MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odcinek obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego oddany do ruchu. Kierowcom jest dużo łatwiej

Anna Kowalska
Od czwartku można jeździć nową drogą w Ostrowcu. Więcej na kolejnych zdjęciach
Od czwartku można jeździć nową drogą w Ostrowcu. Więcej na kolejnych zdjęciach
W czwartek 11 kwietnia kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddał użytkowania blisko trzykilometrowy odcinek obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Zmienił się także przebieg drogi krajowej numer 9 i jej oznakowanie na terenie miasta.

Odcinek obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego oddany do ruchu

Po otwarciu obwodnicy podróżujący przez miasto w relacji od Radomia do Opatowa z ulicy Zagłoby - droga krajowa numer 9 - wjeżdżają pod wiaduktem na wprost w Aleję 25-lecia Wolności, a następnie dojeżdżają ulicą Jana Piwnika „Ponurego” do węzła Brezelia czyli do początku wybudowanej trasy. Z obwodnicy włączamy się do nowego ronda na istniejącej drodze krajowej numer 9 - ulica Opatowska. Nowy przebieg drogi krajowej numer 9 jest znacznie mniej skomplikowany od obecnego. Zmotoryzowani nie muszą wjeżdżać między innymi na wiadukt nad torami, omijają także dwa ronda i skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem na ulicy Sandomierskiej.

W ramach zadania wybudowany został odcinek jednojezdniowej drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości około 2,7 kilometra. Biegnie ona nowym śladem, od przebudowanego węzła Brezelia na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką numer 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej 9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji wybudowanych zostało sześć obiektów inżynierskich, w tym wiadukt nad drogą powiatową i dwa mosty, przepusty ekologiczne oraz rondo w miejscu włączenia nowego przebiegu DK9 w istniejącą trasę.

Zobacz galerię zdjęć z nowej drogi w Ostrowcu

Przebudowana została łącznica węzła Brezelia na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką numer 755. Dla tego fragmentu decyzja o pozwoleniu na użytkowanie wydana została już w ubiegłym roku, ponieważ został on udostępniony kierowcom przed umownym terminem zakończenie inwestycji.

Otwarcie węzła Brezelia znacznie ułatwiło komunikację w obrębie miasta i dojazd do budowy. Także od ubiegłego roku kierowcy korzystają w oparciu o tymczasową organizację ruchu z ronda na ulicy Opatowskiej. Nowe rondo stanowi bezkolizyjne włączenie wybudowanej obwodnicy do istniejącego odcinka drogi krajowej numer 9, ułatwi także wyjazd z ulicy Wąwozy.

W sąsiedztwie ronda wybudowana została zatoka przystosowana do prowadzenia kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inwestycji wykonane zostały między innymi urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska np. ekrany akustyczne, instalacje oświetleniowe, odwodnieniowe i kanalizacyjne.

Inwestycja zrealizowana została zgodnie z harmonogramem w systemie projektuj i buduj przez konsorcjum firm Fabe Polska - lider i SP Sine Midas Stroy za 52,9 milionów złotych. Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca, a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytowego, który przejmie obwodnica.

Zobacz galerię zdjęć z nowej drogi w Ostrowcu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie