Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rezerwat przyrody powstał w Świętokrzyskiem. Ma blisko 100 hektarów. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Na terenie Nadleśnictwa Suchedniów utworzono nowy rezerwat przyrody "Bliżyn - Kopalnia Ludwik"
Na terenie Nadleśnictwa Suchedniów utworzono nowy rezerwat przyrody "Bliżyn - Kopalnia Ludwik"
Na terenie Nadleśnictwa Suchedniów utworzono nowy rezerwat przyrody "Bliżyn - Kopalnia Ludwik", o powierzchni ponad 92 hektarów. Na tym terenie występują liczne chronione gatunki, są też ślady po dawnej kopalni rudy żelaza.

Nowy rezerwat przyrody powstał na terenie Nadleśnictwa Suchedniów

Najmłodszy w województwie świętokrzyskim rezerwat przyrody „Bliżyn – Kopalnia Ludwik” powstał z inicjatywy leśników z Nadleśnictwa Suchedniów. - Prace nad stworzeniem tam rezerwatu trwały dwa lata. W inwentaryzacji najcenniejszych gatunków, jakie tam występują i wytyczeniu granic rezerwatu pomogli nam skarżyscy przyrodnicy - Andrzej Staśkowiak i Łukasz Maślikowski. Wiedzieliśmy, że ten fragment lasu jest wyjątkowo cenny i od dawna nie prowadziliśmy tam prac gospodarczych - mówi nadleśniczy Piotr Fitas. Teren o powierzchni 92,37 hektara przylega do o połowę mniejszego rezerwatu "Świnia Góra", położony jest w obrębie wsi Kopcie, na terenie gminy Bliżyn w powiecie skarżyskim. Właśnie został objęty jedną z najwyższych w Polsce form ochrony przyrody.

Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie charakterystycznych dla Płaskowyżu Suchedniowskiego, zbliżonych do naturalnych, lasów bukowych oraz borów jodłowych, wraz z gatunkami roślin chronionych, w tym górskich, występujących na stanowiskach z widocznymi historycznymi śladami pozyskania rud żelaza.

- czytamy w komunikacie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach

Liczydło górskie i inne rzadkie gatunki

Rezerwat znajduje się w centrum dużego kompleksu leśnego – Lasów Suchedniowskich i jest częścią Puszczy Świętokrzyskiej. na jego terenie biją źródła potoku Kobylanka. Rosną tam między innymi buki i jodły, stwierdzono też wiele chronionych gatunków roślin, jak buławnik mieczolistny, buławnik wielkokwiatowy, czosnek niedźwiedzi, gnieźnik leśny, podrzeń żebrowiec i liczydło górskie. Tego ostatniego znaleziono aż 40 stanowisk. Występują tu również rzadkie i chronione gatunki owadów, w tym ponurek Schneidera. W rezerwacie można znaleźć pozostałości dawnej kopalni rud żelaza, w tym szyby górnicze.

Ochrona będzie częściowa

- Rezerwat został objęty ochroną częściową. Będziemy tam prowadzić ochronę czynną, polegającą między innymi na koszeniu łąk. Chodzi o to, by utrzymać siedliska chronionych roślin i zapewnić naturalne odnowienia modrzewia polskiego - wyjaśnia nadleśniczy Piotr Fitas. W najbliższym czasie na terenie rezerwatu mają się pojawić stosowne oznaczenia i tablice informacyjne.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie