MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesną metodą operowali w Skarżysku. Doradzał sławny profesor

PST
W skarżyskim szpitalu z powodzeniem usunięto chorym nowotwory jelita nowoczesną metodą laparoskopową.
W skarżyskim szpitalu z powodzeniem usunięto chorym nowotwory jelita nowoczesną metodą laparoskopową. archiwum
Po zabiegu laparoskopowym kobieta, której w Skarżysku usunięto jednocześnie dwa nowotwory, już na drugi dzień chodziła! Nowoczesna metoda jest coraz chętniej stosowana, także u nas.

Autorytet w dziedzinie laparoskopii

Autorytet w dziedzinie laparoskopii

Profesor doktor habilitowany nauk medycznych Wiesław Tarnowski: II stopień chirurgii ogólnej. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, prezes Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich. Od 2008 roku kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego CMKP. Autorytet w dziedzinie operacji wykonywanych metodami laparoskopowymi. Autor i współautor około 150 publikacji naukowych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku - Kamiennej przeprowadzono dwie operacje chirurgiczne usunięcia nowotworu jelita grubego. Wykonali je miejscowi chirurdzy pod kierownictwem sławy polskiej laparoskopii, profesora Wiesława Tarnowskiego. Laparoskopia, nowoczesna technika medyczna, polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta specjalnych urządzeń, sterowanych elektronicznie przez lekarza. Obraz wnętrza pokazują na monitorach kamery. Laparoskopia ma wiele zalet. Chory mniej cierpi, ingerencja w organizm jest znacznie mniejsza, niż przy tradycyjnym cięciu. Po zabiegu pacjent zdecydowanie szybciej wraca do normalnego funkcjonowania i zamiast kilku tygodni, spędza w szpitalu tylko kilka dni.

W Skarżysku też

Jak informuje profesor Tarnowski, w Polsce tą metodą wykonuje się około 4 procent wszystkich operacji, w krajach zachodnich nawet 40 procent. - Od sierpnia ubiegłego roku laparoskopia jest powszechnie wykorzystywana w naszym szpitalu, tylko w styczniu przeprowadzono u nas kilkanaście operacji laparoskopowych - mówi Andrzej Jarzębowski, dyrektor szpitala powiatowego w Skarżysku. Pierwszym pacjentem był mężczyzna. - Po diagnozie laparoskopem okazało się, że choroba jest tak zaawansowana, że trzeba było przejść na tradycyjną metodę. Następnego dnia już wyłącznie laparoskopowo dokonaliśmy udanej, a bardzo poważnej operacji. Kobieta miała jednocześnie dwa guzy jelita, to rzadkość. Już następnego dnia chodziła, po siedmiu dobach ma zostać zwolniona do domu - informuje Waldemar Mąkosa, szef skarżyskich chirurgów.

Zazdrości bloku operacyjnego

Profesor Wiesław Tarnowski dla naszych lekarzy wygłosił wzbogacony prezentacją multimedialną wykład o laparoskopowym usuwaniu nowotworów. Rocznie w Polsce wykrywanych jest 16 tysięcy zachorowań na raka jelita. Przekonywał, że lekarze coraz chętniej sięgają po laparoskop, a ta metoda, choć niełatwa, jest obciążona mniejszym ryzykiem powikłań. - W najtrudniejszych przypadkach szansa na przeżycie jest większa, niż przy korzystaniu z tradycyjnej chirurgii - stwierdził. Chwalił też warunki skarżyskiej lecznicy. - Macie świetny blok operacyjny, prawdę mówiąc, zazdroszczę, bo u nas, w klinice w Warszawie nie pracujemy w tak komfortowych warunkach - mówił profesor Tarnowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie