Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ola i Andrzej ze Starachowic w podróży dookoła świata. Przejechali już 4 tysiące kilometrów, byli na meczu Polaków [ZDJĘCIA]

(sts)
Andrzej Wiśniewski
Starachowiczanka Ola Wiśniewska z mężem Andrzejem pokonali pierwszy etap swojej podróży dookoła świata, w którą wyruszyli 14 czerwca. Przed nimi jeszcze prawie 150 tysięcy kilometrów starą karetką pogotowia. Oto pierwsza relacja Oli i piękne zdjęcia Andrzeja.

Trzy kraje, 3800 km i dwa tygodnie po rozpoczęciu wyprawy starą karetką dookoła świata znaleźliśmy się w Wołgogradzie na meczu Polska – Japonia. Miasto przywitało nas prawie 40-stopniowymi upałami i zwycięstwem polskiej reprezentacji w meczu o pietruszkę. Nie jest najgorzej

Oprócz oddawaniu się sportowym emocjom, oddajemy się również zwiedzaniu. Wołgograd, znany kiedyś pod nazwą Stalingrad, miastem pięknym nie jest. Znaczą go chaotycznie rozrzucone blokowiska z wielkiej płyty pośród skądinąd płaskiego pejzażu z brunatnymi wodami masywnej rzeki Wołgi w tle. Mimo wszystko jednak , miasto warte jest odwiedzenia a to ze względu na jego niesamowitą historię i rolę jaką odegrał w przebiegu II Wojny Światowej.

To tutaj, rozegrała się jej najkrwawsza bitwa, w której Niemcy i Rosjanie zwierali się w śmiertelnym uścisku zaciekle walcząc o górujące nad miastem wzgórze. Idealny punkt strategiczny do ataku miasta dla jednych i doskonały punkt obronny dla drugich.
Dziś wzgórze – znane pod nazwą Kurhan Mamaja – jest miejscem spoczynku ponad 34 000 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy za jego obronę oddali życie. Na ich cześć, kopiec wieńczy potężna statua kobiety w rozwianych szatach z uniesionym w górę mieczem. Pomnik Matki Ojczyzny – bo o nim mowa – w momencie powstania (1967r.) był najwyższą budowlą na świecie, liczącą 85 metrów od podłoża do czubka miecza. Obecnie jest to najwyższa na świecie statua przedstawiająca kobietę.

Warto również wstąpić do muzeum Panorama Wojny Stalingradzkiej. Oprócz artefaktów wojennych podziwiać tu można gigantyczny (16m x 120m), panoramiczny obraz przedstawiający moment tryumfu Armii Czerwonej w czasie kluczowego szturmu na Kurhan Mamaja. Gra malarska z perspektywą, uzupełniona trójwymiarowymi ‘przedłużeniami’ obrazu w rzeczywistość robi duże wrażenie. Technika przypomina wykonanie naszej rodzimej Panoramy Racławickiej.

Zanim jednak mogliśmy zapoznać się z kawałkiem historii najnowszej i ochłodzić przegrzane kończyny w niemiłosiernie zimnych nurtach Wołgi trzeba nam było przemierzyć Litwę, Łotwę, Estonię i znaczną część Rosji – z Moskwą włącznie. Niestety bezlitośnie goniący nas czas nie dał możliwości doświadczenia trzech powyższych krajów tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Mimo wszystko jednak…

Na Litwie zachwyciły nas Troki ze średniowiecznym zamkiem na wyspie, który do złudzenia przypomina miniaturę zamku Malborskiego. Z tego też powodu zwany jest Małym Malborkiem. W Wilnie raczyliśmy się tradycyjnymi cepelinami – ziemniaczane kule z nadzieniem do wyboru, do koloru: mięsnym, grzybowym, z białego sera. Podawane ze śmietaną lub zsiadłym mlekiem. Do tego idealnie pasuje chłodnik – serwowana na zimno zupa z buraczków z jajkiem i ziemniakami. I śmietaną oczywiście.

W Łotwie, zatrzymaliśmy się w nadbałtyckiej miejscowości Salacgriva, gdzie po raz pierwszy doświadczyliśmy białych nocy z zachodem słońca niemal przed północą i wschodem zaledwie po kilku godzinach. W Rydze, przed deszczem schroniliśmy się w restauracji serwującej degustacyjne zestawy tradycyjnych dań łotewskich. Była i zupa-krem z grochu, i kotleciki rybne z sosem musztardowym, i fenomenalny, rozpływający się w ustach solony śledź ze śmietaną i ziemniakami, a na deser - słodka
zupa chlebowa z bitą śmietaną, suszonymi owocami i orzechami. A na zakończenie dnia odwiedziliśmy gigantyczne hale targowe z imponującą ilością 3000 stoisk umieszczonych w starych hangarach zeppelinów.

Estonia zaskoczyła nas swoją… fińskością. Nazwy miejscowości, swoista melodyjność w brzmieniu języka – tego się nie spodziewaliśmy. Nie spodziewaliśmy się również, że stare miasto estońskiej stolicy Tallina – skradnie nam serca i przeniesie w czasie. Wąskie brukowane uliczki wijące się stromo to w górę, to w dół okraszone gotyckimi basztami albo wykańczanymi złotem cerkwiami, zaprowadziły nas w samo serce rynku, gdzie królował ratusz. A w nim – karczma ‘III Draakon’. W ciemnym, oświetlonym jedynie nikłymi płomieniami świec, kamiennym wnętrzu szynkarki w dawnych strojach musztrowały klientów. W ofercie tylko zupa warzywna, żeberka wołowe, nadziewane chlebki i piwo. A wszystko w glinianych, poszczerbionych
michach i kuflach. Masywne stoły z grubo ciosanego drewna trzeba samemu po sobie posprzątać żeby nie narazić się na siarczysty gniew groźnie łypiących okiem szynkarek. Fenomenalne miejsce!

Z Estonii – ostatniego kraju na liście bezwizowego ruchu strefy Schengen – wjechaliśmy do Rosji. Pierwsze wypełnianie papierków, pierwsze kontrole naszego domu na kółkach, pierwsze nieswoje uczucie – wpuszczą czy nie wpuszczą.
Wpuścili. A Rosja przywitała nas drobną mżawką i przepiękną podwójną tęczą na szczęście. W dzikim pędzie wpadliśmy do Moskwy, gdzie od razu otoczyła nas wszechobecna atmosfera mistrzostw świata w piłce nożnej. Rosyjskie banery na każdej przyulicznej lampie witały kibiców z każdego uczestniczącego kraju. Barwne grupy fanów paradujących w barwach narodowych przejęły miasto. Uległ im nawet Plac Czerwony i przepiękne Moskiewskie Metro z peronami przypominającymi bardziej sale balowe niż tunele kolejki.

Czy Rosja byłaby taka sama poza czasem mistrzostw? Rozbawiona, przyjacielska, gościnna i zupełnie przecząca stereotypom (no, może poza stanem dróg :/)? Ciężko stwierdzić. Ale na chwilę obecną cieszymy się tym co nas spotyka – radosną, sportową atmosferą, ludzką serdecznością i wędzoną rybą podarowaną nam w ramach zwykłej ludzkiej życzliwości przez kompletnie nieznanych nam ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie