Morawica, powiat kielecki. Mieszkańcy wygrali! Jest decyzja w sprawie ważnej obwodnicy

Paulina Baran
freeimages.com
Udostępnij:
Gorąco w sprawie drogi mającej połączyć Morawicę z Chęcinami w powiecie kieleckim. Mieszkańcy wygrali, jest decyzja środowiskowa. Koniec wojny o przebieg drogi jest początkiem... batalii o gigantyczną kasę na budowę.

Info z Polski:
Pijany staranował autem przechodniów. Rekordowa dynia - Oglądaj

(Źródło: vivi24)

Wszystko wskazuje na to, że konflikt wokół budowy obwodnicy Brzezin, w gminie Morawica, w powiecie kieleckim, która ma połączyć drogi krajowe numer 7 i 73 wreszcie został zakończony. Mieszkańcy Brzezin od trzech lat protestowali przeciwko zamiarom Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, które zakładały wybudowanie obwodnicy przecinającej główną ulicę Brzezin na pół i konieczności wyburzeń kilku domów. Teraz mieszkańcy postawili na swoim i doprowadzili do tego ,że wydana została decyzja środowiskowa zezwalająca na budowę obwodnicy tak zwanym wariantem północnym, omijającym główną arterię, przebiegającym w zdecydowanej większości przez łąki, pola i lasy.

Emocjonujący wpis radnego

O wspólnym sukcesie poinformował radny Brzezin, Damian Woźniak na swoim profilu facebookowym. - Około trzech lat temu, zupełnie niespodziewanie Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach wystąpił z pomysłem budowy obwodnicy Brzezin. Niestety to, co pozornie wydawało się idealnym pomysłem nagle stało się wielkim problem. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich, bez jakiejkolwiek konsultacji z Urzędem Gminy, zaproponował wręcz rujnujący naszą miejscowość przebieg owej obwodnicy. Zaczynając od drogi S7 przez Radkowice, obwodnica miała przebiegać całkowicie po północnej stronie miejscowości ( od strony Bolechowic), następnie przekraczając granicę naszej miejscowości miała przejść na stronę południową (od strony Nidy) po to, aby w połowie Brzezin przejść znów na stronę północną, burząc przy tym kilka domów. W tym miejscu miał powstać wiadukt wraz ze zjazdami i wjazdami na obwodnice. Tak, w środku naszej miejscowości miała powstać taka „budowla... Zdając sobie sprawę, że wariant ten może zniszczyć całą naszą miejscowość, burząc jej cały ład przestrzenny, niszcząc piękne tereny budowlane Urząd Miasta i Gminy zaproponował wręcz bezinwazyjny przebieg obwodnicy , tak zwany wariant „północny”, który miałby przebiegać w całości po stronie północnej, niespełna w całości przebiegając po terenach kopalni oraz terenach przemysłowych, nie powodując przy tym żadnych wyburzeń i nie niszcząc terenów budowlanych- pisze radny.

Wyjaśnia, że choć wariant ten poparło 90 procent mieszkańców to Świętokrzyski zarząd Dróg Wojewódzkich upierał się za wcieleniem w życie swojej koncepcji budowy drogi. Mimo przeszkód, mieszkańcy i władze Miasta i Gminy Morawica nie dali za wygraną i organizowali kolejne spotkanie z osobami, które mogą coś w tej sprawie zdziałać. Między innymi dzięki temu w ostatnich dniach dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach Waldemar Pietrasik, który był na jednym z takich spotkań, wydał decyzję środowiskową zezwalającą na budowę obwodnicy w forsowanym przez większość mieszkańców wariancie.

Sprawa trwała za długo

Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest burmistrz miasta i gminy Morawica, Marian Buras, który nie kryje jednak niezadowolenia z tego, że przez upór Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, sprawa ciągnie się trzy lata. - Przez tę drogę codziennie przejeżdża kilka tysięcy samochodów, stanowi ona strategiczny łącznik między „siódemką”, a drogą numer 73 - mówi burmistrz.

Włodarz ubolewa, że zakończyły się już ostatnie nabory wniosków dotyczących dofinansowań unijnych na inwestycje związane z rozwojem Polski Wschodniej, ma jednak nadzieję, że znajdą się oszczędności chociażby z Regionalnego Programu Operacyjnego. - To jest strategiczna droga dla rozwoju tej części województwa. Mamy Specjalną Strefę Ekonomiczną, powstaje tu mnóstwo zakładów i firm. To wszystko musi zostać skomunikowane. Teraz trzeba będzie zacząć batalię o pieniądze - podsumowuje Marian Buras.

Do sprawy wrócimy. Będziemy pytać, czy znajdą się pieniądze na budowę tej obwodnicy. Warto dodać ,że to także ważny element systemu obwodnic opasujących Kielce - ta droga pozwoli łatwo ominąć od południa Kielce choćby autom jadący od Tarnowa w kierunku Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie