Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niełatwa sztuka zasypiania

Krzysztof Korona psycholog seksuolog psychoterapeuta no
archiwum
Kosmetolodzy uważają że idealny sen to ośmiem godzin odpoczynku, podczas którego skóra intensywnie się regeneruje. Niestety o zdrowy sen jest coraz trudniej…Jak sobie go zapewnić dla urody i zdrowia radzi Krzysztof Korona, psycholog, psychoterapeuta.

Zdaniem naukowców z Walter Reed Army Medical Center, osoby śpiące krótko i mające problemy z zasypianiem mają częściej wyższy wskaźnik masy ciała BMI, niż osoby śpiące dłużej i nie mające problemów ze snem. Z kolei kosmetolodzy podnoszą rolę snu jako antidotum na starzenie sie organizmu i zdolność samoregeneracji. Podczas snu poprawia się bowiem ukrwienie skóry, a co za tym idzie, staje się ona lepiej odżywiona i szybciej pozbywa się toksyn. Cóż, ale kiedy zasypanie wcale nie jest takie łatwe...?

Kłopoty ze snem to nie tylko plaga współczesności

Borykająca się z bezsennymi nocami cesarzowa Małgorzata Teresa Habsburg, kazała sobie ścielić czarne prześcieradła. Filip V sypiał na jedwabiu w kolorze białym, ozdobionym czarnymi liliami. Henryk VII perfumował swoje prześcieradła. Charles Aznavour najlepiej zasypiał w kwadratowych łóżkach.
W czasach panowania Ludwika XVI skazywanie ludzi na bezsenność należało do najsurowszych kar. Taką między innymi karę zastosowano wobęc zamachowca, który targnął się na życie króla. Nie pozwalano mu spać przez wiele dni i nocy. Jak wyznał przed śmiercią, ze wszystkich tortur, jakie w stosunku do niego zastosowano, to było dla niego najbardziej dotkliwe.

Na pytanie jak zasnąć? Nie ma prostej odpowiedzi

Nasze babcie radziły w takich sytuacjach picie herbatek ziołowych, liczenie baranów, słuchanie cichej muzyki. W różnego rodzaju popularnych poradnikach znaleźć można wskazówki praktyczne typu: na kilka godzin przed snem nie pij kawy, mocnej herbaty, nie pal papierosów, wywietrz pokój, przed położeniem się do łóżka wyjdź na 20-mtnutowy spacer przed zaśnięciem pomyśl o sprawach miłych, odpręż się etc. Niestety, rady te nie zawsze okazują się skuteczne.

Ile godzin trzeba spać, by czuć się wypoczętym?

Każdy organizm ma inne wymagania. Jednym wystarcza 6 godzin snu, innym potrzeba więcej. Osobiste zapotrzebowanie na sen uwarunkowane jest trybem życia, a przede wszystkim wiekiem. Dzieci potrzebują spać więcej, ludziom starszym wystarcza przeważnie 5-6 godzin snu. Bezsenność jest niewątpliwie przykrą dolegliwością nie stanowi jednak zagrożenia dla kondycji fizycznej człowieka. Wpływa natomiast fatalnie na system nerwowy.

Trening autogeny i ...hipnoza!

W walce z bezsennością najlepsze rezultaty uzyskuje się leczeniem przy pomocy hipnozy lub treningu autogennego. Obydwie techniki uczą wywoływania snu za pomocą autosugestii .
Lecznie hipnozą polega miedzy innymi na nauczeniu się techniki " wyłączenia myśli" które utrudniają zaśnięcie. Sztuka zasypiania polega między innymi na umiejętności nie interesowania się …zasypianiem. Innymi słowy im bardziej koncentrujemy uwagę na tym aby zasnąć, tym trudniej nam to wychodzi. Zwykle bowiem osoby cierpiące na bezsenność z chwilą zamknięcia powiek zaczynają uruchamiać różnego rodzaju fantazje. Obrazy podsuwane przez wyobraźnię, przeżycia minionego dnia, nie dokończone rozmowy,, wspomnienia - prowadzą do występowania emocji, te zaś skutecznie uniemożliwiają "zapomnienie się" i zaśniecie.

Kilka dobrych rad

Osobom , u których problemy ze snem pojawiają się od czasu do czasu ,polecam rady opisane w książce Władymira Lewina pt. "Jak być sobą". W skrócie można je przedstawić tak:

Połóż się. Zamknij oczy. Zwróć uwagę na oddech. Zacznij naśladować oddech osoby śpiącej. Przerzuć uwagę na to co widzisz pod powiekami. Szarość, ciemność, bezkształtne plamki, punkty. Zacznij to obserwować zadając sobie pytanie co widzisz, co to jest, co się z tym dzieje. Koncentrowanie uwagi na tych wzorach, plamach to skuteczny sposób na zajęcie swojej uwagi i odpędzenie natrętnych myśli.

Pamiętajmy, że chroniczne kłopoty ze snem wymagają jednak kontaktu ze specjalistą. Aby wyleczyć bezsenność, najpierw trzeba znaleźć jej przyczynę. A przyczyn jest sporo, przede wszystkim są to zaburzenia psychiczne (np. depresje, stresy, stany lękowe), zaburzenia , które utrudniają sen (np. zespół niespokojnych nóg, zapalenie stawów), zażywanie różnych leków, bezdechy w czasie snu, zaburzenia rytmu snu i czuwania (np. u mężczyzn - przerost prostaty, który zmusza do kilkukrotnego wstawania w nocy i oddawania moczu). W zależności od tego jak zdiagnozowana jest przyczyna tak proponuje się terapie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie