MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nordic walking w woj. świętokrzyskim. Gdzie warto iść w weekend 15 - 16 czerwca. TOP 3 trasy

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Nordic walking w woj. świętokrzyskim da się trenować prawie wszędzie. Ale zachęcamy do wybrania szlaków, które zostały sprawdzone przez innych mieszkańców. Wspólnie z Traseo przygotowaliśmy dla Was 3 malownicze trasy nordic walking w woj. świętokrzyskim. Na każdy tydzień przedstawiamy Wam nowy zestaw ścieżek do wyboru. Przekonaj się, jakie szlaki przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Ścieżki nordic walking w woj. świętokrzyskim

Które szlaki nordic walking w woj. świętokrzyskim polecają mieszkańcy? Sprawdziliśmy to.

Traseo to aplikacja, dzięki której każdy może zapamiętywania swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. Razem z Traseo przygotowaliśmy dla Was 3 interesujące ścieżki nordic walking w woj. świętokrzyskim. Znajdź najciekawszą dla siebie.

Zanim wyruszysz, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 22 czerwca w woj. świętokrzyskim ma być od 18°C do 25°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 13% do 23%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Dobczyce

  • Początek trasy: Działoszyce
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,39 km
  • Czas trwania marszu: 54 min.
  • Przewyższenia: 65 m
  • Suma podejść: 80 m
  • Suma zejść: 81 m

Trasę dla amatorów nordic walking poleca AirWrona

Walentynki, piękna pogoda i wolna niedziela. Pomysł na wycieczkę - Dobczyce. Małe miasteczko położone 20km na południe od Krakowa swoją historią sięgającą XIII w. zachęciło do odwiedzin. Pierwszą informacją, która można znaleźć na temat Dobczyc jest to, że znajduje się tam zamek. Po dalszej analizie okolicy okazało się, że nie tylko twierdza jest tam obiektem wartym zobaczenia, ale po kolei...

Trasę zaczynamy z ostatniego przystanku busa (Darbus), którym dojedziemy z Krakowa. Wracamy się kawałek do Rynku, gdzie ukazują się nam pierwsze warte uwagi miejsca. Po prawej stronie od wylotu ulicy Jagiellońskiej widzimy Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. Na przeciwko wyrasta przed nami zabytkowa wieża OSP, która od balkonu po czubek prezentuje się bardzo dobrze, jednak zawieszone poniżej reklamy szpecą fasadę całego budynku. Dalej kierujemy się w lewo, gdzie docieramy pod figurę Św. Floriana. Stąd możemy zobaczyć w całej okazałości rynek dobczycki - niestety jest on "oblepiony" reklamami. Na końcu "placu" kierujemy się w prawo najpierw w ulicę Kasztelana Dobka, następnie w Kazimierza Wielkiego.

Po kilkuminutowym podejściu ukazują się nam schody do Starego Miasta, które doprowadzą nas na wzgórze, po drodze mijając kilka ciekawych miejsc. Pierwsze z nich to Cmentarz Jeleniec, spod bramy którego możemy zobaczyć drugi cmentarz na przeciwległym wzgórzu oraz mocno ograniczoną panoramę miasta. Nieopodal wejścia (prawie na przeciw) znajduje się umieszczona w bloku skalnym płaskorzeźba Chrystusa. Wchodząc dalej ujrzymy pomnik przyrody - lipę Marysieńka, w której ukryto kapliczkę z figurą Matki Boskiej. Jeszcze kilka kroków i szczyt schodów, przy którym "wyczekują" na nas Św. Jan Nepomucen oraz Najświętsza Maria Panna. Po lewej stronie od figur stoi zabytkowa dzwonnica z trzema dzwonami, z których jeden pamięta czasy XVI wieku.

Od jakiegoś czasu widzimy biały budynek pokryty dachem z czerwonej dachówki. Jest to Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, do którego niestety nie było dostępu. Tuż za nim znajduje się Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego oraz Zamek Królewski. Obie atrakcje są czynne od kwietnia do października, zatem ich wnętrz nie uświadczyliśmy. W pobliżu znajdujemy niewielką górkę, z której rozciąga się nam świetny widok na Jezioro Dobczyckie, spiętrzającą go tamę oraz beskidzkie szczyty, po drugiej stronie widok na Pogórze Wielickie. Chwila odpoczynku na ławce, podziwianie widoków, kilka fotek i ruszamy dalej.

Schodzimy ścieżką w dół w nadziei wejścia na koronę tamy. Dochodzimy jednak pod małą elektrownię, spod której mamy doskonały widok na zaporę. Aby pospacerować po niej należałoby wrócić do głównej ulicy, przejść przez most nad Rabą i skierować się w lewo. Pokręciwszy się trochę w okolicach rzeki wracamy ulicą Podgórską do centrum po drodze mijając miejscowy klub Raba Dobczyce. Wycieczkę kończymy pod wspomnianym na początku Kościołem Matki Bożej.

Mimo, że trasa krótka, w jej przebiegu możemy znaleźć wiele ciekawych miejsc. Jeśli dysponujemy samochodem, to możemy to małe małopolskie miasteczko połączyć z oddalonymi niedaleko Myślenicami, w których znajdziemy kilka wartych uwagi zabytków.

Byłbym zapomniał, jedyną oznaką zimy (a raczej jej resztkami) była sterta śniegu wymieszanego z ulicznym brudem.
Nawiguj


🌲🌤️ Trasa nordic walking: SANDOMIERZ – RELAKS NAD WISŁĄ

  • Początek trasy: Sandomierz
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,22 km
  • Czas trwania marszu: 44 min.
  • Przewyższenia: 12 m
  • Suma podejść: 20 m
  • Suma zejść: 20 m

Sandomierz poleca tę trasę na marsz

Masz dość zgiełku miasta i marzy Ci się relaks nad wodą? Istnieje niezawodny sposób, by ukoić zmęczony umysł – spokojny odpoczynek na łonie natury, w otoczeniu zieleni i przy szumiącym akompaniamencie Wisły. Z przystani w Starym Porcie wyruszysz w rejs Wisłą i nacieszysz oczy pięknymi panoramami królewskiego miasta. Kajakiem lub rowerem wodnym zwiedzisz zatoczkę, a w strefie aktywności rozegrasz mecz siatkówki plażowej. Jeśli preferujesz rozrywki intelektualne, zawsze możesz rozegrać partyjkę szachów na świeżym powietrzu, przy którymś ze stolików na wybrzeżu. Odpoczywając na bulwarach wiślanych, nie zapomnij także wstąpić do Sezonowej na naleśniki i orzeźwiającą lemoniadę!
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: JURAJSKI FESTIWAL BIEGOWY 2021 - JURA TRAIL 10

  • Początek trasy: Sędziszów
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 10,4 km
  • Czas trwania marszu: 3 godz. i 28 min.
  • Przewyższenia: 636 m
  • Suma podejść: 318 m
  • Suma zejść: 318 m

Jurajskifestiwalbiegowy poleca tę trasę na marsz

JURAJSKI FESTIWAL BIEGOWY 2021

trasa: JURA TRAIL 10
Długość trasy: 10,4 km
Przewyższenia: łącznie 636 m – w górę: 318 m / w dół: 318 m
Punkty odżywcze: 4,6 km (woda) / 7,6 km (woda) / meta (woda, bufet)
Najwyższy punkt: Góra Zborów (467 m)
Limit czasu: 2,5 godziny
Lokalizacja startu i mety: Podlesice (Zajazd Jurajski)
Start: 25 września 2021 r. (sobota), godz. 11.00
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Co daje nordic walking?

Nordic walking to sport, który może uprawiać prawie każdy. Dlatego wiele osób wybiera nordic walking. Może przynosić wiele korzyści, jeśli pamiętamy o odpowiedniej technice. Nordic walking pomoże zrzucić zbędne kilogramy oraz pomoże w zadbaniu o dawkę aktywności fizycznej, która jest ważna dla naszego zdrowia. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:

  • kijki aluminiowe
  • kijki z włókna szklanego
  • kijki z włókien węglowych

Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.

Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.

Atrakcje Świętokrzyskiego dla miłośników nordic walking

Chyba najpiękniejszym regionem woj. świętokrzyskiego jest Ponidzie, nazywane często „Polską Toskanią” za sprawą krajobrazu – łagodnie pofalowanych wzgórz – który nieco przypomina Włochy. Wzdłuż Nidy biegnie wiele szlaków pieszych i rowerowych, a na turystów czekają też dodatkowe atrakcje. Warto odwiedzić np. Opatowiec, który jest oficjalnie najmniejszym polskim miastem, a z dziećmi wybrać się do Pacanowa, gdzie działa Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.

Jeśli lubicie chodzić po górach, czekają na was Góry Świętokrzyskie, niewysokie, ale za to bardzo urozmaicone. Najwyższy szczyt – Łysica – ma tylko 614 m n.p.m., ale zalicza się do Korony Polski. Nieodległa Łysa Góra to legendarne miejsce sabatów czarownic. Dziś stoi na niej piękny klasztor z relikwiami Krzyża Św. W Górach Świętokrzyskich warto zajrzeć jeszcze do Jaskini Raj, uchodzącej za jedne z najpiękniejszych polskich naturalnych podziemi.

A może wolicie maszerować po Polsce śladami zabytków? W woj. świętokrzyskim ich nie brakuje – szczególnie dobrze zachowane średniowieczne obwarowania można zwiedzać w Szydłowcu. Miasto nosi nawet przydomek „polskiego Carcassonne” dzięki swoim wspaniałym zabytkom. Jeśli chodzi o zamki, chyba największe wrażenie robi słynny Krzyżtopór w Ujeździe, z którym wiążą się opowieści o duchach i skarbie pilnowanym przez czarty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie