Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddali hołd bohaterom bitwy pod Bodzechowem

waf
Obelisk w Bodzechowie pokrył się wieńcami i wiązankami kwiatów.
Obelisk w Bodzechowie pokrył się wieńcami i wiązankami kwiatów. Waldemar Frańczak
Sesją popularnonaukową oraz uroczystością odsłonięcia obelisku uczczono w gminie Bodzechów 150. rocznicę bitwy pod Bodzechowem. Były to ostatnie w naszym powiecie akcenty obchodów Roku Powstania Styczniowego.

[galeria_glowna]
W urozmaicony sposób przypomniano, a niektórych mieszkańców gminy Bodzechów zapoznano z przypadającą 16 grudnia 150. rocznicą bitwy w rejonie Bodzechowa- ostatnią większą potyczką kawalerii powstańczej w czasie zrywu niepodległościowego lat 1863-1864.

POWSTAŃCZY ROK W GIMNAZJUM W SZEWNIE
W minioną sobotę z inicjatywy nauczyciela historii w Publicznym Gimnazjum w Szewnie odbyła się tu sesja popularnonaukowa poświęcona bitwie. - Sesja jest zwieńczeniem obchodów, które rozpoczęliśmy jesienią 2012 roku- mówi Irena Faryna, dyrektor szkoły.- Zaproponowaliśmy uczniom z terenu gminy Bodzechów udział w projekcie "Echo Przeszłości. W 150. rocznicę powstania styczniowego w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego". Uczniowie uczestniczyli w prelekcjach, odwiedzili miejsca w naszym powiecie związane z powstaniem styczniowym, a w styczniu mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w konkursie.

Jeszcze przed wakacjami zrodził się pomysł zorganizowania sesji popularnonaukowej, której plonem byłoby wydawnictwo, zawierające referaty głoszone na sesji.

GOŚCIE NIE ZAWIEDLI
Z zaproszenia organizatorów skorzystali miedzy innymi: poseł Jarosław Rusiecki, asystent posła Jarosława Górczyńskiego- Agnieszka Rogalińska, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego- Lech Janiszewski, przewodniczący Rady Miasta Ostrowca Św. Wojciech Kotasiak, ks. dziekan Jan Butryn i wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn- patron przedsięwzięcia. Byli także przedstawiciele lokalnych instytucji, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie.

O BITWIE, BRONI I HONORZE
Zebrani wysłuchali czterech referatów. O przebiegu bitwy mówił Zbigniew Pękala, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej, natomiast Kamil Kaptur z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. przedstawił przebieg bitwy w świetle relacji jej uczestników.- Dzięki zachowanym relacjom uczestników możliwe jest przybliżone odtworzenie kolejnych etapów bitwy- mówił K. Kaptur. - Szczególne znaczenie mają przekazy zawierające informacje o topografii okolicy - ukształtowania terenu, przebiegu dróg, położenia miejscowości, rzek, mostów etc. Analizując źródła i konfrontując je z archiwalnymi mapami można obecnie wskazać w terenie miejsca, gdzie rozgrywały się poszczególne epizody starcia.

Dariusz Kaszuba z Publicznego Gimnazjum nr 4 im. Orląt Lwowskich w Ostrowcu Św. omówił kwestie uzbrojenia Polaków i rodzaje używanej broni, natomiast dr Aneta Pierścińska- Maruszewska z Publicznego Gimnazjum numer 3 i Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. przedstawiła wyniki swoich badań dotyczące wartościowania honoru w języku ostrowieckiej młodzieży. Temat szczególnie zainteresował obecnych na sesji nauczycieli i młodzież.

W przerwie sesji zebrani skorzystali ze słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Spółdzielnię Uczniowską działająca przy szewieńskim gimnazjum i piekarnię Mirosława Kotwy z Sienna. Wysłuchali także programu artystycznego zaprezentowanego przez młodzież gimnazjum.

GODNE MIEJSCE DLA TABLICY JEŻEWSKIEGO
Dzień później, w niedzielę, Gminne Obchody 150. Rocznicy Bitwy Bodzechowskiej przeniosły się do Bodzechowa. - Żeliwna tablica, zamontowana w 1970 r. na ścianie ówczesnej stacji kolejowej w Bodzechowie, znalazła się teraz w miejscu rzadko uczęszczanym- mówią Wioletta Wiśniewska i Kamil Kaptur ze Stowarzyszenia "Lisiny Bodzechowskie". - Chcieliśmy tę płytę przenieść w bardziej eksponowane miejsce.

Inicjatywa Stowarzyszenia została poparta przez wójta Jerzego Murzyna. Wybór miejsca padł na skwerek naprzeciwko bramy starego kościoła św. Zofii, nieopodal stadionu. Płyta z budynku PKP została odnowiona i umieszczona na kamieniu, a obok niej identyczna pod względem wymiarów i stylistyki płyta z napisem: "Tablica wykonana z inicjatywy Stanisława Jeżewskiego przeniesiona z budynku dawnej stacji PKP i ponownie odsłonięta w 150 rocznicę bitwy pod Bodzechowem 16 XII 1863 - 16 XII 2013. Bohaterom powstania styczniowego - mieszkańcy gminy Bodzechów."

PATRIOTYCZNA UROCZYSTOŚĆ PRZY OBELISKU
Uroczystość odsłonięcia obelisku poprzedziła msza w miejscowym kościele, której przewodniczył ks. prałat Jan Butryn. Po modlitwie goście przeszli do drewnianej świątyni pw. św. Zofii, gdzie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali interesujący program słowno-muzyczny, przypominający wydarzenia i bohaterów walczących pod Bodzechowem w 1863 r.
Odsłonięcia obelisku dokonali harcerze, a wiązanki kwiatów złożyli posłowie- Maria Zuba i Jarosław Rusiecki, członkowie władz województwa- Kazimierz Kotowski i Lech Janiszewski, władze gminy Bodzechów z wójtem J. Murzynem na czele, delegacja zaprzyjaźnionej warszawskiej gminy Żoliborz.

KONTYNUATORZY MYŚLI JEŻEWSKIEGO
W uroczystości uczestniczyła też rodzina Stanisława Jeżewskiego, z którego inicjatywy przed ponad 40 laty umieszczono kilka identycznych tablic w miejscach powstańczych walk- córka Bożena Stempień oraz jego wnuczka - dr Marzena Stempień - Sałek.

- Upamiętnienie miejsc walk powstańczych z 1863 r, w czasach PRL było przedsięwzięciem niezwykłym i tylko ogromny patriotyzm mojego ojca, niezłomna wola ocalenia od zapomnienia tych miejsc pozwoliła na spełnienie tego zamierzenia- mówi Bożena Stempień. - Uroczystości w Szewnie i Bodzechowie pokazały, jak ważne jest podejmowanie działań, których rezultaty trafiają do potomności. Sądząc po przykładzie Bodzechowa zamierzenie mojego ojca zostało spełnione.
- Sądząc po tak perfekcyjnie przygotowanych obchodach, młodzież gminy Bodzechów przekaże pamięć o powstaniu, a tym samym część naszej tożsamości narodowej kolejnym pokoleniom- dodaje wnuczka Stanisława Jeżewskiego. - Cieszę się bardzo, że mogłam wziąć udział w tych obchodach i przede wszystkim, że idea dziadka właśnie się realizuje.

Zakończona klęską bitwa pod Bodzechowem należy do najbardziej dramatycznych momentów powstania w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego. Rocznicowe obchody w gminie Bodzechów przywołały te tragiczne chwile nie tylko na kilka weekendowych godzin. Wydawnictwo z referatami głoszonymi na sesji w Szewnie i obelisk w eksponowanym miejscu Bodzechowa przypominać będą o bohaterach walki o wolną Polską nie tylko przy okazji okrągłych rocznic, ale na co dzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie