Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu wzbogaci się o dawne stroje sandomierskie

Klaudia Tajs
Stroje będę tym cenniejsze, że dziś muzeum posiada tylko jedną, oryginalną  męską sukmanę. na zdjęciu z lewej.
Stroje będę tym cenniejsze, że dziś muzeum posiada tylko jedną, oryginalną męską sukmanę. na zdjęciu z lewej. Klaudia Tajs
Pięć rekonstrukcji dawnego stroju ludowego, sandomierskiego zyska w najbliższym czasie dział etnograficzny Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Stroje będę tym cenniejsze, że dziś muzeum posiada tylko jedną, oryginalną męską sukmanę. Wszystko za sprawą programu Kultura – Interwencje 2019, w ramach którego Muzeum Okręgowe realizuje projekt pt. „Sandomierski EtnoDesign”.

Będą to stroje damskie, męskie i jeden strój dziecięcy codzienny. - W ramach projektu uszyjemy strój damski i męski strój odświętny ludzi młodych - zapowiada Kinga Kędziora – Palińska z działu etnograficznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. - Powstanie także strój osób starszych, odświętny. Piątym strojem będzie strój codzienny chłopca, w wieku 7 - 12 lat.

Muzeum Okręgowe zaprosiło do współpracy dr Marię Molendę, historyka sztuki i kostiumografa, w pracowni której powstaną stroje. - Stroje będą prezentowane na czasowej wystawie, której będzie towarzyszyła wystawa posterów, poprzez którą chcemy opowiedzieć o historii tego stroju, w pewien sposób zapomnianego, bo rzadko gdzie, oprócz naszej stałej wystawy etnograficznej, ten strój można zobaczyć - dodała Kinga Kędziora – Palińska.

Stroje wejdą do stałej ekspozycji etnograficznej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu i będą udostępniane do prowadzenia lekcji regionalnych. Uszycie strojów łącznie z butami, pasami i nakryciami głowy będzie kosztowało 15 tysięcy złotych.

Projektowi towarzyszy także aspekt edukacyjny, ponieważ pracownikom Muzeum Okręgowego w Sandomierzu zależy na popularyzacji stroju nie tylko wśród turystów i osób odwiedzających placówkę muzealną, ale także wśród najmłodszych. Dlatego zorganizowane zostaną dwa dni zajęć wokół stroju dla dzieci. Pierwszego października odbędą się zajęcia kreatywne dla najmłodszych, podczas których etnograf Kinga Kędziora Palińska i etnograf Iwona Łukawska opowiedzą o stroju, a dzieci będą mogły do dotknąć, a nawet przymierzyć. Podczas spotkania uczestnicy otrzymają też kolorowanki i będą mogły kolorować strój.
Z kolei trzeciego października odbędą się warsztaty dla dzieci starszych.

Trzecim elementem projektu będzie wernisaż wystawy połączony z pokazem mody. Muzeum zaprosiło do współpracy stylistkę i projektantkę mody Justynę Gamoń - Wesołowską i licznych gości, w tym panie z kół gospodyń wiejskich, które przybędą w strojach ludowych. Do współpracy zaproszono także Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Koprzywnicy , który także w ramach programu Kultura – Interwencje 2019 uszyje dla zespołu Powiślanie nowe stroje ludowe, sandomierskie. Pokaz mody w murach sandomierskiego zamku zaplanowano na 16 października.

Projekt „Sandomierski EtnoDesign” dofinansowany został przez Narodowe Centrum Kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie