Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O związkach Sandomierza z... Egiptem na konferencji w Domu Katolickim

Małgorzata PŁAZA [email protected]
W otwarciu wystawy poświęconej biskupowi Adamowi Prosperowi Burzyńskiemu uczestniczyli między innymi biskupi Adel Zaki, Krzysztof Nitkiewicz i Edward Frankowski. O ekspozycji opowiadała jej autorka, kustosz Muzeum Diecezjalnego Urszula Stępień.
W otwarciu wystawy poświęconej biskupowi Adamowi Prosperowi Burzyńskiemu uczestniczyli między innymi biskupi Adel Zaki, Krzysztof Nitkiewicz i Edward Frankowski. O ekspozycji opowiadała jej autorka, kustosz Muzeum Diecezjalnego Urszula Stępień. Małgorzata Płaza
O problemach chrześcijan w Egipcie mówiono podczas sobotniej konferencji w Sandomierzu. Przy okazji przypomniano postać Adama Prospera Burzyńskiego, drugiego biskupa sandomierskiego (w latach 1819 - 1830), misjonarza, tłumacza, lekarza i kapelana armii Napoleona w Egipcie.

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, w ramach spotkań "Wokół Chrześcijańskiego Wschodu". Tym razem dominowała tematyka związana z Egiptem. Jednym z gości sympozjum był biskup Adel Zaki z Aleksandrii.

MODLITWA I SYMPOZJUM

Sympozjum poprzedziła msza święta w bazylice katedralnej. Biskup Krzysztof Nitkiewicz mówił w homilii o sile wiary, którą umacniają również doświadczenia prześladowanych chrześcijan.

- Zabijani, torturowani i dyskryminowani, pozostają w ogromnej większości nieugięci. Jest to postawa daleka od cierpiętnictwa czy zamknięcia się we własnym gronie. Pomimo niezliczonych trudności i ciągłego zagrożenia, ci nasi bracia i siostry, deklarują wyraźnie swoją przynależność do Kościoła, a jednocześnie angażują się w działalności charytatywną i edukacyjną. To sprawia, że prześladowane Kościoły chrześcijańskie w krajach Azji i Afryki nie tracą dynamizmu i nadziei - mówił hierarcha sandomierski.

W konferencji w Domu Katolickim uczestniczyli między innymi: arcybiskup Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyńsko-ukraińskiego, biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski, parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz księża i studenci.

O niełatwej sytuacji chrześcijan w Egipcie opowiadał biskup Adel Zaki. - Chrześcijanie w Egipcie mają problemy z budową nowych świątyń. Uwarunkowane jest to pozwoleniem samego prezydenta. Dyskryminacja odczuwalna jest w nominacjach na urzędy państwowe, chrześcijanin nie może być premierem, burmistrzem miasta czy przełożonym w służbach państwowych. Choć jesteśmy małą wspólnotą, podejmujemy wiele dzieł w zakresie edukacji, katechezy czy opieki nad biednymi i chorymi - podkreślał biskup Zaki.

O szkolnictwie katolickim w Egipcie mówił potem ksiądz Jan Bednarz.

MISJONARZ, BISKUP…

Konferencja była poświęcona również biskupowi Adamowi Prosperowi Burzyńskiemu, łącznikowi między Sandomierzem a Egiptem. Ksiądz Piotr Włoczyk mówił o jego misyjnej działalności.

Ten franciszkanin - reformata, od 1788 roku kaznodzieja przy kolegiacie sandomierskiej, w 1791 roku wyjechał na misje do Egiptu. Najpierw przebywał w Kairze przy kościele reformackim, ucząc się języka arabskiego, następnie do 1797 roku był misjonarzem w Górnym Egipcie. Według niektórych źródeł, w 1798 roku był przeorem klasztoru w Kairze. Potem pełnił funkcje kapelana, lekarza i tłumacza w wojsku Napoleona w Egipcie. Zaprzyjaźnił się wówczas z generałem Józefem Zajączkiem. W 1808 roku wyjechał do Palestyny, przebywał także w Syrii i Jerozolimie. Dwa lata później wrócił do Polski.

W latach 1812 - 1815 był prowincjałem Małopolskiej Prowincji Franciszkanów Reformatów, a następnie przez trzy lata gwardianem ich zakonu w Sandomierzu. Starał się o ponowny wyjazd na misje, ale namiestnik Królestwa Polskiego Józef Zajączek protegował go na biskupstwo sandomierskie. Nominację tę otrzymał 5 października 1819 roku. Wybór potwierdził 19 marca 1820 roku papież Pius VII. 26 marca 1820 roku odbył się ingres biskupa Burzyńskiego do katedry sandomierskiej. Biskup Burzyński zmarł w 1830 roku. Spoczywa w podziemiach sandomierskiej katedry.

CENNE PAMIĄTKI

Po konferencji w Muzeum Diecezjalnym została otwarta wystawa poświęcona życiu i działalności Adama Prospera Burzyńskiego. Wernisaż przedstawia zarówno jego misjonarską pracę w Górnym Egipcie, jak i biskupie pasterzowanie w Sandomierzu.

Wśród eksponatów znajdują się rękopisy kazań pisane w języku arabskim. - Zachowało się ich 91. Na wystawie pokazujemy kilkanaście. Prezentujemy również słowniczek włosko - arabski - mówiła autorka wystawy Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego.

Można zobaczyć także list, w którym generał Zajączek odmawia zgody na ponowny wyjazd Adama Prospera Burzyńskiego na misje.

Druga część wystawy, osadzona w dziejach XIX-wiecznego Sandomierza, opowiada o początkach diecezji i jej organizacji. Składają się na nią między innymi dokumenty sygnowane przez biskupa Burzyńskiego.

- Pokazujemy również najstarszy pastorał biskupów sandomierskich, jaki zachował się w zbiorach kapitularza katedralnego. Pastorał z figurką baranka apokaliptycznego, powstał około 1820 roku - opowiadała Urszula Stępień.

Jak podkreślił biskup Krzysztof Nitkiewicz, wystawa przybliża postać biskupa i dzieje diecezji sandomierskiej.

- To poważny krok w przygotowaniach do obchodów jubileuszu 200-lecia diecezji. Ważnym elementem przygotowań winno być dobre poznanie jej historii - podkreślił hierarcha.
Wystawie towarzyszą fotografie klasztorów koptyjskich, wykonane przez archeologa Tomasza Herbicha z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie