MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej w Liceum imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie

Michał LESZCZYŃSKI [email protected]
Wystawę ogląda Maria Janeczko, przez Służbę Bezpieczeństwa internowana 13 grudnia 1981 roku za organizowanie związków zawodowych, strajków i nabożeństw dla pracowników opatowskiej Spółdzielni Pracy Mogilana
Wystawę ogląda Maria Janeczko, przez Służbę Bezpieczeństwa internowana 13 grudnia 1981 roku za organizowanie związków zawodowych, strajków i nabożeństw dla pracowników opatowskiej Spółdzielni Pracy Mogilana
- Programie nauczania ogranicza naukę historii współczesnej - mówi Piotr Kaptur, nauczyciel z Zespołu Szkół numer 2 w Opatowie. W szkole można oglądać wystawę "Opozycja i opór społeczny w regionie świętokrzyskim w latach 1975-1989"

Prezentację przygotowała kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.
- Nigdy nie powstało opracowanie o oporze społecznym na kielecczyźnie za lata 1975-1989, zatem jest to pierwsza inicjatywa po 1989 roku - mówi Marek Jończyk z działu edukacji kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. - Przygotowaliśmy prezentację w formie planszowej i książkowej.
Jak mówi Jończyk, w połowie lat 70. oraz na początku 80. w naszym regionie funkcjonował ożywiony opór społeczny.
Jończyk wyjaśnił, że tworząc wystawę, Instytut korzystał nie tylko z własnych zasobów archiwalnych, lecz również ze zbiorów prywatnych osób, które działały w opozycji.

OTWARCIE WYSTAWY

W uroczystym otwarciu wystawy w Zespole Szkół numer 2 w Opatowie licznie uczestniczyła młodzież. Przez ponad godzinę nauczycielka historii opowiadała licealistom o tamtych czasach.
- Każdy, kto podniósł rękę na władzę, był surowo karany - przybliżała. - Zwykłym ludziom ograniczano dostęp do podstawowych potrzeb. Na przykład za łapówkę można było iść do lepszego szpitala. Ówczesne państwo swoich mieszkańców podsłuchiwało, chciało wiedzieć o nich wszystko. Władza zniewalała i manipulowała prawdą.
Młodzież obejrzała fragmenty filmów traktujących o "tamtych" czasach. Gros z nich dopiero po 1989 roku w całości ujrzała światło dzienne. Przed ponad dwudziestoma laty na filmach rękę położył cenzor.

SPOTKANIE Z OPOZYCJONISTAMI

Licealiści spotkali się z żywymi świadkami tamtych czasów: Marią Janeczko i Markiem Baradziejem, działaczami opozycyjnymi w Opatowie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie represje ze strony władzy czekały na osoby głoszące własne poglądy.
Maria Janeczko 13 grudnia 1981 została internowana do obozu odosobnienia w Gołdapi za tworzenie związków zawodowych i strajków w spółdzielni pracy Mogilana w Opatowie.
Czy licealiści zrozumieją nieodległą historię kraju, w którym przyszło im żyć?
- Program nauczania ogranicza naukę dziejów nieodległych - mówi Piotr Kaptur, nauczyciel historii. - Poprzez wystawę przybliżamy działalność opozycji. Każdy zna Lecha Wałęsę, Annę Walentynowicz. Jest jednak wiele osób anonimowych, które przyczyniły się do odzyskania wolności, jak pani Maria Janeczko czy pan Baradziej. O nich głośno się nie mówi - podkreśla Kaptur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie