Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O wilkach w Michniowie. Wyjątkowa dieta drapieżników w regionie świętokrzyskim

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Podczas wilczych warsztatów w Michniowie można było obejrzeć wypreparowane wilcze czaszki.
Podczas wilczych warsztatów w Michniowie można było obejrzeć wypreparowane wilcze czaszki. Mateusz Bolechowski
W piątek w Centrum Kształceniowo - Integracyjnym w Michniowie odbyły się "Wilcze Warsztaty", które poprowadził profesor Roman Gula. Naukowiec zdradził ciekawostki na temat diety świętokrzyskich wilków.

Co jedzą wilki?

W Centrum Kształceniowo - Integracyjnym w Michniowie w gminie Suchedniów odbył się wykład profesora Romana Guli z Polskiej Akademii Nauk i Fundacji SAVE. Od kilkunastu lat kieruje on badaniami populacji wilków w regionie świętokrzyskim. Opowiedział o biologii wilków, watahach żyjących na naszym terenie, metodach ich badania. Liczni uczestnicy (zarówno mieszkańcy Michniowa, jak i goście z innych stron, nawet z Lublina) , dowiedzieli się też, jak i na co te drapieżniki polują.

Wyjątkowe menu świętokrzyskich wilków

Co ciekawe, w porównaniu z wilkami z innych regionów, świętokrzyskie częściej polują na dziki i zajmują one w ich menu drugą po sarnach pozycję (przed jeleniami), co jest ewenementem. Kolejną niespodzianką jest fakt, że coraz chętniej wilki na swoje ofiary wybierają bobry. Badania zbieranych wilczych odchodów zakończą za kilka miesięcy, ale z już przeanalizowanych próbek wynika, że w 8 procentach z nich znajdowały się pozostałości bobrów.

Czy trzeba bać się wilków?

Druga część wykładu poświęcona była kwestiom bezpieczeństwa - czy powinniśmy się obawiać, idąc do lasu, jak chronić psy, czy wilki mogą być niebezpieczne dla ludzi. Profesor Gula wyjaśniał, że choć te drapieżniki są w stanie zabić człowieka, nie robią tego. Nawet nie bronią szczeniąt, gdy odnajdzie je człowiek, tylko się oddalają. - Bliskie spotkania z wilkiem miałem wielokrotnie, nigdy żaden nie próbował mnie zaatakować. Inaczej, niż z psami, które atakowały mnie wiele razy. Bo nie czują lęku przed ludźmi - argumentował.

Zagrożeniem mogą być wilki wściekłe i mieszańce wilków i psów, które coraz częściej się zdarzają. Niepokój powinien budzić wilk, który na stałe przebywa w pobliżu ludzkich domostw i nie płoszą się.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie