MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ustalenia w sprawie pacyfikacji Michniowa

Marek Maciągowski
Ewa Kołomańska z najnowszym albumem "Michniów”, poświęconym pacyfikacji wsi
Ewa Kołomańska z najnowszym albumem "Michniów”, poświęconym pacyfikacji wsi Fot. Marek Maciągowski
- Podczas pacyfikacji Michniowa w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku zginęło nie 203, ale 204 osoby. Losy kilku innych po dniu pacyfikacji są nieznane. Do listy ofiar trzeba też doliczyć tych, którzy zginęli w obozach. Takie są najnowsze ustalenia Ewy Kołomańskiej, autorki albumu "Michniów", który ukazał się staraniem Muzeum Wsi Kieleckiej w przededniu obchodów 67 rocznicy pacyfikacji wsi.

- Choć pacyfikacja Michniowa jest symbolem martyrologii polskiej wsi, niewiele jest publikacji poświęconych tej okrutnej zbrodni dokonanej przez żołnierzy niemieckich na bezbronnych mieszkańcach wsi, kobietach i dzieciach- mówi Ewa Kołomańska.

Album zawiera nowe niepublikowane dotąd ilustracje, przedstawia najnowsze ustalenia historyków.
- Jest to jednak tylko wstęp do większej pracy. Trzeba ją kontynuować, bowiem o zbrodni w Michniowie ludzie wiedzą bardzo mało. Zwłaszcza za granicą nie ma żadnej świadomości, że podczas wojny zostało zniszczonych 817 polskich wsi - mówi Ewa Kołomańska.

Michniów inaczej

Tymczasem w michniowskim mauzoleum trwają prace przy modernizacji Domu Pamięci Narodowej, po poniedziałkowych uroczystościach rozpocznie się budowa parkingu. Wymieniona tez zostanie posadzka przed zbiorową mogiłą pomordowanych mieszkańców wsi. Na te prace Muzeum Wsi Kieleckiej ma 3 miliony złotych. Jeżeli projekt rozbudowy mauzoleum znajdzie się na liście podstawowej dofinansowania z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko rozpocznie się budowa kilku betonowych surowych brył, symbolizujących spalone domy, z których każdy będzie wyposażony w multimedia. Całość ma przedstawiać i obrazować różne aspekty martyrologii wsi polskiej, przypominać o zbrodni, o której tak naprawdę wiedza jest znikoma.

Ewa Kolomanska podkreśla, że za dokonaną w Michniowie zbrodnię nikt dotąd nie odpowiedział, żaden morderca nie został skazany, a mieszkańcy polskich wsi nie dostali żadnych odszkodowań za spalone gospodarstwa i mordy dokonywane na cywilach, w tym kobietach i dzieciach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie