Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wizja stadionu we Włoszczowie już za kilka tygodni

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Spotkanie burmistrza Włoszczowy Grzegorza Dziubka z wiceministrem Ireneuszem Rasiem.
Spotkanie burmistrza Włoszczowy Grzegorza Dziubka z wiceministrem Ireneuszem Rasiem. UG Włoszczowa
Gmina Włoszczowa nie odchodzi od planów zbudowania nowoczesnego kompleksu sportowego. Włoszczowski Ośrodek Sportu i Rekreacji kilka tygodni temu zlecił prace nad projektem jednej z krakowskich firm. Pierwsze wizualizacje powinniśmy poznać na początku marca. Koszt? Około 100 tysięcy złotych. To już kolejne podejście zmierzające do modernizacji miejskiego stadionu przy ulicy Wiśniowej.

Gmina Włoszczowa wnioskowała o 128 milionów (wraz z deklarowanym wkładem własnym w wysokości ponad 7,5 miliona zł), w ramach pierwszej edycji „Polskiego Ładu”. Wnioski dotyczyły między innymi kanalizacji w 14 miejscowościach dla blisko 5 tysięcy odbiorców (ponad 70 kilometrów sieci i 27 przepompowni), modernizacji pięciu dróg dojazdowych i drogi na osiedlu Brożka we Włoszczowie oraz powstanie boisk wielofunkcyjnych w Czarncy, Kurzelowie, Koniecznie, jak i oczekiwanego już od wielu lat remontu stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Co znalazło się w we wniosku dotyczącym Ośrodka Sportu i Rekreacji? Modernizacja boisk głównego i bocznego, wielofunkcyjnego, do siatkówki plażowej, tenisa ziemnego, modernizacja i budowa budynków zaplecza szatniowo – gospodarczego, remont trybun, bieżni, modernizacja i budowa parkingów, nagłośnienie, oświetlenie, monitoring, mała architektura, ogrodzenie, odwodnienie, infrastruktura towarzysząca. Szacowany koszt – ponad 24 miliony złotych (wkład własny – 2,4 miliona złotych). Niestety z wnioskowanej kwoty wsparcie skończyło się na zaledwie kilku milionach. Gmina Włoszczowa otrzymała wsparcie 4.505.020,46 złotych, tylko na jedno z wnioskowanych zadań - kompleksową modernizację drogi na osiedlu Brożka w mieście.

Koncepcja modernizacji stadionu wraca. Kilka dni temu burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek spotkał się Ireneuszem Rasiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Polski. Na swoim facebookowym profilu samorządowiec zapowiedział, że nadejdą" niebawem dobre wieści dla naszego miasta". Swojego zadowolenia nie kryje Ośrodek Sportu i Rekreacji. Gmina pochwali się za miesiąc wizualizację stadionu i jak podkreśla burmistrz, na jej podstawie będzie teraz przygotowywana dokumentacja projektowa.

Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, a następnie Miejski Ośrodek i wreszcie OSiR swoje początki ma w latach 60. XX wieku. Stadion Sportowy imienia Mariana Górskiego we Włoszczowie (nazywany Stadionem Hetmana) przy ulicy Wiśniowej jest częścią kompleksu zarządzanego przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. Oprócz boiska głównego z trybuną znajduje się na tym terenie także drugie pełnowymiarowe boisko trawiaste, dwa korty tenisowe, boisko uniwersalne, bieżnia lekkoatletyczna, boisko do piłki ręcznej. Płyta główna użytkowana przez piłkarzy Hetmana Włoszczowa posiada trybunę na tysiąc miejsc siedzących. Po drugiej stronie płyty znajdują się boksy dla zawodników rezerwowych, a także muszla widowiskowa.

Na stadionie trenuje Klub Sportowy "Hetman Włoszczowa" - ma już blisko 80 lat. Nieformalne rozgrywki zespołowych drużyn sportowych organizowano we Włoszczowie już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Działalność sportową w formie zorganizowanej rozpoczęto dopiero po II wojnie światowej. We wrześniu 1947 roku powstał klub Tęcza-Społem, który uważa się za początek KS Hetman. W międzyczasie wprowadzano różne nazwy: między innymi Kłos i Spójnia. Obecna nazwa obowiązuje od początku lat siedemdziesiątych minionego stulecia. Największym sukcesem Hetmana były występy w połowie lat 90-tych w III lidze, będącej wówczas trzecią klasą rozgrywkową w Polsce. Nazwa Hetmana Włoszczowa nawiązuje do postaci Stefana Czarnieckiego, który urodził się w pobliskiej Czarncy. Tam również został pochowany. W 2014 roku radni włoszczowscy zdecydowali, że stadion sportowy przy ulicy Wiśniowej będzie nosił imię byłego dyrektora (lata 1985-1994) Stolbudu i prezesa Hetmana Mariana Górskiego. Stało się to w 20. rocznicę śmierci patrona obiektu.

W ostatnich latach metamorfozy przechodzi zaplecze stadionu. Obiekt służy nie tylko sportowcom, ale również mieszkańcom. Tu organizowane są największe imprezy masowe.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie