Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze pierogi biesiadne - Jagienki z Oblęgorka zdradziły nam swój przepis

Lid
Autorki i wykonawczynie pierogów, laureatki konkursu na najsmaczniejszego pieroga II Święta Pieroga Świętokrzyskiego. Od lewej: Barbara Ciołak, Danuta Lesiak, Anna Zaława, Anna Dziewanowska (prezes), Genowefa Zdyb, Stanisława Majka.
Autorki i wykonawczynie pierogów, laureatki konkursu na najsmaczniejszego pieroga II Święta Pieroga Świętokrzyskiego. Od lewej: Barbara Ciołak, Danuta Lesiak, Anna Zaława, Anna Dziewanowska (prezes), Genowefa Zdyb, Stanisława Majka.
Na Świecie Pieroga Świętokrzyskiego w Bobrzy koło Kielc jury pod przewodnictwem szefa kuchni kieleckiego Tęczowego Młyna Mirosława Ciołaka spośród blisko 30 pierogów wybrało te najsmaczniejsze: pierogi biesiadne przygotowane przez Stowarzyszenie Kobiet Jagienka z Oblęgorka.
Najlepsze pierogi biesiadne - Jagienki z Oblęgorka zdradziły nam swój przepis

Prezes Anna Dziewanowska, mówi że Jagienki pierogi gotują z sercem i dlatego są takie dobre. - Częstujemy nimi od niedawna, ale tak bardzo smakują, że wystartowałyśmy w konkursie w Bobrzy - wyjaśnia. - Ulepiłyśmy ponad 500 sztuk a robienie ich było świetną zabawą, trwało tylko kilka godzin a towarzyszyły temu rozmowy i śmiech, jak zawsze na naszych jagienkowych spotkaniach.

Jagienki obawiały się, że nie sprzedadzą wszystkich pierogów, bo na festiwalu były ich tysiące, ale niepotrzebnie. Pierożki rozeszły się błyskawicznie i gdy jury ogłaszało werdykt na stoisku Jagienek nie było już ani jednego. Jednak dla tych wszystkich, którzy chcieliby sami je przyrządzić podajemy przepis.

Farsz: 2 kilogramy kiszonej kapusty; 1 kilogram mięsa (70 dekagramów łopatki wieprzowej, 30 dekagramów pręgi wołowej); 2 duże cebule; 3 marchewki; 1 pietruszka; ½ średniego selera; 1 kawałek pora (20 centymetrów); 2 listki bobkowe; 6 ziaren ziela angielskiego; 15 ziaren czarnego pieprzu; 1 łyżka stołowa majeranku; 1 łyżeczka od herbaty przyprawy maggi; ½ łyżeczki od herbaty wegety, kucharka lub warzywka; sól, pieprz do smaku; 10 dekagramów słoniny

Ciasto: 1 kilogramów mąki; 2 jajka; 3 łyżki stołowe oleju; 1 szklanka gorącej wody; szczypta soli
Przygotowanie farszu: Cebulę posiekać i zrumienić na złoty kolor. Mięso udusić z jarzynami i przyprawami w niewielkiej ilości wody. Gdy miękkie zemleć w maszynce do mięsa wraz z jarzynami i cebulą (bez listka bobkowego). Kapustę, jeśli bardzo kwaśna, wypłukać i ugotować. Posiekać lub zemleć w maszynce do mięsa. Połączyć mięso i kapustę, doprawić solą, pieprzem, maggi, kucharkiem i majerankiem, wyrobić na gładką masę. Jeśli farsz jest za suchy dodać trochę wywaru z duszenia mięsa. Farsz powinien mieć konsystencję lekko klejącą się. Słoninę pokroić w drobną kostkę i przyrumienić na złoty kolor.

Przygotowanie ciasta: Mąkę wysypać na stolnicę, dodać jajka, olej, szczyptę soli i zamieszać. Stopniowo dodawać gorącą wodę i wyrobić ciasto do osiągnięcia gładkiej i elastycznej konsystencji. Rozwałkować ciasto na 1,5 milimetrów grubości, wycinać krążki średnicy 6-8 centymetrów, nakładać farsz na krążki i lepić pierogi, układając na posypaną mąką tacę. Wrzucić na osolony wrzątek. Po wypłynięciu pierogów gotować na średnim ogniu przez minutę. Odcedzić, polać wysmażoną słoniną i podawać. Pierogi po wystudzeniu można też opiekać na patelni i podawać z wysmażoną słoniną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie