Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Słupia będzie miastem! Zobacz ją z drona (WIDEO)

imo, sw
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Wśród pięciu miast, które mają otrzymać prawa miejskie znalazła się Nowa Słupia.

Projekt rozporządzenia został teraz skierowany do uzgodnień międzyresortowych. W praktyce jest to już tylko formalność - 1 stycznia 2019 roku Nowa Słupia powinna zostać miastem.

Nowa Słupia obecnie liczy dokładnie 1360 osób. Przed II wojną światową mieszkało tu aż 3560 osób. Teraz cała lokalna społeczność żyje dobrą nowiną - bo trudno potraktować ją inaczej, skoro za przywróceniem statusu miasta w konsultacjach opowiedziało się aż 95 procent mieszkańców. Na budynku Urzędu Gminy widnieje także informacja, która przypomina o historycznym wydarzeniu, które ma nastąpić w styczniu. Wszyscy nim żyją.

- To dla nas duża radość. Komu jak nie nam się to należy? Byliśmy miastem przez ponad 500 lat, ale przez historyczne zawiłości prawa zostały odebrane. Teraz czas, by je odzyskać. Nowa Słupia to niewielkie miasteczko, ale z wielkimi tradycjami, historią, pięknymi krajobrazami i wspaniałymi ludźmi - mówi Wioletta Krzyżanowska, mieszkanka Nowej Słupi. - Myślę, że w bezpośrednim odczuciu dla mieszkańców zmieni się niewiele, raczej nazewnictwo, ale to mimo wszystko jest odbierane przyjemnie - dodaje.

Entuzjazm udziela się i włodarzowi Andrzejowi Gąsiorowi. - Od kilku dni nieustannie słyszę głosy zadowolenia ze strony mieszkańców. Na pewno zmiana statusu sprawi, że nasza gmina stanie się bardziej rozpoznawalna, zyska prestiż. Liczymy, że i turystyka, z której Nowej Słupia słynie, będzie się lepiej rozwijać - komentuje wójt.

Nowa Słupia była miastem w latach 1351–1869. Znajduje się u stóp Łysej Góry (zwanej także Świętym Krzyżem) – drugiego co do wysokości wzniesienia Łysogór. Wieś graniczy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, znajdując się w jego otulinie.

rzez Nową Słupię przebiegają drogi wojewódzkie: droga wojewódzka numer 751 – z Suchedniowa do Ostrowca Świętokrzyskiego, 753 – do Woli Jachowej (łącząca Słupię z Kielcami) oraz 756 – ze Starachowic do Stopnicy. Nowa Słupia jest ważnym punktem wielu szlaków turystycznych.

W XIII i XIV wieku wieś była własnością opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu. Osada nosiła wówczas nazwę Słup. W 1351 roku opaci świętokrzyscy założyli miasto na mocy przywileju króla Kazimierza Wielkiego. Powstało ono w dogodniejszym miejscu, w porównaniu z poprzednim położeniem wsi, noszącej współcześnie nazwę Stara Słupia.

Rozwój miasta związany był z obsługą pielgrzymek na Święty Krzyż. W Nowej Słupi kilkukrotnie zatrzymał się król Władysław Jagiełło, pielgrzymujący do świętokrzyskiego klasztoru.

W 1405 roku Słupia otrzymała przywilej na odbywanie cotygodniowych targów. Liczba jarmarków z czasem zwiększyła się do dziewięciu. W 1578 roku miasto posiadało 2,5 łana, 21 warsztatów rzemieślniczych, 6 garncy gorzałczanych, młyn i stępę.

Po kasacji klasztoru w 1819 roku miasteczko podupadło. W 1869 roku po powstaniu styczniowym, Nowa Słupia utraciła prawa miejskie.

Przed II wojną światową osada miała 3350 mieszkańców. Na skutek wojny ich liczba zmniejszyła się do 1353 w 1946 roku. Obecnie w Nowej Słupi mieszka około 1600 osób.

W 1960 roku powstało Muzeum Staropolskiego Hutnictwa. Współcześnie Nowa Słupia jest ośrodkiem turystycznym w Górach Świętokrzyskich. W miejscowości tej co roku odbywa się festyn archeologiczny Dymarki Świętokrzyskie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie