Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Bogusław Teter, społecznik, pszczelarz i sandomierski Mikołaj! Miał prawie 101 lat

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Bogusław Teter zmarł w sobotę 18 lutego.
Bogusław Teter zmarł w sobotę 18 lutego.
W sobotę 18 lutego zmarł Bogusław Teter, były żołnierz Batalionów Chłopskich, pseudonim "Tygrys", społecznik, pszczelarz i sandomierski Mikołaj. Człowiek wyjątkowy. Miał prawie 101 lat.

Nie żyje Bogusław Teter

O śmierci Bogusława Tetra poinformował w sobotę starosta sandomierski Marcin Piwnik. Napisał na facebooku: "Dziś dotarła do Nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Tetra. W najbliższy wtorek jak co roku zaplanowaliśmy wizytę u Bogusia aby świętować z nim jego 101 urodziny. Niestety odszedł dziś do domu Pana. Bogusław Teter to żołnierz Batalionów Chłopskich, pseudonim "Tygrys", działacz ludowy Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, Polskiego Stronnictwa Ludowego, członek Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych. Był przede wszystkim społecznikiem i człowiekiem o wielkim sercu, który przez ponad 20 lat organizował paczki świąteczne dla ubogich dzieci z Bożęcina i gminy Wilczyce – miejsca pochodzenia rodziny Teter. Paczki trafiły łącznie do około czterech tysięcy osób. Życiowe motto Świętej Pamięci Bogusława Tetra brzmiało "Zawsze trzeba być człowiekiem". Rodzinie składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia. Cześć Jego Pamięci:

Życiowe motto jubilata brzmi "Zawsze trzeba być człowiekiem". - Człowiek musi być człowiekiem - mówił podczas 100. urodzin jubilat. - Ten czas przeleciał nie wiadomo kiedy. Tyle lat się przeżyło i miło mi tutaj z wami być. Trzeba być człowiekiem i od siebie coś dawać, a nie tylko brać, bo człowiek powinien z drugim człowiekiem współpracować odpowiednio - mówił.
Tak relacjonowaliśmy 100. urodziny pana Bogusława

Bogusław Józef Teter - kim był?

Bogusław Józef Teter Sandomierzanin, kapitan Wojska Polskiego, żołnierz Związku Walki Zbrojnej i Batalionów Chłopskich, Ludowiec, Pszczelarz, Sandomierski ,,Święty Mikołaj”. Urodził się 28 lutego 1922 roku w Gołębicach na przedmieściu Sandomierza. Ojciec Józef, Hallerczyk, policjant. Matka Maria z domu Nowak gospodyni, rolnik.

W roku 1936 ukończył szkołę powszechną i zaczął naukę w gimnazjum. Po wybuch II Wojny Światowej Niemcy zlikwidowali w Polsce szkolnictwo średnie. Edukację kontynuowała na tajnych kompletach u Profesora Romana Koseły do czasu w 1942 roku jego aresztowania i wywiezienie do obozu zagłady w Oświęcimiu. Gimnazjum - szkołę średnią skończył maturą w 1947 rok w Oleśnicy koło Wrocławia. W latach 1947-1950 studiował ekonomię na Wydziale Rolno-Leśnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dorywczo pracuje jako kelner.

W trakcie pracy zawodowej skończył liczne kursy i szkolenia w zakresie prawa, ekonomii i księgowości. W 1942 roku został wywieziony do pracy przymusowej w fabryce broni w Skarżysku Kamiennej. W 1943 roku uciekł z obozu pracy. W retorsji za ten czyn matka Maria została wysłana do obozu zagłady w Auschwitz. Ukrywał się już i jako żołnierz Batalionów Chłopskich o pseudonimie ,, Tygrys”. Walczył z okupantem niemieckim na terenach Sandomierszczyzny. Maria Teter przeżyła obóz koncentracyjny, marsz śmierci i obóz Ravesbruck. Wykupiona przez Szwedzki Czerwony Krzyż wróciła do Polski w 1947 roku. Ojciec Józefa został zamordowany w styczniu 1943 roku.

W okresie okupacji dorywczo imał się różnych zajęć. Handlował żywnością, był robotnikiem rolnym, młynarzem. Po ukończeniu studiów wrócił do Sandomierza z którym związał całe swoje życie. Pracował na odpowiedzialnych, kierowniczych stanowiskach związanych z prawem, ekonomia, rachunkowością, księgowością: Powiatowej Radzie Narodowej, Miejskim Handlu Detalicznych, Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Gorzyce, Powszechnej Spółdzielni Spożywców ,,Społem”, Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Gospodarki turystycznej ,,Flisak”. Jednocześnie wraz z żoną Stanisławą prowadził sad, uprawiał warzywa i kwiaty, hodowała pszczoły, króliki i kury.

Do 1939 roku był związany ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. W okresie niemieckiej okupacji był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Batalionów Chłopskich. Po 1945 roku działaczem Akademickiego Związku Młodzieży Wiejskiej ,,Wici”, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Związku Bojowników o Wolność i Demokracje, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Ławnikiem Sądu Rejonowego w Sandomierzu i Sądów Okręgowych w Kielcach i Rzeszowie, radnym i Zastępcą Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej. Wieloletni prezes Sandomierskiego Koła Pszczelarzy. Nazywany Sandomierskim Świętym Mikołajem za kilkudziesięcioletnie fundowanie paczek bożonarodzeniowych dzieciom z Bożęcina i gminy Wilczyce – miejsca pochodzenia rodziny Teter.

Bogusław Teter
Bogusław Teter
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie