Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogień Niepodległości dotarł z Ukrainy do Tarłowa... na rowerze. Uświetni gminne uroczystości 11 listopada (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Ogień Niepodległości od Sztafety Rowerowej harcerzy ze Zgierza odebrali dyrektor Szkoły Podstawowej imienia Bohaterów Bitwy o Tarłów w 1915 roku w Tarłowie Andrzej Zaciera i wicedyrektor Małgorzata Minkina.
Ogień Niepodległości od Sztafety Rowerowej harcerzy ze Zgierza odebrali dyrektor Szkoły Podstawowej imienia Bohaterów Bitwy o Tarłów w 1915 roku w Tarłowie Andrzej Zaciera i wicedyrektor Małgorzata Minkina. archiwum szkoły
Ogień Niepodległości, zapalony przez zgierskich harcerzy na polskim cmentarzu wojennym w Kostiuchnówce na Ukrainie, zapłonął w Tarłowie. Jak co roku odebrała go w Lipsku delegacja szkoły podstawowej. Płomień uświetni tegoroczne obchody Święta Niepodległości.

Przygotowując się do 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, po raz XX ruszyła Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” organizowana przez Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Zgierzu.

Polski lasek, polski cmentarz

Kostiuchnówka to niewielka wioska na Polesiu Wołyńskim, znana Polakom z ciężkich walk stoczonych w latach 1915 -1916 przez oddziały legionowe. Bitwę pod Kostiuchnówką można uznać za najważniejszą ze wszystkich bitew stoczonych przez formacje legionowe na froncie I wojny światowej. Oddziały Legionów, w tym 4 Pułku Piechoty Legionów walczyły tam wczesną jesienią 1915 roku zajmując Kowel, później przesunęły się na południowy wschód od Hulewicz, pod Koszyszcze, wreszcie od późnej jesieni do początku lipca 1916 roku w rejonie Kostiuchnówki. Dowództwo austriackie w dowód uznania wydało rozkaz o nadaniu nazw: wzgórzu Cegielnia- Polska Góra, mostkowi na małym, grząskim strumieniu- Mostek Polski, a pobliskiemu laskowi- Lasek Polski. Legioniści I Brygady nadali natomiast najbardziej wysuniętemu stanowisku walki na piaszczystej wydmie nazwę Reduta Piłsudskiego.Po zakończeniu wojny zadbano o groby poległych legionistów, powstały cmentarze w Kostiuchnówce, na stoku Polskiej Góry, w Lasku Polskim, przy kościele w Maniewiczach, w Kołkach, w Jeziornej, kwatery wojenne w Kowlu i Wołczecku oraz kopiec z pomnikiem na Polskiej Górze i bazaltowe słupy pamięci z inskrypcjami. Podczas II wojny światowej i później cmentarze i inne legionowe pamiątki zniszczono. Dopiero w 1998 roku, harcerze ze Zgierza podjęli się odbudowy cmentarza. Dziś kilkadziesiąt białych grobów wieńczą biało- czerwone szarfy tak, by nikt nie miał wątpliwości, kto w nich leży. Udało się również przywrócić tak zwaną Bracką Mogiłę w Polskim Lasku, gdzie spoczywa 42 nieznanych legionistów.

Jadą już od 20 lat

W 2000 roku, harcerze i Strzelcy zaangażowani w odbudowę cmentarza, rozpoczęli cykliczną Sztafetę Rowerową po Ogień Niepodległości. Podczas odbudowy cmentarzy, młodzież dowiedziała się o tym, jak przed wojną ich rówieśnicy biegli do Kostiuchnówki z Krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Uznano, że inicjatywa okresu międzywojennego jest godna kontynuowania. Na trasie sztafety, uczniowie i władze samorządowe zaczęli odbierać od harcerzy ogień, by zapłonął na uroczystościach w ich miastach. Sztafeta dojeżdża do Warszawy i tam, 11 listopada Ogień stawiany jest na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ogień płonie w Tarłowie

W niedzielę, 7 listopada sztafeta dojechała do Lipska. W kościele świętej Trójcy odprawiona została msza, podczas której nastąpiło przekazanie Ognia Niepodległości władzom powiatu lipskiego i delegacjom zaprzyjaźnionych samorządów, stowarzyszeń i instytucji. W uroczystości uczestniczył minister Andrzej Dera.

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej imienia Bohaterów Bitwy o Tarłów w 1915 roku w Tarłowie- dyrektor Andrzej Zaciera, wicedyrektor Małgorzata Minkina, delegacja uczniów ze sztandarem także odebrali Ogień Niepodległości. Został on uroczyście przekazany wójtowi gminy Tarłów Tomaszowi Kamińskiemu i uświetni gminne obchody Święta Niepodległości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie