Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można rodzić dziecko bez bólu

Luiza Buras-Sokół [email protected]
Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach oferuje różne rodzaje łagodzenia bólu porodowego

Byliśmy pierwszym i jedynym ośrodkiem w województwie świętokrzyskim, a także jednym z niewielu w Polsce, który już w latach 90-tych stosował znieczulenia do porodów. I zawsze były one bezpłatne – mówi doktor Małgorzata Bonek, anestezjolog ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej w Kielcach, podkreślając, że lekarze z tego ośrodka mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem w tej dziedzinie. Wspomina, że ćwierć wieku temu w społeczeństwie zakorzenione było przekonanie, iż kobieta powinna rodzić w mękach i bólach.

– Tymczasem ona ma wybór. A obowiązkiem lekarza jest o tym wyborze poinformować – podkreśla anestezjolog.

Dziś w szpitalu położniczym przy ulicy Prostej przyszłe mamy mają do dyspozycji szeroki zakres różnorakich, całkowicie bezpłatnych metod uśmierzania bólu porodowego i, co ważne, coraz chętniej z nich korzystają.

– Zaczęliśmy z pomocą lekarzy ginekologów prowadzić akcje informacyjne mające za zadanie uświadomić młodym kobietom, że poród nie musi tak bardzo boleć. Przyszła mama może oczywiście zadecydować, że chce rodzić tak, jak nakazała natura. Wolno jej, ale to musi być świadomy wybór, a nie konieczność – tłumaczy Małgorzata Bonek.

Jedno nakłucie

- Za najskuteczniejszą metodę uśmierzania bólu porodowego uznawane jest znieczulenie zewnątrzoponowe, w skrócie ZZO. Wiedzą to już same pacjentki, które w naszym ośrodku coraz częściej decydują się korzystać z tej metody. W kwietniu tego roku było to już 45,5 procent rodzących drogami natury – podaje anestezjolog.

Znieczulenie zewnątrzoponowe wymaga wprowadzenia do kanału kręgowego cienkiego cewnika, przez który w trakcie porodu lekarz anestezjolog podaje leki zmniejszające ból. Jak skutecznie?

– Zależy to od wielu czynników. Dolegliwości nie znikają zupełnie, ale ich skala jest znacznie mniejsza, często pacjentka odczuwa jedynie same skurcze. O tym, jak dobre jest to rozwiązanie świadczy fakt, że niemal wszystkie pacjentki, które były znieczulane do pierwszego porodu, przychodząc kolejny raz na porodówkę, także proszą o ZZO. Zatem ta metoda działa – podkreśla anestezjolog i dodaje: - Znieczulenie zewnątrzoponowe stosowane podczas porodu nie wywiera szkodliwego wpływu na dziecko.

Jak w przypadku każdej procedury medycznej, także w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego istnieją przeciwwskazania do jego zastosowania. ZZO nie wykonuje się, jeżeli u matki występują zaburzenia krzepnięcia krwi, zakażenia, niektóre choroby neurologiczne lub zmiany ropne na skórze w miejscu, gdzie ma być wprowadzony cewnik.

- Tatuaż w okolicy lędźwiowej kręgosłupa czasami uniemożliwia wykonanie znieczulenia zewnątrzoponowego – informuje doktor Bonek.

Nieinwazyjne też skuteczne

Pacjentki Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka, które z wielu względów nie mogą, lub nie chcą skorzystać ze znieczulenia zewnątrzopono-wego, mają do dyspozycji kilka innych metod łagodzenia bólu porodowego. Najpopularniejszą jest tak zwany „gaz rozweselający” – mieszanina tlenu z podtlenkiem azotu.

- Wdycha się go w czasie skurczu macicy, który dzięki temu staje się mniej bolesny, a gdy mija, pacjentka może odstawić maseczkę z gazem. – wyjaśnia doktor Małgorzata Bonek.

Jeszcze inną, także bardzo skuteczną metodą łagodzenia bólu porodowego jest TENS, czyli elektrostymulator. – W okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa przykleja się cztery jednorazowe elektrody przewodzące delikatne impulsy prądu, co powoduje rozluźnienie mięśni – relacjonuje doktor Bonek. Pacjentka ma możliwość samodzielnego sterowania siłą impulsów za pomocą niewielkiego pilota.

Warto poprosić o znieczulenie do porodu

Doktor Michał Jarosiński, specjalista ginekolog ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach wyjaśnia:

- W naszym szpitalu dysponujemy szerokim wachlarzem metod łagodzenia bólu porodowego. Dzięki temu możemy dobrać indywidualnie rozwiązanie najlepsze dla każdej pacjentki. Daje nam to ogromny komfort pracy, ale przede wszystkim zapewnia bardzo przyjazne warunki do porodu dla naszych pacjentek i ich dzieci, a tym samym sprawia, że poród przestaje być traumatycznym wspomnieniem i kojarzy się tylko z radością narodzin.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać specjalistów, którzy wyjaśnią, doradzą, przedstawią wszystkie „za” i „przeciw”.

Anestezjolodzy Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej 30 w Kielcach chętnie odpowiedzą na pytania przyszłych mam związane ze znieczuleniem bólu porodowego. Telefon na oddział: 41-2013-871. Podczas bezpłatnych zajęć w przyszpitalnej szkole rodzenia Vita także odbywają się spotkania z anestezjologiem, który szczegółowo omawia wszelkie dostępne w szpitalu metody znieczulania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie