Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły obóz muzyczno-językowy z artystami z regionu w Hucie Szklanej [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Włodek Kiniorski zachęcał młodzież do szlifowania talentów.
Włodek Kiniorski zachęcał młodzież do szlifowania talentów.
Muzolingua to sens życia jest... tak brzmiał refren piosenki, która powstała podczas obozu muzyczno-językowego Muzolingua organizowanego w Hucie Szklanej na początku sierpnia.

Muzolingua to marka stworzona przez Kamę Kępczyńską-Kaletę, która do współpracy zaprosiła Szymona Bobrowskiego, trębacza legendarnego zespołu Dikanda, doskonale znanego świętokrzyskiej publiczności. Podczas warsztatów działy się rzeczy niezwykłe, a energia, która udało się stworzyć podczas pracy spowodowała istny wybuch kreatywności, motywacji i inspiracji. Zaowocowało to powstaniem utworu muzycznego Muzolingua w 4 językach: polskim, francuskim, angielskim i hiszpańskim. Utwór wykonany był na wielu instrumentach. Były gitary, dzwonki, puzon, instrumenty klawiszowe i perkusja.

Podczas tygodniowych warsztatów dużą inspiracją byli sekretni goście, którzy pojawiali się każdego dnia, aby dzielić się z uczestnikami pasją i miłością do muzyki. Ziut Gralak, wybitny trębacz, znany głównie ze współpracy ze Stanisławem Sojką zachęcał do improwizacji, a spotkanie zakończyło się brawurowym wykonaniem utworu łączącego różne kultury świata od Indii po Amerykę Południową. Anna Hamela nie tylko opowiadała o miłości do muzyki francuskiej, ale również zaskoczyła uczestników umiejętnościami gry w tenisa stołowego.

Uczestników warsztatów odwiedził również pochodzący z naszego regionu Włodek Kiniorski, który zachęcał do ciężkiej pracy, bo tylko ona w połączeniu z talentem i miłością do muzyki przyniesie efekty na poziomie światowym.

Nie zabrakło inspiracji ludowych, bo przecież Kama Kępczyńska-Kaleta od 25 lat śpiewa w zespole ludowym Bielinianki i promuje folklor świętokrzyski. Jednym z gości był akordeonista Grzegorz Michta wraz córka Nadią, którzy wraz z instruktorem muzycznym Szymonem Bobrowskim wykonali wspólnie macedońską piosenkę ludową Jovane Jovanku.

Warsztaty śpiewu w skali archaicznej poprowadziła Agnieszka Kowalczyk Krzysiek a tańców uczył Grzegorz Kaleta. Podczas pracy odwiedzili Muzolinguę wolontariusze programu Erasmus plus z Armenii, Turcji i Hiszpanii, a jej uczestnikiem był mieszkający na stałe w Indiach Albin Joseph George, który prowadził podczas obozu zajęcia karate. Było bardzo międzynarodowo, międzykulturowo i edukacyjnie.

Warsztaty językowe w trzech językach: angielskim, hiszpańskim i francuskim prowadziła Kama Kepczyńska-Kaleta. Dużym powodzeniem cieszył się konkurs wiedzy terminów muzycznych, takich jak: bemol, klucz wiolinowy, czy śpiewanie ze słuchu. - Podczas pracy wykorzystywałam metody pracy edukacji nieformalnej, bo tym zajmuję się na co dzień koordynując projekty międzynarodowe. Uczenie się przez skórę, śpiew, poznanie, w kontekście przynosi niesamowite efekty. Otoczenie muzyką i charyzmatycznymi ludźmi Bardzo ten proces edukacyjny ułatwiło - podkreśla Kama Kepczyńska-Kalet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie