Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Włoszczowie głośno za sprawą sukcesu uczennicy „Sikorskiego”, zwyciężczyni ogólnopolskiego konkursu (ZDJĘCIA)

Marek Piórecki
Zuzanna Pijewska została zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu poświęconego Katyniowi.
Zuzanna Pijewska została zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu poświęconego Katyniowi. I LO Włoszczowa
O Włoszczowie stało się ponownie głośno za sprawą Zuzanny Pijewskiej, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, zwyciężczyni ogólnopolskiego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”.

W piątek, 24 kwietnia, około godziny 13.15 w felietonie wyemitowanym w TVP1 marszałek Sejmu Elżbieta Witek odczytała listę nazwisk laureatów konkursu, wśród których na pierwszym miejscu znalazła się uczennica z Włoszczowy. Informację tę do końca dnia powtarzały wszystkie wydania programów informacyjnych, między innymi „Wiadomości” i „Panorama”.

Na temat wyników konkursu rozpisały się także media społecznościowe w internecie, między innymi Kancelaria Sejmu, Instytut Pamięci Narodowej czy portal dzieje.pl. Wiadomość o zwycięstwie Zuzanny Pijewskiej z Włoszczowy podała także radiowa Jedynka, patron medialny konkursu.

Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940” został ogłoszony przez marszałka Sejmu Elżbietę Witek we współpracy z Muzeum Katyńskim w Warszawie 1 lutego 2020 roku i był skierowany do uczniów szkół średnich w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Miał na celu upowszechnić wśród młodego pokolenia wiedzę o zbrodni katyńskiej w 80. rocznicę tego wydarzenia. W Komitecie Honorowym konkursu zasiedli między innymi prezydent Polski Andrzej Duda i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Na konkurs wpłynęło blisko 700 zgłoszeń: 208 prac literackich oraz 431 prac plastycznych.

Zwyciężczyni z I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie przygotowała pracę plastyczną - bardzo oryginalną pocztówkę katyńską, której druk zapowiedziała już Poczta Polska. Pocztówkę w materiale filmowym na podsumowanie konkursu zaprezentowała marszałek Sejmu, podkreślając, że praca Zuzanny Pijewskiej stanowi wykreowanie symbolu zbrodni katyńskiej. Zaprojektowaną przez autorkę kartkę wypełniają naklejone w równych rzędach fotografie osób o nierozpoznawalnych rysach twarzy. Ich fragmentarycznie uchwycone postacie przysłonięte zostały segmentami układanki typu puzzle. To umiejętnie wykrojone kawałki białego kartonu, tak ułożone, że nie można ich połączyć w jedną całość. Czy to paradoks? Czy to prawdziwe puzzle? Nie. To plastyczny odpowiednik kłamstwa katyńskiego, które przez pięć dekad służyło zacieraniu prawdy o zbrodni ludobójstwa dokonanej przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz Stalina.

- Zuzia Pijewska jest uczennicą klasy 1 o profilu biomedycznym. Na zajęciach z historii realizujemy materiał z zakresu XX wieku. O sprawie katyńskiej była mowa na lekcji jeszcze w styczniu. Cieszy mnie, jeżeli w jakimś stopniu mogłem zainteresować Zuzię tą tematyką. Serdecznie gratuluję wspaniałego sukcesu, jakim jest pierwsze miejsce w kraju. Wyrazy uznania dla naszej zwyciężczyni przekazała cała społeczność szkolna na czele z panią dyrektor Bożeną Kaczor i wychowawczynią, panią Wiolettą Deją. Gratulacje w imieniu wszystkich parlamentarzystów przekazał Zuzannie osobiście poseł na Sejm Bartłomiej Dorywalski - opowiada doktor Łukasz Kopera, historyk z I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie.

Pierwotnie finał konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940” miał odbyć się w Sali Kolumnowej polskiego Sejmu. Plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Organizatorzy zadbali jednak o szczególną oprawę ogłoszonych wyników i medialne nagłośnienie sukcesów nagrodzonych uczniów.

Dyrektor "Sikorskiego" Bożena Kaczor, akcentując radość z uzyskanego przez Zuzannę Pijewską pierwszego miejsca, podkreśla tradycje związane z kultywowaniem w środowisku szkolnym pamięci o Katyniu oraz skromność uczennicy zażenowanej gratulacjami różnych osób.

Zuzia, jeszcze jako uczennica Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Przedborzu, brała udział w przedmiotowym konkursie wiedzy o sztuce. W rozmowie o pomyśle twórczym na nagrodzoną pracę stwierdza: - "Ciężko jest mówić o czymś, do czego opisu brakło słów i kiedy ten deficyt stanowił motywację stworzenia pracy. Kierowałam się hasłem Malewicza o tym, że twórca pracy może tylko nakierować czytelnika, ale tak, by zostawić mu pełne pole do popisu wyobraźni i odczuwania własnych niewymuszonych emocji. Ludzie są fundamentem historii, to oni ją budują i to oni stoją za jej sterami. Każda biografia jest elementem układanki pod tytułem „przeszłość”, dlatego na twarzach ofiar zbrodni katyńskiej umieściłam po jednym puzzlu. Nie sposób połączyć ich w całość przez anonimowość wielu ze zmarłych. Zakrycie twarzy nie wyklucza też żadnej ofiary mimo użycia kilku fotografii i pozwala czytelnikowi na szerszą interpretację".

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie