Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się zaskoczyć cukrzycy!

Oprac. KAK
Są choroby, które przez wiele lat nie dają żadnych objawów, ale mimo tego stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Jedną z takich chorób jest cukrzyca.

Nie daj się zaskoczyć!

Jej przyczyną jest niedostateczne wydzielanie insuliny - życiodajnego hormonu, który odpowiada za transport glukozy z krwi w głąb organizmu. Jak się ustrzec, rozpoznać i bronić radzą specjaliści z Centrum Zdrowia Vita ze Starachowic przy ul. Borkowskiego 1.

Po pierwsze - uważaj na symptomy

Jeżeli zauważysz u siebie nagłą i szybką utratę masy ciała nawet do 20 procent, nadmierne pragnienie, częste chodzenie do toalety, zaburzenia wzroku, wilczy głód, bóle brzucha i nagłe bóle głowy, osłabienie i uczucie omdlenia, to możesz podejrzewać, że jesteś chory na cukrzycę.

Po drugie - nie zaniedbuj

Długotrwale podwyższone stężenie glukozy we krwi prowadzi do różnych powikłań. Wiążą się one z niebezpieczeństwem utraty wzroku, niewydolnością nerek, owrzodzeniem stopy, objawami ze strony przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, zaburzeniem czynności seksualnych. Cukrzyca przyspiesza również rozwój zmian miażdżycowych oraz zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, udaru mózgu i choroby naczyń obwodowych.

Po trzecie - znaj swego wroga

Z praktycznego punktu widzenia rozróżnia się cukrzycę typu 1. i typu 2. Cukrzyca typu 1 dotyczy najczęściej dzieci i ludzi młodych między 10 a 14 rokiem życia i stanowi ok. 10% przypadków. Nie wynika z tego powodu, że dziecko w przeszłości jadło dużo słodyczy. Wynika z błędu systemu odpornościowego, który atakuje komórki beta trzustki produkujące insulinę. Przejawia się niedoborem insuliny w organizmie. Mimo tego, że dziecko ma wilczy apetyt, to w efekcie szybko traci masę ciała.
Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się upośledzonym działaniem insuliny. Początkowo przebiega bezobjawowo. Pierwsze symptomy pojawiają się po kilku latach w następstwie wzrastającego stężenia glukozy we krwi.

Po czwarte - badaj regularnie poziom cukru we krwi!

W Polsce na cukrzycę choruje około 9 procenta populacji między 20 a 79 rokiem życia. W około 90 procent przypadków występuje cukrzyca typu 2. W Polsce cukrzycę ciążową stwierdza się u około 3,4 porcent kobiet w ciąży.
Ze względu na kilkuletni, bezobjawowy przebieg cukrzycy typu 2 oraz brak możliwości przewidzenia lub zapobiegania cukrzycy typu 1, wskazana jest regularna kontrola.
Prawidłowy poziom cukru (glikemia) na czczo we krwi wynosi poniżej 100 mg%, a nieprawidłowy w granicach 100-125m%. Powyżej 126 mg% stwierdza się cukrzycę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie