Jajo jest jednym z najlepszych i najbardziej wartościowych produktów spożywczych. Zawiera proteiny, prawie wszystkie witaminy (z wyjątkiem witaminy C), karotenoidy, cholinę, niacynę, lecytynę oraz cynk, wapń, fosfor, żelazo, selen i jod. Ponadto białko jaja ma optymalny dla człowieka skład aminokwasów i jest pożądanym budulcem organizmu.
Wzorcowe białko
- Jajko rzeczywiście jest produktem o wysokiej wartości spożywczej - przyznaje Monika Ameryk, dietetyczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela. - Białko, które jest w jaju, uznaje się za wzorcowe, stuprocentowe, do którego odnosi się inne białka, zawarte na przykład w mięsie lub w produktach roślinnych.
Cenne substancje odżywcze zawarte są również w żółtku. Ale wielu ludzi uważa, że zawiera ono również substancje niekorzystne dla organizmu, np. cholesterol.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, można zjeść około 10 jaj tygodniowo. Podstawą jest urozmaicona dieta.
- Nie trzeba się go bać - uważa Monika Ameryk. - Większość cholesterolu produkowana jest przez wątrobę.
Jeszcze kilka lat temu mówiono o tym, że w ciągu tygodnia można zjeść jedynie dwa jajka. Dziś pogląd ten się bardzo zmienił.
- Według Światowej Organizacji Zdrowia, dopuszcza się spożycie około 10 jaj tygodniowo - mówi Monika Ameryk. - Niektórzy spożywają po kilka jaj dziennie i nie mają z tego powodu żadnych kłopotów zdrowotnych. Podstawą jest urozmaicona dieta.
Przyjmuje się, że ograniczyć spożycie jaj powinny osoby, które mają problemy z pęcherzykiem żółciowym i trzustką.
Pozostałości stawonogów, dżem, który nie jest dżemem. Bulwer...
Nie tylko kurze
Ptasie jaja mają różny skład. Uważa się, że np. jaja przepiórcze są bardziej wartościowe od kurzych. Zawierają one nieco więcej żelaza, miedzi, witamin z grupy B i mają mniej cholesterolu. Niekiedy kupuje się jaja kacze bądź gęsie, ale są one bardziej ciężkostrawne.
- Nie robi się z nich jajecznicy, dobrze sprawdzają się w wypiekach - dodaje Monika Ameryk.
Jaja strusie, które również dostępne są na rynku, należą także do produktów wyróżniających się wysoką wartością odżywczą.
Jaja praktycznie można łączyć ze wszystkim. Bardzo smaczne i wartościowe połączenie składników różnego pochodzenia występuje np. w jajku faszerowanym szynką i zieloną pietruszką.
- Jajo gotuje się na półmiękko, wyciąga żółtko, kroi szynkę w drobne kosteczki, dodaje posiekaną pietruszkę, dodaje jogurt lub majonez, miesza i nakłada na białko - radzi Monika Ameryk i podkreśla: - Najlepszą obróbką termiczną jest gotowanie jajka na miękko. W zależności od wielkości przez 3-3,5 minuty.
Ile zarabiają pracownicy Lidla, Biedronki, Tesco? Zarobki są...
Polub "Express" na Facebooku