy Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. W Tokarni odbędzie się również Świętokrzyski Festiwal Smaków, który co roku bije rekordy, jeśli chodzi o liczbę przybyłych gości.

Od połowy roku planowany jest remont Dworku Laszczyków w Kielcach, który potrwa do końca roku. Nie zabraknie jednak tradycyjnego kiermaszu wielkanocnego.

Marszałek Andrzej Bętkowski opowiedział o planowanych inwestycjach. - Województwo Świętokrzyskie dofinansowało kilka kluczowych dla Muzeum Wsi Kieleckiej zadań inwestycyjnych, których realizacja jest zaplanowana na 2024 rok. Te działania wzbogacą przestrzeń skansenu, poprawią komfort i bezpieczeństwo pracy oraz spowodują oszczędności dla muzealnego budżetu – podkreślił marszałek.

Jednym z zadań, które podniosą atrakcyjność skansenu i wzbogacą jego zasoby jest przeniesienie zabytkowej Kapliczki z Dymin na teren Parku Etnograficznego w Tokarni. Przeznaczono na to kwotę w łącznej wysokości 75 tysięcy złotych. Przestrzeń skansenu ubogaci także budowa obiektów małej architektury: krzyża cholerycznego w sektorze nadwiślańskim, dzwonniczki słupowej w sektorze świętokrzyskim, gołębnika przy Zagrodzie ze Ślęzan w sektorze wyżynnym. Tutaj także muzeum otrzymało wsparcie na realizację zadania (6 tysięcy złotych).

Kolejnym obiektem, którego budowa rozpocznie się w 2024 roku a zakończy w przyszłym roku, jest obórka z Gęsic. W tym roku planowany jest zakup drewna, które będzie wykorzystane do budowy ścian obiektu.

„Doposażenie magazynów muzealiów w Muzeum” to kolejny projekt, który dofinansuje Województwo Świętokrzyskie. Na potrzeby Parku Etnograficznego w Tokarni oraz Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zostaną zakupione: regały magazynowe, szafy aktowe, skrzynie transportowe, wózki magazynowe itp. Na realizację zadania Muzeum Wsi Kieleckiej pozyskało dofinansowanie od Województwa Świętokrzyskiego w łącznej wysokości 150 tysięcy złotych.

Realizacja zadania pod nazwą „Wykonanie modernizacji odciągu pyłów w pracowni stolarsko-konserwatorskiej w Parku Etnograficznym w Tokarni” wymagana jest ze względu na bezpieczeństwo pracujących tam osób. Województwo dofinansowało zadanie kwotą 200 tysięcy złotych.

Kolejną ważna inwestycją, w której samorząd wesprze Muzeum Wsi Kieleckiej jest zakup agregatów mobilnych. Z uwagi na wysokie koszty wynajmu agregatów prądotwórczych, jakie Muzeum ponosi corocznie w ramach organizowanych imprez i wydarzeń, zaplanowano w 2024 roku zakup na własne potrzeby dwóch agregatów mobilnych. To kwota w wysokości 220 tysięcy złotych.

Na zakup samochodu typu brygadówka Muzeum Wsi Kieleckiej pozyskało dofinansowanie od Województwa Świętokrzyskiego w wysokości 230 tysięcy złotych. Samochód będzie służył do przewożenia eksponatów, narzędzi, a także posłuży etnografom jako środek transportu na badania etnograficzne. Samochód będzie w dyspozycji Działu Technicznego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie