MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 73. rocznicy pogromu Żydów w Kielcach [program]

Tomasz Trepka
Główne uroczystości upamiętniające wydarzenia 4 lipca 1946 roku odbędą się przed kamienicą przy ulicy Planty
Główne uroczystości upamiętniające wydarzenia 4 lipca 1946 roku odbędą się przed kamienicą przy ulicy Planty
W najbliższych dniach odbędą się w Kielcach wydarzenia upamiętniające pogrom kieleckich Żydów z 4 lipca 1946 roku oraz przybliżą mieszkańcom Kielc złożoność relacji polsko-żydowskich.

Marsz Pamięci i Modlitwy
W przeddzień rocznicy pogromu, 3 lipca odbędzie się wykład profesora Stanisława Obirka. Po nim zaplanowano dyskusję o tym, czym dla Kielc jest pamięć o pogromie z 1946 roku i czy jest nam ona potrzebna? Wezmą w niej udział Bogdan Białek – prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Yaacov Kotlicki – prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu, Marek Cecuła – ceramik i artysta,  ksiądz doktor Rafał Dudała – adiunkt w Instytucie Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz doktor habilitowany Robert Kotowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. Początek wykładu o godzinie 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego przy ulicy Planty 7 w Kielcach.

Główna część obchodów zorganizowanych przez Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego rozpocznie się 4 lipca o godzinie 15.15 pod pomnikiem „Menory” przy ulicy IX Wieków Kielc. Zainauguruje je Marsz Pamięci i Modlitwy. Następnie przejdzie on pod budynek dawnej synagogi, a dalej pod kamienicę przy ulicy Planty 7. Uroczystości w tym miejscu poprowadzi kielecka młodzież. Po tej części obchodów uczestnicy przejadą podstawionymi autobusami na cmentarz żydowski w Kielcach, gdzie około 17.00 Marsz zakończy między-religijna modlitwa przy grobie ofiar pogromu z 4 lipca 1946 roku.

„Pamięć Pokoleń”
3 – 4 lipca odbędzie się również „Pamięć Pokoleń” – cykl wydarzeń związanych z relacjami polsko – żydowskimi. Otworzy je konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”. Colloquium III: Polacy i Żydzi w cieniu okupacji niemieckiej na ziemiach polskich.

Początek obrad 3 lipca o godzinie 9.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach. Wstęp wolny. Wydarzeniu będzie towarzyszyła konferencja popularno-naukowa „Społeczność żydowska w Małopolsce”, która rozpocznie się 3 lipca o godzinie 10.00 w siedzibie Archiwum Państwowego przy ulicy Kusocińskiego 57 w Kielcach. Wstęp wolny.

Na środę 4 lipca zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary pogromu w Kielcach przy ulicy Planty 7. Początek uroczystości o godzinie 12.00.

Organizatorami „Pamięci Pokoleń” są Wojewoda Świętokrzyski, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta Kielce, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Archiwum Państwowe w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz NSZZ „Solidarność” Region Świętokrzyski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie