Od 9 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów PKP. Rewolucja na świętokrzyskich torach, dlaczego znikają pociągi?

Marzena SmorędaZaktualizowano 
Wielkie zmiany na kolei. Od niedzieli, 9 grudnia, do 7 lutego 2019 roku PKP zmienia się rozkład jazdy pociągów, a wraz z nim pojawią się duże trudności w komunikacji regionu świętokrzyskiego z Warszawą. Z rozkładu znikają 4 z 8 pociągów z Kielc i Warszawy i z powrotem. Czy potem wrócą na tory?

Tym razem coroczną zimową zmianę rozkładu jazdy PKP województwo świętokrzyskie odczuje bardzo dotkliwie. O połowę, czyli z ośmiu do czterech, zmniejszy się bowiem liczba pociągów narodowego przewoźnika, czyli PKP Intercity, jadących z Kielc do Warszawy.

Połowa pociągów z Kielc do Warszawy zlikwidowana

Do stolicy kraju pierwszy pociąg wyruszy ze stacji Kielce o godzinie 6.56 i do Warszawy dotrze na godzinę 9.50, a nie jak do tej pory na 7.51 w związku z likwidacja porannego składu z godziny 4.58. Ostatni pociąg do warszawy odjedzie ze stacji Kielce o godzinie 16.47, a nie jak dotąd o godzinie 21.58.

Problem będziemy mieć także z powrotem z Warszawy do Kielc. Przed zmianą rozkładu jazdy pociągów ostatnie połączenie z Warszawy jest o godzinie 20.30, wkrótce to sie istotnie zmieni - w ostatni kurs do Kielc pociąg ze stolicy wyruszy o godzinie 18.19.

Zmiany na trasie Kielce - Kraków

Zmianie ulegnie też liczba pociągów z Kielc do Krakowa. Z istniejących obecnie 12 połączeń znika jedno - to z godziny 10.58. Jednak pasażerowie nie odczują tej zmiany zbyt dotkliwie, ponieważ między godziną 10 a 11 odjeżdżają w starym rozkładzie aż dwa pociągi. Poza tym w sumie z Kielc do Krakowa dostać się można w tej chwili aż 12 składami. Od 9 grudnia będzie ich 11.

Skąd te zmiany?
Dlaczego mieszkańcom województwa świętokrzyskiego tak drastycznie utrudnia się komunikację z centrum kraju - zapytaliśmy Andrzeja Bętkowskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego.

- Niestety z rozkładu jazdy pociągów znikną cztery ważne połączenia, a brak porannego pociągu do Warszawy może być szczególnie odczuwalny dla naszych mieszkańców, ale wynika to, jak nas poinformowano, z faktu, że linii kolejowej numer 8 trwają intensywne prace modernizacyjne. Realizowana jest wielomilionowa inwestycja, która z racji rozmiarów jest rozłożona w dłuższym czasie i realizowana stałym przy ruchu pociągów. Oczywiście wystosuję pismo do ministra infrastruktury, by w lutym 2019 roku, przy zmianie rozkładu jazdy pociągów, przywrócić regionowi przynajmniej najważniejsze, najpotrzebniejsze połączenia - mówi marszałek Bętkowski.

- To nie jest tak, że jako region jesteśmy wykluczani, ale jeśli chcemy mieć w przyszłości dobre, szybkie i bezpieczne połączenia, musimy się liczyć z utrudnieniami - wyjaśnia marszałek Andrzej Bętkowski.

Polskie Koleje Państwowe od 9 grudnia 2018 roku do 7 lutego 2019 roku wprowadzają też inne zmiany w kursowaniu pociągów w naszym regionie. Oprócz zmian minutowych w godzinach odjazdów i przyjazdów najważniejsze to uruchomienie dodatkowego pociągu odjeżdżającego z Kielc o 21.48 i meldującego się w Skarżysku-Kamiennej o 22.31; wydłużenie do Sędziszowa połączenia na odcinku Katowice - Olkusz poprzez uruchomienie pociąguz Katowic o 9.04 i przyjeżdżającego do Sędziszowa o 11.13 oraz pociągu odjeżdżającego z Sędziszowa o 11.37 i przyjeżdżającego do Katowic o 14.04.

Ważne zmiany na kolei w regionie

Nowością od 9 grudnia jest jest też w regionie wprowadzenie Zastępczej Komunikacji Autobusowej dla kilku pociągów na odcinku Skarżysko-Kamienna - Ostrowiec Świętokrzyski - Skarżysko-Kamienna. Dotyczyć to będzie następujących pociagów: relacji Skarżysko-Kamienna (odjazd godzina 12.23) - Ostrowiec (przyjazd godzina 13.56); pociągu Skarżysko-Kamienna (odjazd 16.44) - Ostrowiec (przyjazd 18.17); pociągu Ostrowiec Świętokrzyski (odjazd 13.21) - Skarżysko-Kamienna (przyjazd 14.54); pociąg Ostrowiec (odjazd 20.21) - Skarżysko-Kamienna (przyjazd 21.54).

Wynika to z trwających prac modernizacyjnych linii kolejowej numer 25. Sytuacja ta powoduje również, że na odcinku Skarżysko Kamienna - Sandomierz pociągi mogą mieć kilka terminów kursowania.

W regionie czynne są nowe perony: w Starachowicach i Marcinkowie na trasie Starachowice Wschodnie - Skarżysko-Kamienna.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 42

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
K.
W dniu 09.12.2018 o 21:10, Tutejszy napisał:

Kasandra - czy to Twój wpis ?: ))

Mój,  gratuluję i serdecznie pozdrawiam!

T
Tutejszy
W dniu 09.12.2018 o 16:42, Gerwazy napisał:

Burdel zrobiła pierwsza dobra zmiana solidarnościowa(!!!):Balcerowicz, Mazowiecki, Wałęsa, Buzek, wybitny przedstawiciel świata pracy - niejaki Marian K. - ulubieniec redemptorysty, piłkarz-premier.P.O. POSTAWIŁA TYLKO KROPKĘ NAD "I", a naród wybierając tę partię tylko chyba na to liczył, bo czego innego mógł się spodziewać po Tusku , Kopaczowej (Kopaczowa przynajmniej głęboko kopać potrafiła) czy Komorowskim?No odpowiedz! czego mógł się suweren spodziewać np po Komorowskim wybierając go sobie na prezydenta?Wałęsa to były pierwsze koty, można to zrozumieć, ale Kwaśniewski, Tusk i Komorowski - już nie!P.S.Zbliża się rocznica smoleńska; może coś Ci wiadomo na temat powodów intensywnego milczenia dobrej zmiany na temat przyczyn i okoliczności tej tragedii narodowej.PRZYPOMNIJ SOBIE JAK GŁOŚNO O TYM BYŁO I JAK INTENSYWNIE PRACOWAŁY KOMISJE BADAJĄCE TĘ SPRAWĘ ZA CZASÓW P.O.Przyszła dobra zmiana i co?Ktoś nad tym czuwa aby nikt tej ciszy nie zakłócił.

Tak naprawdę - to niewiele mi z PiS-em po drodze.

Naprawdę.

A co do Smoleńska - to też obserwuję tą ich "politykę".

Dla mnie bardzo dziwną i niezrozumiałą. 

T
Tutejszy
W dniu 09.12.2018 o 07:55, KAUZYPERDA napisał:

Twój wybujały patriotyzm, sam w sobie cenny i pożądany, powoduje u Ciebie to, że zatracasz poczucie rzeczywistości i koniecznego krytycyzmu (nie totalnej opozycji!) wobec władzy.Może u Ciebie, w pewnym sensie, mieć zastosowanie porzekadło mówiące, że nadgorliwość jest gorsza od sabotażu.Co do kolei:Jest źle, nawet bardzo źle:Może tu nasuwać się uzasadnione podejrzenie, że jest to celowe działanie, aby upadła w efekcie kolej, przeszła w obce ręce, tak jak to się stało w przeszłości z większością podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym w Kielcach.Nie zapominaj też,kto był mózgiem i autorem tych przemian gospodarczych - tej tzw transformacji i prywatyzacji.Na marginesie:Z kieleckiego podwórka;Wypaczenia "dobrej zmiany" w osobie Lubawskiego I jego spółki z  nieograniczoną nieodpowiedzialnością, i totalny brak krytycyzmu władz PISu wobec powyższego, spowodowały, że do władzy doszedł człowiek typu Wenta ze swoją ekipą przy aplauzie znacznej części Kielczan.CZY NIE SĄDZISZ, ŻE PRZEJĘCIE WŁADZY W KIELCACH PRZEZ WENTĘ I DE FACTO P.O. JEST SKUTKIEM INDOLENCJI I BRAKU KOMPETENCJI LIPCA I KRUPKI?Zwróć uwagę, że podobnie było z legendą Solidarności Wałęsą i jego następcą Kwaśniewskim.

Kasandra - czy to Twój wpis ?

: ))

G
Gerwazy
W dniu 08.12.2018 o 23:14, Tutejszy napisał:

"Bydło przy korycie" - dlaczego tak negatywnieoceniasz swoich  liberalno- lewackich pupili .   : ))Przecież to nie "pisiory" zrobili w PKP ten burdel : - ze spółkami od torów, ze spółkami regionalnymi, ze spółkami międzymiastowymi, ze spółkami trakcyjnymi i cargo !!! Głupolem się urodziłeś i dlatego trollem zejdziesz... ... na nadciśnienie.   : )))

Burdel zrobiła pierwsza dobra zmiana solidarnościowa(!!!):

Balcerowicz, Mazowiecki, Wałęsa, Buzek, wybitny przedstawiciel świata pracy - niejaki Marian K. - ulubieniec redemptorysty, piłkarz-premier.

P.O. POSTAWIŁA TYLKO KROPKĘ NAD "I", a naród wybierając tę partię tylko chyba na to liczył, bo czego innego mógł się spodziewać po Tusku , Kopaczowej (Kopaczowa przynajmniej głęboko kopać potrafiła) czy Komorowskim?

No odpowiedz! czego mógł się suweren spodziewać np po Komorowskim wybierając go sobie na prezydenta?

Wałęsa to były pierwsze koty, można to zrozumieć, ale Kwaśniewski, Tusk i Komorowski - już nie!

P.S.

Zbliża się rocznica smoleńska; może coś Ci wiadomo na temat powodów intensywnego milczenia dobrej zmiany na temat przyczyn i okoliczności tej tragedii narodowej.

PRZYPOMNIJ SOBIE JAK GŁOŚNO O TYM BYŁO I JAK INTENSYWNIE PRACOWAŁY KOMISJE BADAJĄCE TĘ SPRAWĘ ZA CZASÓW P.O.

Przyszła dobra zmiana i co?

Ktoś nad tym czuwa aby nikt tej ciszy nie zakłócił.

 

G
Gość
W dniu 08.12.2018 o 23:02, Gość napisał:

Niedawno pociagi jezdzily przez Wloszczowe, wiec dlaczego jak likwiduja polaczenia przez Radom, nie dadza w zamian przez Wloszczowe? Rozwiazac to dziadostwo i zatrudnic panstwowa kolej z Francji, Niemiec czy Czech, nawet tam jest lepiej, niz w tym upadlym panstwie!

Te,przez Włoszczowę ,możesz podać dokładną trasę gimbusie ?

G
Gość
W dniu 09.12.2018 o 08:46, hm... napisał:

teraz jedziemy do centrum w-wy autem około 80min a koleją????  

Z Janek ,POgłupku ?

G
Gość
W dniu 08.12.2018 o 22:40, mieszkaniec napisał:

Dojna zmiano !,  a chociaż drogę S74 wybudujecie zamiast tych znikających pociągów ?. To co się dzieje obecnie w Kostomłotach to jakaś porażka. 

Tusk nie wybudował ? Z Jarubasem POspołu ?

E !

G
Gość
W dniu 08.12.2018 o 18:10, Misiek napisał:

Jak to nie jest wykluczeniem?! A jak to nazwać?! Nie wierzę w powrót do poprzednich połączeń po modernizacji linii. Ja to znam z innych rejonów Polski. Kielczanie nie wierzcie,ze później się poprawi.Niestety już tak zostanie. Przestańcie czarować,bo to nie jest prawda. Mam nadzieję,ze nowy Pan Marszałek sprawę postawi twardo. Zaczyna się dobra zmiana!!

Łącznice w Czarncy budują pajacu,byś z Kielc mógł szybko dojechać do Warszawy ,po co bredzisz ?

K
Knur
W dniu 09.12.2018 o 10:02, Emanuel Olisadba napisał:

Chyba żartujesz , 2 godziny 20 minut to minimalny czas. I to nie do centrum a do podwarszawskich Janek. Do tego uwzględniając korki , które niemal zawsze są na Alejach krakowskich od Mrokowa to 3 godziny jazdy niewyjęte.

1:43 spod budynku exbud do blue city ....po nawigacji
p
pl-owiec

To już jesteśmy nie Polska „B” tylko „D” jak d..a.

E
Emanuel Olisadba
W dniu 09.12.2018 o 08:46, hm... napisał:

teraz jedziemy do centrum w-wy autem około 80min a koleją????  

Chyba żartujesz , 2 godziny 20 minut to minimalny czas. I to nie do centrum a do podwarszawskich Janek. Do tego uwzględniając korki , które niemal zawsze są na Alejach krakowskich od Mrokowa to 3 godziny jazdy niewyjęte. 

G
Gość
W dniu 09.12.2018 o 09:24, Gość napisał:

Ale nie w ostatnich.Odwołanie tego nieudacznika Lubawskiego i jego kumpli emerytów to było jedyne wyjście.Czy będzie lepiej ?Nie wiem .Przez 16 lat doprowadził do upadku miasta.Jeden przykład.W 2002 gdy obejmował rządy Kielce liczyły 211 000 mieszkańców.Teraz ok.18 000.Wyjechali głównie młodzi.Mamy ponad 60 000 mieszkańców powyżej 60 roku życia.Zrobił z Kielc skansen i dom starców.

Oczywiście 180 000 mieszkańców.

G
Gość
W dniu 09.12.2018 o 08:12, stella napisał:

I głupota jego mieszkańców, co widać było w minionych wyborach.

Ale nie w ostatnich.Odwołanie tego nieudacznika Lubawskiego i jego kumpli emerytów to było jedyne wyjście.Czy będzie lepiej ?Nie wiem .Przez 16 lat doprowadził do upadku miasta.Jeden przykład.W 2002 gdy obejmował rządy Kielce liczyły 211 000 mieszkańców.Teraz ok.18 000.Wyjechali głównie młodzi.Mamy ponad 60 000 mieszkańców powyżej 60 roku życia.Zrobił z Kielc skansen i dom starców.

h
hm...

teraz jedziemy do centrum w-wy autem około 80min a koleją????  

g
gazmajster
W dniu 08.12.2018 o 22:40, mieszkaniec napisał:

Dojna zmiano !,  a chociaż drogę S74 wybudujecie zamiast tych znikających pociągów ?. To co się dzieje obecnie w Kostomłotach to jakaś porażka. 

Jestem z Kostomłotów a u mnie pociąg nie znika, przeciwnie, stale się nasila!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3