Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite. Odsłonili tablicę ku czci funkcjonariusza "bezpieki"

Tomasz Trepka
Podczas uroczystości w Fanisławicach
Podczas uroczystości w Fanisławicach Urząd Gminy Łopuszno
Wielkie oburzenie w wielu środowiskach wywołała uroczystość w gminie Łopuszno w powiecie kieleckim, gdzie upamiętniono... czyny ważnego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa. Na tablicy znalazło się też wiele innych nieścisłości. Po naszej interwencji tablicę zdjęto.

Uroczystość miała miejsce na polanie leśnej między Korczynem, a Fanisławicami w gminie Łopuszno, w powiecie kieleckim. Odsłonięto tablicą czczącą między innymi ważnego funkcjonariusza aparatu bezpieczeństwa wprowadzającego po II wojnie światowej sowiecki porządek.

Wydarzenia którym poświęcony jest pomnik miały miejsce w sierpniu 1944 roku. Odział partyzantów Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych przeprowadził akcję przeciwko żołnierzom komunistycznej partyzantki zgrupowanych w Armii Ludowej.

Komunistyczna propaganda przez wiele lat po II wojnie światowej starała się lansować pogląd o rzekomej zbrodni, którą dokonali, także na cywilach niezaangażowanych w konspirację, żołnierze Brygady Świętokrzyskiej pod Fanisławicami. Przez lata napis na tablicy sławił ludzi komunistycznej partyzanki poległych w walce z „bandytami”. Tydzień temu pojawiła się nowa tablica, ale pozostała ... narracja wywodząca się z poprzedniego systemu.

Wsród osób wymienionych na tablicy upamiętniającej wydarzenia z sierpnia 1944 roku był między innymi Tadeusz Łęcki „Orkan” - dowódca 2 Brygady Armii Ludowej „Świt”. Upamiętnienie komunisty, który w powojennej, niesuwerennej Polsce pełnił ważne funkcje w aparacie bezpieczeństwa stanowi niemałą wpadkę. Działania podjęte w Fanisławicach są sprzeczne z przyjętą przez polski parlament w kwietniu 2016 roku ustawą demokunizacyjną. Obliguje ona samorządy do usuwania, w przeciągu roku, wszelkich symboli upamiętniających osoby związane z systemem totalitarnym, którym był także komunizm.

Własną akcję dekomunizacyjną, informacyjną i uświadamiającą prowadzi między innymi Instytut Pamięci Narodowej, walcząc z nazwami ulic, placów i patronami szkół, upamiętniającymi tych, którzy „wsławili się utrwalaniem władzy ludowej” i stanowili kręgosłup systemu przed 1989 rokiem.

- Musi budzić zdziwienie upamiętnianie osób, których działania można uznać przynajmniej za kontrowersyjne, by nie powiedzieć sprzeczne z interesem Polski. Dzieje się to w dobie, kiedy między innymi Instytut Pamięci Narodowej stara się ukazywać prawdę o tym co działo się w naszym kraju po 1944 roku, komu służyła Armia Ludowa czy Polska Partia Robotnicza. Reprezentowały one obce naszemu społeczeństwu wartości, które stały się kręgosłupem wprowadzania systemu totalitarnego. Przy tego typu inicjatywach należy zadać pytanie, kto wydał na nie zgodę. Takie działania doprowadzają do narodowej schizofrenii - powiedziała naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, doktor Dorota Koczwańska-Kalita.

Kontrowersyjne uroczystości odbyły się 21 sierpnia. Rozpoczęły się mszą świętą, w której brał udział między innymi księża. Uroczystościom nadano podniosły charakter, także poprzez udział w nich pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, szkół i straży pożarnej. Tym przedsięwzięciom towarzyszyła „prelekcja historyczna” opowiadająca historię wydarzeń z sierpnia 1944 roku, którą wygłosił jeden z miejscowych radnych. Niestety nie mająca wiele wspólnego z prawdą. Słuchali tego wszyscy przybyli - dyrektorzy szkół i nauczyciele, młodzież. Wśród zaproszonych gości byli także krewni osób, które określono na tablicy terminem „poległych w walce”. Więcej - osoba wzbudzająca największe kontrowersje nigdzie na „poległa” - cieszyła się długim życiem, zmarła dopiero w 1988 roku.
Spory wokół pomnika spowodowały interwencję władz gminy Łopuszno. - Zleciłam zajęciem się tą sprawą. Zdecydowaliśmy się zamienić kontrowersyjną tablicę na odpowiadającą prawdzie historycznej. Pragnę nadmienić, że była to inicjatywa społeczna. Wynikała ona z faktu, że poprzednia tablica została celowo uszkodzona. Stąd zrodził się pomysł jej zastąpienia - mówiła wójt Łopuszna Irena Marcisz.

Niestety pomimo wielu starań - osoby, które bezpośrednio przygotowywały uroczystości i nową tablicę nie chciały się wypowiedzieć, czym się kierowały.

Osoba, której nazwisko znalazło się na tablicy i budzi największe kontrowersje to Tadeusz Łęcki “Orkan”. Urodził się w 1917 roku. Ukończył między innymi seminarium nauczycielskie w Kielcach. Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku. Następnie ukrywał się u krewnych. Wiosną 1944 wstąpił do Armii Ludowej i został zastępcą dowódcy oddziału partyzanckiego „Świt”. Błędy dowódcze doprowadziły do rozbicia jego oddziału pod Chotczą, tak skończył on swoją działalność.Mimo to. „Orkan” został odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy. W Polsce komunistycznej został awansowany do stopnia pułkownika Ludowego Wojska Polskiego. Był także wysokim funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. W latach 1965-1968 pełnił ważną funkcję w aparacie represji , był zastępca dyrektora gabinetu Ministra Spraw Wewnętrznych. Zmarł w 1988 roku.

By mieć pełną świadomość tego co wydarzyło się w sierpniu 1944 roku koło Fanisławic warto sięgnąć do fachowej literatury: Doktor Wojciech Muszyński z Instytutu Pamięci Narodowej pisze:

"24 sierpnia 1944 roku miała miejsce akcja odwetowa przeciwko tak zwanej Brygadzie Armii Ludowej „Świt”, która poprzedniej nocy pod Gnieździskami wykoleiła, a następnie ograbiła pociąg pasażerski relacji Częstochowa-Kielce. Były liczne ofiary wśród podróżnych – wyłącznie Polaków. Poszkodowanym przyszli z pomocą lekarze i grupa żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Reszta, pod dowództwem podpułkownika Antoniego Szackiego „Bohuna” – dowódcy oddziału, otoczyła miejsce postoju ludzi z Armii Ludowej. Okazało się jednak, że znajdują się tam jedynie tabory z zagarniętymi rzeczami. W akcji zginęło 3 komunistów."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie