Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrodzenie parku w Końskich wzbudza ogromne zainteresowanie

Marzena Kądziela
Kierownik budowy Marek Turalski pokazuje zniszczenia, jakie dotknęły bramę parku. Jej odnowa, podobnie jak całego ogrodzenia, zakończy sie pod koniec sierpnia
Kierownik budowy Marek Turalski pokazuje zniszczenia, jakie dotknęły bramę parku. Jej odnowa, podobnie jak całego ogrodzenia, zakończy sie pod koniec sierpnia Marzena Kądziela
W końcu sierpnia nasz park będzie miał od strony ulicy Zamkowej nowe ogrodzenie. Inwestycja finansowana przez koneckiego przedsiębiorcę, współwłaściciela zespołu pałacowo - parkowego, jest szeroko komentowana przez mieszkańców Końskich.
Remont Świętyni Greckiej rozpocznie sie od generalnej przebudowy dachu
Remont Świętyni Greckiej rozpocznie sie od generalnej przebudowy dachu Marzena Kądziela

Remont Świętyni Greckiej rozpocznie sie od generalnej przebudowy dachu
(fot. Marzena Kądziela)

O tym, że po wielu latach oczekiwań wreszcie rozpoczął się remont ogrodzenia parku koneckiego, pisaliśmy kilka tygodni temu. O jego fatalnym stanie i nieestetycznym wyglądzie informowaliśmy wielokrotnie w minionych latach. Wtedy władze miasta przygotowywały się do remontu, jednak nierozstrzygnięte sprawy sądowe dotyczące własności parku uniemożliwiały inwestycję. Przygotowano jednak całą dokumentację łącznie z pozwoleniem na budowę.

Po odzyskaniu dawnych włości przez rodzinę Tarnowskich, a potem odsprzedaniu części parku i zabytkowych zabudowań Arturowi Mączyńskiemu, koneckiemu przedsiębiorcy, do sprawy zniszczonego ogrodzenia powrócono. A było to możliwe dzięki odkupieniu przez przedsiębiorcę od miasta dokumentacji, a zaraz potem przystąpieniu do remontu. Artur Mączyński jest inwestorem budowy.

OGROMNE ZAINTERESOWANIE MIESZKAŃCÓW

Remont rozpoczęto od wycinki drzew, których korzenie rozsadzały ogrodzenie, potem zdemontowano elementy metalowe i kamienne.

- Ogrodzenie zostało zniszczone upływem czasu - korozją biologiczną i chemiczną, wibracjami od ruchu ciężkich pojazdów, zaniedbaniami bieżącej konserwacji, także wandalizmem - tłumaczy kierownik budowy Marek Turalski. - Nasze prace już na etapie rozbiórki spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Większość wyraża uznanie dla ratowania niszczejącego od lat zabytku. Miło słyszeć wyrazy poparcia, uznania i akceptacji. Niestety, pojawiają się także, na szczęście jednostkowe, wynikające z niewiedzy, opinie niepokoju lub wręcz protestu. Niemal każdego dnia do wojewódzkiego konserwatora zabytków, do Starostwa Powiatowego czy Urzędu Miasta i Gminy ktoś dzwoni i dzieli się wątpliwościami, czy aby na pewno remont przeprowadzany jest zgodnie z prawem. Zapewniam, że prace rekonstrukcji prowadzone są według fachowej dokumentacji, według zaleceń i pod nadzorem służb ochrony zabytków i nadzoru budowlanego, zgodnie z pozwoleniem na prace budowlane. Przez kilka lat pracowałem w nadzorze budowlanym, znam więc dokładnie wszelkie prawne wykładnie wymagane przy tego typu inwestycjach.

OCZEKIWANIE NA CEGŁĘ

Jak dodaje kierownik Turalski, konieczne było zbudowanie nowego, mocniejszego żelbetonowego fundamentu, bowiem stary znajdował się w fatalnym stanie. Niemal wszystkie elementy metalowe poddawane są naprawie, po której powrócą na swe dawne miejsce. Łączące je słupy wybudowane będą ze specjalnie odtworzonej cegły, która przywróci zgodny z historycznym oryginałem blask ogrodzenia.

- I właśnie ta cegła powoduje, że prace obecnie się zatrzymały - informuje Marek Turalski. - Pan Mączyński zamówił ją u producenta, który wykona ją zgodnie z dawnymi zasadami, tak, aby wyglądała jak za czasów świetności pałacu. Cegła powinna pojawić się w Końskich w najbliższych tygodniach. Powrócą odrestaurowane detale kamieniarskie i metalowe, charakter zabytku pozostanie zachowany w postaci znacznie trwalszej konstrukcji dzięki połączeniu historycznej i współczesnej sztuki budowlanej.

Rekonstrukcji zostanie poddana także brama i niewielki mur łączący ją z sąsiednią kamienicą. Słupy bramy będą wypiaskowane, a ubytki uzupełnione. Przez kilka dni, na początku sierpnia część chodnika w tym miejscu będzie wyłączona z użytkowania.

- Prosimy o kilka tygodni zaufania i cierpliwości, wkrótce, mam nadzieję, że nastąpi to w końcu sierpnia, mieszkańcy miasta oraz nasi goście ucieszą oczy pieczołowicie odnowionym zabytkiem w jego historycznym kształcie - kończy kierownik Turalski.

ZACZNĄ OD DACHU

W tym roku rozpocznie się też remont Świątyni Greckiej zakupionej przez Artura Mączyńskiego od rodziny Tarnowskich. Jak twierdzi Marek Turalski, który jako pracownik powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego przed kilkoma laty wyłączał budynek z użytkowania, konieczne jest przed nadejściem zimy wykonanie gruntownego remontu dachu oraz wzmocnienie ściany południowej, która grozi zawaleniem. Prawdopodobnie wyremontowany obiekt, w którym mieścić się będzie między innymi elegancka restauracja, ale także sala kinowa i teatralna, zaprosi pierwszych gości już w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie