Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Pińczowie na łamach Słownika Biograficznego, czyli XX Spotkania Histortyczne

ach
Od lewej w pierwszym rzędzie: Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów, profesor doktor habilitowany Adam Massalski, doktor habilitowany Jacek Pielas.
Od lewej w pierwszym rzędzie: Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów, profesor doktor habilitowany Adam Massalski, doktor habilitowany Jacek Pielas. W. Bałabański
Za nami XX Spotkania Historyczne. Zorganizowała je Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie w poniedziałek, 26 września.

Tegoroczne spotkania rozpoczęły się od powitania gości przez Jolantę Opokę, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie. Nie zabrakło wśród nich burmistrza Pińczowa Włodzimierza Baduraka, Marcina Kozłowskiego sekretarza gminy Pińczów, prof. zw. dr. hab. Krzysztoaf Bracha z UJK w Kielcach, Justyny Dziadek z Muzeum Narodowego w Kielcach, Małgorzaty Winkler – instruktora z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, dr Marii Mazaraki z Krakowa, dyrektora Muzeum Regionalnego w Pińczowie Jerzego Znojka. Na spotkaniu obecni byli także przewodnicy świętokrzyscy z Kielc, Skarżyska, Końskich i Radomia, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bibliotekarze powiatu pińczowskiego oraz oczywiście czytelnicy pińczowskiej biblioteki.

Goście wysłuchali dwóch wykładów. - Pierwszy swój referat, zatytułowany „Biogramy Mikołaja Oleśnickiego i postaci związanych z reformacją w Pińczowie”, wygłosił doktor habilitowany Jacek Pielas. Przedstawił życiorysy kilku postaci związanych z Pińczowem w czasach reformacji, czyli przede wszystkim Mikołaja Oleśnickiego – dziedzica Pińczowa, protoplastę ruchu reformacyjnego w tym mieście, Grzegorza Orszaka – założyciela pierwszej szkoły ewangelickiej w Polsce, mieszczącej się w Pińczowie, Jana Łaskiego – najwybitniejszego polskiego działacza reformacji, Franciszka Stankara – wybitnego teologa i polemistę reformacyjnego oraz Piotra Statoriusa - nauczyciela i rektora gimnazjum w Pińczowie, jednego z tłumaczy „Biblii brzeskiej” - opowiadała Jolanta Opoka, dyrektor biblioteki. - Drugi referat wygłosił profesor Adam Massalski, a nosił on tytuł „Uczeni księża znad Nidy (XVIII-XX w.)”. Słuchacze poznali więc biografie księdza Józefa Jana Kantego Bogucickiego – historyka Kościoła urodzonego w podpińczowskich Bogucicach, księdza Hugona Kołłątaja – najsłynniejszego i najwybitniejszego ucznia szkoły pińczowskiej, członka Komisji Edukacji Narodowej, proboszcza w Krzyżanowicach oraz księdza Władysława Siarkowskiego – etnografa, historyka-regionalistę, proboszcza we wsi Kije - dodała pani dyrektor.

Spotkania Historyczne zorganizowano z okazji 588 rocznicy nadania praw miejskich Pińczowowi. Temat wydarzenia zaproponował Andrzej Dziubiński, historyk i regionalista z Pińczowa, ponieważ w tym roku wydano 50 tom Polskiego Słonika Biograficznego. Publikacja zawiera biografie wielu sławnych i zasłużonych ludzi - także związanych z Pińczowem.

Sesja naukowa połączona była z wystawą „Osobistości związane z Pińczowem na łamach Polskiego Słownika Biograficznego”. Można ją oglądać w holu biblioteki do końca października. Współorganizatorem Pińczowskich Spotkań Historycznych było Muzeum Regionalne w Pińczowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie