MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogórek w roli głównej - tradycyjnie, na słodko i ostro [PRZEPISY]

/esw/
Przetwory z ogórków są świetnym dodatkiem do obiadu i sprawdzą się jako przekąska na imprezie.
Przetwory z ogórków są świetnym dodatkiem do obiadu i sprawdzą się jako przekąska na imprezie. flickr.com
Nie ma nic lepszego, niż domowe, samodzielnie przygotowane przetwory z ogórków. Sposobów na jest mnóstwo, bo smakują wyśmienicie zarówno w wersji tradycyjnej oraz słodkiej i pikantnej. Ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga wielu dodatków.

Na nadchodzące miesiące warto przygotować zapas przecieru z ogórków - idealnego do aromatycznej zupy ogórkowej. W domowej spiżarni nie może też zabraknąć ogórków marynowanych, pikli w różnych odsłonach czy sałatek, które pasują do obiadów.

Przy wyborze ogórków na przetwory zwracajmy uwagę na ich wygląd. Jeśli nie mamy ogórków z własnej uprawy, to starajmy się podczas zakupów wybierać ogórki świeże, i co bardzo ważne - o odpowiednim zabarwieniu. Powinny one być jasne, gładkie, równe, bez uszkodzeń. Unikajmy ogórków o barwie ciemnozielonej, bo to najczęściej oznacza, że były intensywnie nawożone.

Przetwory z ogórków - tradycyjne, na słodko i w wersji pikantnej

Przecier ogórkowy do zup

Składniki na 4 słoiki 300 ml: 1 kg ogórków gruntowych, 1 łyżka soli, 8 ząbków czosnku, 8 patyczków kopru.

<>Sposób przygotowania: Ogórki myjemy i odcinamy ciemne końce. Trzemy na tarce z dużymi oczkami, przekładamy do miski i zasypujemy solą. Odstawiamy na 20 minut, by puściły sok. Do wyparzonych, ciepłych słoików wkładamy po 1 ząbku czosnku i 1 patyczku kopru. Napełniamy słoiki przecierem, zostawiając 1-2 cm wolnego miejsca. Dokładnie ugniatamy, aby pozbyć się pęcherzy powietrza. Na wierzchu kładziemy kolejny ząbek czosnku i koper. Pokrywki słoików wrzucamy na kilka sekund do gotującej wody, po czym suszymy na ścierce. Zakręcamy słoiki i odstawiamy w ciemne miejsce.

Ogórki kiszone

Składniki na 2 litrowe słoiki: 1 kg ogórków gruntowych, 4 ząbki czosnku, 2 łodygi kopru z nasionami, 2 plastry korzenia chrzanu, 2 łyżki soli kamiennej, 2 łyżeczki gorczycy, 2 liście dębowe, wiśniowe lub czerwonej porzeczki, 1 l przegotowanej wody.

Sposób przygotowania: Ogórki myjemy, osuszamy, zalewamy zimną wodą i odstawiamy na 30 minut. Do wyparzonych słoików wkładamy po 1 łyżeczce gorczycy i 1 ząbku czosnku, układamy ogórki, wkładając pomiędzy łodygę kopru i liść dębowy. Na wierzchu kładziemy ząbek czosnku i 1 plaster chrzanu. W gorącej wodzie rozpuszczamy sól i studzimy. Zalewamy zimną zalewą, by w całości przykryła warzywa. Szczelnie zakręcamy i odstawiamy na 2 dni do ciepłego pomieszczenia. Po tym czasie przenosimy do chłodnego miejsca.

Ogórki w słodko-kwaśnej zalewie

Składniki: 500 g ogórków, 1/4 papryki ostrej, 1 cebula, 1 ząbek czosnku, 1 g kurkumy, 100 g rodzynek, 70 ml octu winnego jabłkowego, 120 g cukru, 1/2 łyżeczki soli, 1 łyżeczka sezamu, 2-3 gałązki kolendry.

Sposób przygotowania: Ogórki obieramy i przekrajamy na pół, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy na kawałki wielkości 3-4 cm. Obraną cebulę i czosnek siekamy. Papryczkę ostrą przekrajamy na pół i usuwamy pestki. W rondlu rozgrzewamy cukier do lekkiego syropu, dodajemy cebulę, czosnek ostrą paprykę i kurkumę. Wlewamy ostrożnie ocet i dodajemy sól. Dodajemy ogórki i smażymy jak konfiturę, aż zmiękną. Odcedzamy je z cukrowej zaprawy do miski. Pozostały sok jeszcze gotujemy, aż woda odparuje do konsystencji syropu. Ogórki wkładamy z powrotem i dalej gotuj przez kilka minut. Szczelnie zamykamy w wyparzonych słoikach.

Ogórki w chili

Składniki: 2 kg ogórków gruntowych, 2 główki czosnku, 8 łyżek oleju słonecznikowego, 1 szklanka octu spirytusowego, 1 i 1/2 szklanki cukru, 2 łyżki chilli w proszku, 2 łyżki soli.

Sposób przygotowania: Ogórki myjemy i kroimy w plastry o grubości 1 cm. Wrzucamy do miski i zasypujemy je solą na 24 godziny. Gdy puszczą sok, odlewamy go nieznacznie. Następnie dodajemy obrane główki czosnku, cukier i chilli - całość mieszamy. Olej gotujemy i jeszcze gorącym zalewamy ogórk. Następnie zalewamy ogórki octem, ponownie mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 2 dni. Po tym czasie przekładamy do słoika.

Sałatka warzywna z ogórkami

Składniki: 250 g kapusty włoskiej, 250 g ogórków, 250 g czerwonej papryki, 2 duże cebule, 1 łyżka nasion kopru, 1 łyżka kminku, 1 łyżka czarnego pieprzu ziarnistego, 1 łyżka soli; zalewa: 1/2 szklanki octu 6 %, 2 łyżki cukru, 1 szklanka wody.

Sposób przygotowania: Warzywa myjemy, kapustę drobno szatkujemy, paprykę kroimy w paski. Cebulę i nieobrane ogórki kroimy w grubsze plastry. Warzywa wrzucamy do szklanej salaterki, mieszamy z solą i innymi przyprawami. Odstaw na 1,5-2 godziny. Wyparzamy 5 słoików o pojemności 250 ml. Przełóż do nich warzywa, pozostawiając nadmiar płynu w salaterce. Gotujemy szklankę wody z octem i cukrem. Gorącą zalewę wlewamy do słoików. Dodajemy po łyżce oleju. Szczelnie zakręcamy. Po wystygnięciu można schować do lodówki.

POLUB NAS na facebook.com/jedzenieizabawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie