Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienne odkrycie we Włoszczowie. Przedwojenny napis na fasadzie jednej z kamienic w rynku. Zobaczcie zdjęcia

Iwona Boratyn
Na fasadzie kamienicy numer 15 w Rynku we Włoszczowie odpadł tynk i odsłonił przedwojenny szyld "Pokoje Noclegowe". Więcej na następnych zdjęciach >>>
Na fasadzie kamienicy numer 15 w Rynku we Włoszczowie odpadł tynk i odsłonił przedwojenny szyld "Pokoje Noclegowe". Więcej na następnych zdjęciach >>>UG Włoszczowa
Każde miejsce, która upamiętnia ślady historii Włoszczowy jest cenne i ważne dla współczesnych jak i dla kolejnych pokoleń. Kamienicę pod numerem 15 we włoszczowskim rynku niestety dotknął ząb czasu. Na budynku odpadł stary tynk. Pod nim ukrywał się przedwojenny szyld: "Pokoje Noclegowe".

Chyba w ten sposób nie dał o sobie zapomnieć jeden z żydowskich przedsiębiorców Aba Zemel. Od 1923 roku prowadził interesy w centrum miasta. Handlował tytoniem i prowadził restaurację. Łatwo nie było. Konkurentów miał wielu. W latach 20. i 30. XX wieku we Włoszczowie działało kilka restauracji i jadłodajni. Prowadzili je: Ignacy Drukała, Anna Kaczkowska, Jochweta Bimka, Emanuel Chmielewski i niejaka Krupińska. Pewnie dlatego obrotny przedsiębiorca poszerzył ofertę o usługi hotelarskie.

Inne interesy w miasteczku też kwitły. Do większych firm na początku lat 30. można zali­czyć: tartak i młyn parowy „Imperial”, własność Men­dla Kornfelda, Abrama Londnera, Cecela Wajcmana i Lai Chęcińskiej, drukarnie: Joska Zalcmana i Arona Edwlista, garbanie: Haskiela Beremana, Henocha Dajczmana, Szmula Hofmana, Dawida Szlamkowicza, olejarnie Szmula Minca, fabrykę maszyn rolniczych „Metal” Dawida Klajmana. Eksploatacją pobliskich lasów zajęły się firmy Rajchmana, Tajtelbauma i Rapaporta. Hurtowo handlowali bydłem: Nusyn i Szmul Kuperminc, drobiem Aron Wajntraub, drewnem: Nu­syn Apelsztajn, Moszek Kaczka, Szmul Abramson, kamieniem budowlanym: Szmul Rajchman i Moszek Kaczka.

W 1935 r. pracowały we Włoszczowie 163 zakłady rzemieślnicze, w tym, między innymi: 80 odzieżowych, 33 spo­żywcze, 12 metalowych, 9 drzewnych i tyleż skórzanych, 4 usługowe, 3 mineralne, 2 chemiczne i 2 poli­graficzne. Kredyty można było pobierać w Banku Spółdzielczym, którego prezesem był Icek Gotlieb i w Banku Kredytowym, którym zarządzał Jakub Zalcman. Z towarzystw zarejestrowanych w latach 1918 - 1939 odnotowujemy: Związek Kupców, Stowarzysze­nie Rzemieślników Włoszczowskich, Centralę Rzemieślników Włoszczowskich oraz Stowarzyszenie Ge­miłus Chesed.

Zobaczcie zdjęcia

Pamiętać należy, że właściwie od czasów lokacji miasta w XVI wieku włoszczowski rynek był miejscem targów i dorocznych jarmarków. Rynek przyciągał nie tylko kupców, okoliczną ludność, spacerowiczów, ale też "ludzi ze świata", ponieważ w centrum mieściło się wiele budynków administracji. Na przełomie XIX i XX wieku powstał rynek w kształcie kwadratu, z placem targowym w jego czę­ści środkowej, co znakomicie ułatwiało handel. Nato­miast latem był: „...prawie salonem spotkań dla poważniejszych i bardziej kulturalnych mieszkańców miasteczka, chciwych warszawskich nowin”. Hotele były więc jak najbardziej pożądane.

Skąd wiemy do kogo hotel należał? Otóż w1928 roku spisy przedsiębiorców odnotowywały prowadzenie hotelu w rynku przez Abę Zemela. Z kolei spis adresowy z 1938 roku także go wymienia jako właściciela pokoi noclegowych, umeblowanych pokoi na wynajem oraz restauracji. Zemelów we Włoszczowie było kilku: Moritz Zemel - sekretarz gminy, handlarze - Mordka Zemel, Fiszel Zemel, Chaim Zemel. Spis przedsiębiorców można zobaczyć TUTAJ

Szyld zachował się w stopniu, który pozwala na jego odczytanie, możliwe jest zatem jego wyeksponowanie na elewacji w obecnej formie (po oczyszczeniu i zabezpieczeniu). Tego rodzaju zabytki kultury materialnej, dokumentują historię miasta i stanowią element jego tożsamości. Warto więc o nie zadbać. Układ urbanistyczny ścisłego centrum Włoszczowy jest wpisany do rejestru zabytków.

Zobaczcie zdjęcia

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie