Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodsi inżynierowie na świecie rozpoczęli naukę na Politechnice Świętokrzyskiej

Mateusz Kołodziej
Mają po osiem, niektórzy po dziesięć lat, a już stali się...studentami. Ruszyła pierwsza edycja Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej.

To pierwsza edycja nowego edukacyjnego projektu największej w regionie świętokrzyskim uczelni technicznej. Tym razem władze uczelni, zainspirowane ogromnym zainteresowaniem dzieci podczas ostatniej czerwcowej imprezy z okazji Dnia Dziecka, postanowiły otworzyć mury swojej uczelni właśnie dla najmłodszych.

W sobotę, 10 lutego główna aula wykładowa Politechniki Świętokrzyskiej wypełniła się więc dziećmi oraz ich rodzicami. W uroczystej inauguracji „0” semestru” wzięło udział ponad 180 młodych żaków ze szkół podstawowych, którzy zakwalifikowani zostali do Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi, dorośli studenci. Było wszystko, co jest na prawdziwym rozpoczęciu roku akademickiego. Powitanie rektora, uroczyste ślubowanie, odebranie indeksów. W murach świętokrzyskiej uczelni zabrzmiał też „Gaudeamus”, wykonany przez chór Politechniki Świętokrzyskiej.

- Ten projekt dopina misję naszej uczelni. Na Politechnice Świętokrzyskiej studiuje ponad siedem tysięcy studentów na pięciu wydziałach, a region świętokrzyski ma tradycje techniczne jedne z największych w Polsce. Mamy ogromną satysfakcję, że inwestujemy w to, co najważniejsze, czyli nasze dzieci. Jestem przekonany, że będziemy kiedyś mieć satysfakcję z tego, że przyczyniliśmy się do Waszych sukcesów. Chcemy mieć udział w waszym rozwoju, dlatego powstała Dziecięca Politechnika Świętokrzyska - mówił podczas powitania i otwarcia pierwszego, jubileuszowego semestru Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej rektor uczelni, Wiesław Trąmpczyński. Obok niego, w uroczystej inauguracji udział wzięli także prorektor do spraw ogólnych profesor Barbara Goszczyńska oraz prorektor do spraw studenckich i dydaktyki, profesor Artur Maciąg. Zaraz po tym, gdy dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, wykład inauguracyjny „Dlaczego samolot lata” wygłosił profesor.Jan Krysiński, były wieloletni rektor Politechniki Łódzkiej. Co ciekawe jest on pomysłodawcą i twórcą jednej z pierwszych Dziecięcych Politechnik, którą otworzył w 2008 roku w Łodzi.

Młodzi studenci z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w inauguracji, jednak niecierpliwie oczekiwali też momentu, aż w końcu złożą ślubowanie, a do ich rąk trafią studenckie indeksy. To było wielkie przeżycie również dla rodziców młodych żaków. Małgorzata Doniecka posłała na Dziecięcą Politechnikę Świętokrzyską dwóch ośmioletnich synów. - Usłyszałam informację o otwarciu Politechniki Świętokrzyskiej dla dzieci w telewizji. Moi synowie interesują się robotyką, a wcześniej chodzili już na takie zajęcia. Konstruują przeróżne rzeczy z klocków. Dlatego zdecydowaliśmy z mężem i oczywiście również z synami, że wezmą udział w Dziecięcej Politechnice Świętokrzyskiej. Na ten pomysł bardzo się ucieszyli, mam nadzieję, że nauka w murach tej uczelni da im wiele i będzie połączeniem świetnej zabawy z nauką - mówiła.

- Interesuję się różnymi robotami, bardzo się cieszę, że zostałem studentem Politechniki Świętokrzyskiej - mówi ośmioletni Aleksander Zając.
Jak będzie wyglądała nauka młodych żaków na Politechnice Świętokrzyskiej? W pilotażowym „0” semestrze Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się pięć zjazdów, mniej więcej co miesiąc. Każde zjazd będzie poruszał inne zagadnienia i będzie składał się z trzech paneli: jednego wykładu i dwóch różnych warsztatów. Zajęcia będą dobywać się w niewielkich grupach. Każdy wykład, lub warsztaty mają swoje nazwy. Niektóre brzmią ciekawie. To między innymi „Gwiezdna przygoda”, „Pan samochodzik i człowiek w niebieskiej czapce”, „Warsztat młodego architekta”, czy „Misja księżycowa”.

Projekt Dziecięca Politechnika Świętokrzyska skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Cel przedsięwzięcia to promocja nauki - w szczególności kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych. Przypomnijmy, że w 2017 roku z podobnymi zajęciami dla dzieci ruszył Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Tam projekt nosi nazwę Uniwersytet Dziecięcy Jana Kochanowskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny



Walentynki 2018. TOP 10 prezentów dla panów

Walentynki 2018. TOP 10 prezentów dla pań

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie