Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 60-lecia strażaków ze Stawiszyc. Jaka jest historia jednostki z gminy Złota?

Michał Kolera
Michał Kolera
Wójt gminy Złota Tadeusz Sułek oraz zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiszycach zapraszają na obchody 60-lecia tamtejszej jednostki. Oto historia strażaków. Kto był inicjatorem powstania straży, jaki był pierwszy sprzęt, ilu obecnie jest druhów w Stawiszycach? Sprawdź szczegóły.

60-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiszycach. Program

Uroczystość odbędzie się w niedzielę, 30 lipca na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiszycach.

O godzinie 15.30 odbędzie się zbiórka jednostek i pocztów sztandarowych przy remizie. Na 16 zaplanowano mszę świętą. Potem odbędzie się raport, powitanie gości, przemówienia, wręczanie odznaczeń, defilada pocztów sztandarowych, których zadeklarowało się ponad 20. Będzie można wpisać się do księgi pamiątkowej. Odbędą się występy artystyczne i zabawa taneczna. Jako goście zapowiedzieli się poseł Czesław Siekierski i europoseł Adam Jarubas.

Ochotnicza Straż Pożarna w Stawiszycach. Historia jednostki

Zgodnie z posiadaną dokumentacją Ochotnicza Straż Pożarna w Stawiszycach powstała w 1963 roku. Głównym inicjatorem był druh Jan Górniak, syn Ignacego z Pełczysk. Grupę inicjatywną stanowili Stefan Zieliński, Stanisław Korczak, Stefan Pobiega i Marian Różycki.

Na pierwszym posiedzeniu wybrano na prezesa Stefana Pobiegę, komendantem został Stefan Zieliński, sekretarzem Marian Różycki a skarbnikiem Kazimierz Soja.

W szeregi straży wstąpili jeszcze Edward Kłos, Czesław Kłos, Stefan Chołda, Stanisław Lis, Stanisław Woźnicki, Stefan Kulik, Stanisław Wójcik, Stefan Grzywna, Jerzy Borzęcki, Wiesław Soja, Henryk Mucha i Tadeusz Swat.

Straż na początku działalności otrzymała z komendy powiatowej straży pożarnej w Pińczowie kilka odcinków węży oraz motopompę M-400. Sprzęt ten został zlokalizowany w pomieszczeniu Domu Ludowego w Stawiszycach.

W owym czasie pożary zdarzały się często z zaprószenia ognia lub podpalenia, gdyż budynki z drewna stanowiły wtedy ponad 70 procent zabudowań wiejskich, a do tego niektóre były wciąż kryte słomą.

Od samego powstania straż prowadziła działalność społeczną i kulturalną. Organizowała zabawy. Pieniądze z nich przekazywała na działalność statutową. Udział w akcjach oraz zawodach pożarniczych na szczeblu gminy i powiatu zaowocował otrzymaniem większej ilości sprzętu. Była to między innymi kolejna motopompa, tym razem M-800.

5 września 1976 roku na pomieszczenia straży został przeznaczony Dom Ludowy. Przyczynił się do tego komendant gminny Władysław Podraza. W uroczystym przekazaniu uczestniczył ówczesny naczelnik gminy Edward Materek. Otrzymany budynek wymagał pilnych remontów. Strażacy wykonali je własnymi siłami za pieniądze uzyskiwane z organizowanych zabaw. Zainstalowali nową syrenę elektryczną na dachu swojej nowej remizy.

W międzyczasie zmienił się zarząd jednostki. Prezesem został Edward Jaskulski, a naczelnikiem Jerzy Borzęcki.

Kolejną ważną datą w historii jednostki było otrzymanie sztandaru. Miało to miejsce 18 września 1983. Przekazał go druhom ówczesny naczelnik gminy Andrzej Nowak, a odebrał - prezes strażaków ze Stawiszyc, którym wtedy był Edward Kłos. Sztandar został ufundowany ze składek członków straży i ludności Stawiszyc.

14 lipca 2003 wójt Tadeusz Sułek przekazał strażakom samochód. W późniejszym czasie został on zamieniony na busa - mercedesa sprintera. To auto, uzyskane z pomocą ówczesnego marszałka województwa Adama Jarubasa, służy jednostce do dziś.

Stawiszyce to bardzo aktywna i sympatyczna społeczność

W ostatnim czasie remiza, dzięki pomocy wójta Tadeusza Sułka, zyskuje nowy blask. Odbyła się termomodernizacja, zmiana ogrzewania na pompę ciepła, remont oświetlenia, łazienek. Zbudowano altankę i wyposażono kuchnię. Plac wokół został utwardzony, powstał też plac zabaw dla dzieci.

Obecnie w jednostce jest 22 druhów. Prezesem od trzech lat jest Dariusz Kłos, naczelnikiem Stanisław Kłos, skarbnikiem Tadeusz Swat, gospodarzem Krzysztof Wójcik, sekretarzem - Edward Stępień.

- Teraz nie jeździmy już do pożarów i na akcje, nasza jednostka bierze za to udział w gminnych zawodach strażackich i imprezach - mówi prezes Dariusz Kłos.

Warto dodać, że w Stawiszycach prężnie działa także Koło Gospodyń Wiejskich. Oprócz tego starają się jeździć na festyny i dożynki na terenie gminy. Upodobały sobie szczególnie parafialne święto plonów w Pełczyskach. Co roku pojawiają się tam 15 sierpnia. Ważną gałęzią działalności koła są także różnego rodzaju festyny. Tam gospodynie ze Stawiszyc starają się przygotować najsmaczniejsze ponidziańskie potrawy.

Czytaj więcej:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie