MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nalewki są coraz modniejsze

Redakcja
Polecamy kilka przepisów na oryginalne nalewki. Zdobywają one coraz większą popularność. W ich wytwarzaniu specjalizuje się coraz więcej osób.
Fot. maxres/cc/Flickr.com

(fot. sxc.hu)

Rozgrzewająca jarzębinówka

Domowa nalewka z jarzębiny wymaga cierpliwości, ale ma ciekawy smak. Tradycyjną jarzębinówkę robi się z owoców zbieranych po pierwszych przymrozkach. Jeśli takich nie mamy, możemy wykorzystać świeże owoce trzymane przez 12 godzin w zamrażalniku. Składniki: 300 gram owoców jarzębiny, 0,5 litra spirytusu, 0,5 litra przegotowanej i ostudzonej wody, 100 mililitrów koniaku, 1 szklanka płynnego miodu. Oczyszczoną jarzębinę zalewamy miodem i alkoholem i odstawiamy na 2 miesiące. Po tym czasie zlewamy płyn, owoce rozgniatamy, a zebrany sok dodajemy do nalewu. Po 24 godzinach filtrujemy i przelewamy do butelek. Odstawiamy na około 4-5 miesięcy.

taronne/cc/Flickr.com

(fot. Fot. maxres/cc/Flickr.com)

Czosnkowa nalewka na przeziębienie

Nalewka to wyciąg alkoholowy z roślin. Do alkoholu przenika to, co w ziołach, korzeniach czy owocach jest najcenniejsze. Witaminy i substancje lecznicze dobrze się w nim konserwują. Na jesień i zimę warto przygotować nalewkę czosnkową. Przyda się podczas przeziębienia. Składniki: 1 główka polskiego czosnku, 750 mililitrów wódki, 1 szklanka płynnego miodu, 1 cytryna. Obrane ząbki czosnku kroimy w cienkie słupki, a cytrynę w ćwiartki. Zalewamy je miodem i wódką i odstawiamy na około 2 tygodnie. Po tym czasie zlewamy płyn, filtrujemy go i przelewamy do szczelnie zamykanych butelek. Nalewkę odstawiamy na 2-3 miesiące.

Jacob White/cc/Flickr.com

(fot. taronne/cc/Flickr.com)

Korzenna nalewka z karmelem

Aromatyczna nalewka korzenna jest gotowa po dwóch tygodniach. Składniki: pół gałki muszkatołowej, 1 laska cynamonu, 1 łyżka nasion kolendry, 1 łyżeczka nasion kminu, 1 łyżeczka nasion kozieradki, 4-5 nasion kardamonu, 3-4 ziarenka ziela angielskiego, ćwierć szklanki cukru, 750 mililitrów wódki, 1 szklanka przegotowanej wody. Gałkę ścieramy na tarce, kardamon i ziele angielskie lekko rozbijamy tłuczkiem. Kolendrę, kmin i kozieradkę podprażamy na suchej patelni. Cukier zrumieniamy na ciemny karmel, zalewamy wodą i rozpuszczamy. Dodajemy korzenie i zalewamy alkoholem. Odstawiamy zamknięte na około 2 tygodnie. Nalewkę przecedzamy, filtrujemy i rozlewamy do butelek. Jeśli nalewka postoi dłużej, nabierze więcej smaku i aromatu.

(fot. Jacob White/cc/Flickr.com)

Nalewka ze śliwek węgierek

Ze śliwek możemy wyczarować wiele smakołyków. Ale świetnie nadają się one także do przygotowania mocnej i aromatycznej nalewki. Na efekt trzeba poczekać, ale zimą taka nalewka smakuje wyśmienicie. Składniki: 1 kilogramów dojrzałych śliwek węgierek, 300 gram cukru, 0,5 litra spirytusu, 0,5 litra wódki. Śliwki myjemy, osuszamy, przekrajamy na połówki i usuwamy pestki. Owoce zalewamy wódką i spirytusem i odstawiamy w ciemne miejsce na 4-5 tygodni. Po tym czasie dodajemy cukier i znów odstawiamy na około 3-4 tygodnie. Następnie zlewamy płyn, przefiltrowujemy i odstawiamy na 3 miesiące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie