Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiono pięć chorągwi sakralnych z XIX wieku, które zostały odnalezione na strychu kościoła w Dyminach. Zobaczcie efekty

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Muzeum Wsi Kieleckiej i Park Etnograficzny w Tokarni zaprezentowały pięć odnowionych chorągwi, które zostały odnalezione na poddaszu kościoła w Dyminach i przekazane na ręce muzeum. Każda z chorągwi zarówno na awersie, jak i rewersie przedstawia wizerunek świętego. Konserwatorzy prowadzili nad nimi długie i szczegółowe prace. Jedna z chorągwi okazała się dużym zaskoczeniem dla pracowników Muzeum Wsi Kieleckiej, ponieważ pod materiałem odkryto obraz... szkieletu. Zobacz zdjęcia i wideo.

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprezentowało w Tokarni zrekonstruowane zabytkowe chorągwie sakralne

Chorągwie długo leżały na poddaszu kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Dyminach.

W przeszłości nie zdawano sobie sprawy z ich znaczenia, więc przez lata uległy zniszczeniu. Dział Konserwacji Zbiorów pracował nad odnowieniem zabytków i 20 grudnia rezultat został zaprezentowany w skansenie w Tokarnu. Znaleziska to pięć chorągwi sakralnych - cztery o tematyce procesyjnej i jedna pogrzebowa. Przedstawiają Matkę Boską Częstochowską, Świętego Walentego, Świętego Rocha, Świętych Piotra i Pawła, Świętego Piotra, Świętego Antoniego Padewskiego, Matkę Boską Karmiącą i Chrystusa Ukrzyżowanego oraz wizerunek szkieletu z napisem "Pamiętaj na Śmierć", który symbolicznie był zakryty materiałem.

Doktor Wioletta Brzezińska-Marjanowska, kierownik Pracowni Konserwatorskiej w Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że stan znalezionych chorągwi w momencie znalezienia był bardzo zły.

- Część z nich była zwinięta w rulony, inne złożone w kostkę i ułożone przez ostatnie kilkanaście lat na podłodze więźby dachowej. Eksponaty często zamakały, będąc narażone na wiatr i deszcz, przez co na powierzchni tkanin pojawiały się rozdarcia i ubytki. Po ich rozwinięciu okazało się, że obrazy są popękane i skruszone. Na efekt ten miał również wpływ ich sposób użytkowana, w czasie którego obraz zwisał swobodnie w fałdach chorągwi - mówi konserwatorka.

Do prac odnowy chorągwi musieli być zaangażowani konserwatorzy malarstwa i konserwator tkanin. Problemem okazał się fakt iż trzy z pięciu obrazów olejnych są obrazami dwustronnymi namalowanymi zarówno od strony awersu jak i rewersu. Głównym założeniem była jak najmniejsza ingerencja w zabytek. Obrazy były kruche do tego stopnia, że rozpadały się w rękach a ich destrukcja była na tyle zaawansowana, iż wykonane prace nie gwarantowały w stu procentach, że nie zaczną wracać do poprzedniej formy.

- Podczas rekonstrukcji zastanawiała nas scena na chorągwi przedstawiającej Matkę Boską Karmiącą. Kiedy jeszcze pracowaliśmy nad zdewastowanym obrazem uznaliśmy, że Maria trzyma pierś i karmi nią Jezusa. Po zakończeniu odnawiania okazało się, że bardzo prawdopodobne, że to nie karmienie, a mycie gąbką - dodawała kolejna konserwatorka Małgorzata Pawlik.

- Prace konserwatorskie przy pięciu chorągwiach polegały na przywróceniu ich wartości artystyczno-estetycznych oraz na przywróceniu im funkcji nośnych - podkreślała kolejna z osób pracujących nad konserwacją pięciu chorągwi, Beata Chodak.

W ramach projektu powstała wystawa fotograficzna prezentująca efekty z poszczególnych etapów wykonywanych prac. Wystawę będzie można oglądać od 20 grudnia 2022 r do 30 marca 2023 roku, w kościele w Rogowie. Rekonstrukcja została zrealizowana w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobaczcie zdjęcia odnowionych chorągwi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie