Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Koneckim Wrześniu coraz mniej bohaterów. Uroczystości nie pozwalają o nich zapomnieć

Marzena KĄDZIELA
Marzena Kądziela
Zdecydowanie zabrakło podczas tegorocznego Koneckiego Września braci Wroniszewskich - honorowych obywateli i żołnierzy Armii Krajowej. Brakowało też innych bohaterów, którzy odeszli na zawsze. Ich pamięci poświęcona była nasza najważniejsza uroczystość patriotyczna.
Konecki Wrzesień sobota

Konecki Wrzesień 2014 - sobota

Podczas sobotnich uroczystości Koneckiego Września odbywających się przed Pomnikiem Partyzantów na cmentarzu dało się zauważyć brak stałych bywalców - braci Józefa Kazimierza Wroniszewskiego i Jana Zbigniewa Wroniszewskiego. Pierwszy z nich zmarł w październiku ubiegłego roku, drugi 28 sierpnia tego roku. Na "kombatanckich" krzesełkach ustawionych przed pomnikiem znalazło się zaledwie kilka osób, które były świadkami bohaterskich walk Polskiego Podziemia.
Nie było też gości spoza naszego powiatu oprócz członka zarządu województwa Jana Maćkowiaka.

Tablica pamięci Józefa Kazimierza Wroniszewskiego

O bohaterach wojennych mówił burmistrz Michał Cichocki, a modlitwę za nich poprowadził ksiądz kanonik Andrzej Zapart. Potem nastąpiła wzruszająca część uroczystości, jaką było odsłonięcie tablicy pamiątkowej Józefa Kazimierza Wroniszewskiego. Wraz z burmistrzem Michałem Cichockim odsłaniali: córka bohatera Elżbieta Podlasin oraz synowie Paweł i Michał. Na cmentarzy była obecna także wnuczka Martyna Wroniszewska.

Józef Kazimierz Wroniszewski działał w koneckiej konspiracji, współorganizował punkt wydawniczy tajnej prasy w Końskich. Był członkiem koneckiej organizacji Armii Krajowej. Żołnierz podziemia, walczył w zgrupowaniu "Robota". Aresztowany w grudniu 1943 r. Współorganizował obchody Koneckiego Września od 1984 roku.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KONECKIEGO

Pamiętamy o zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie

Ksiądz Zapart poświęcił zarówno tę tablicę, jak i 35 mniejszych, które po uroczystości na cmentarzu umocowano na Alei Dębów Katyńskich. Tablice upamiętniają dawnych mieszkańców powiatu koneckiego, którzy zostali zamordowani w Katyniu, Miednoje, Charkowie. Wśród nich znaleźli się: policjanci Jan Cupiał i Jan Majewski. Przy tablicy pierwszego znaleźli się wnuk Włodzimierz i prawnuk Krystian, przy drugim bratanek Zdzisław Majewski z żoną Stefanią, bratanica Anna Szatkowska i członkowie ich rodzin.

Poezja w wykonaniu Olgierda Łukaszewicza i militarny piknik

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza święta polowa przy kolegiacie św. Mikołaja. Przed modlitwą za Ojczyzną znany aktor Olgierd Łukaszewicz recytował poezję patriotyczną.
Popołudnie należało do Stowarzyszenia Historycznego "Rudy" z Komaszyc, które w parku urządziło piknik militarny. Były pokazy kawalerii, obozowisko kawaleryjskie z kuchnią polową, która serwowała grochówkę i kawę. Atrakcję stanowiło wyposażenie żołnierzy polskich prezentowane przez ponad 80 rekonstruktorów z całej Polski. Oblegane były zabytkowe pojazdy z kolekcji Adama Kwiela, a także szpital polowy. Rekonstruktorzy wykonali widowiskowy pokaz partyzanckiej zasadzki na pojazd pancerny.

Część artystyczna zapełniły występy młodych wokalistek z domu kultury: Darii Pol, Żanety Szmit i Kamili Musiał, a także zespołu "Wiarusy" oraz zespołu "Starachowianie - Teatr Muzyczny nad Kamienną".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie