Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni promują kulinarne tradycje regionu. Do sieci dołączyli nowi członkowie

/esw/
Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie powiększyła się o sześciu członków i cztery produkty.
Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie powiększyła się o sześciu członków i cztery produkty. archiwum
W hotelu Dwór Dwikozy w Dwikozach wręczono we wtorek, 12 marca, certyfikaty dla nowych członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. Cztery regionalne produkty otrzymały Laur Tradycji za wpis na Listę Produktów Tradycyjnych.
Tradycja wytwarzania Masła Chmielnickiego sięga 1925 roku.
Tradycja wytwarzania Masła Chmielnickiego sięga 1925 roku. archiwum

Tradycja wytwarzania Masła Chmielnickiego sięga 1925 roku.
(fot. archiwum)

Masło Chmielnickie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Chmielniku, udziec dworski z Kunowa, pasztetowa radoszycka i burocorz bogoryjski to tradycyjne świętokrzyskie wyroby, o które powiększyła się Lista Produktów Tradycyjnych. - Producenci z regionu świętokrzyskiego systematycznie dopytują się, jak można zgłosić się do sieci. W trakcie procedury wpisu na listę jest 7 kolejnych produktów - mówi Barbara Kubiec-Govender z Urzędu Marszałkowskiego.

Nowymi członkami sieci zostali: Piekarnia R. Dobrowolski z Kielc, Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Ogrodnicze Twój Ogród ze Starachowic, Winnica Płochockich w Darominie w powiecie Sandomierskim, Pasieka Rodzinna Prawdziwe Miody z Kazimierzy Małej w powiecie kazimierskim, hotel Dwór Dwikozy w Dwikozach oraz Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia w Jankowicach w powiecie opatowskim.

- Uczestnictwo w Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie to nobilitacja, ale także ułatwienie dla małych producentów tradycyjnych wyrobów, którzy dzięki temu mogą dotrzeć do szerszego grona odbiorców - mówi Tomasz Stachowicz, właściciel kieleckiego sklepu Tygiel Smaków, który należy do sieci. Znajdziemy w nim tradycyjne wyroby z regionu świętokrzyskiego oraz innych zakątków Polski. - Trzeba promować nasze regionalne, jedyne w swoim rodzaju wyroby i całą sieć. Ważne jest, żebyśmy mieli świadomość i wiedzę, czym są produkty tradycyjne. Nie znajdziemy w nich żadnych sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. A w dzisiejszych czasach, kiedy produkowana masowo żywność jest naszpikowana chemią i co chwilę słyszymy o kolejnych aferach z tym związanych, warto lepiej się przyjrzeć temu, co jemy. Bo łatwo wpaść w marketingową pułapkę, gdy na każdym produkcie widnieje hasło, że jest wyrabiany tradycyjnie - dodaje.

Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulturowego. Wspiera lokalną produkcję żywności naturalnej, bezpiecznej i smacznej oraz promuje turystykę kulinarną. Chroni również małe przedsiębiorstwa związane z sektorem żywności, jak gospodarstwa rolne i rybackie, sklepy farmerskie, gospodarstwa agroturystyczne, zajazdy i restauracje serwujące dania regionalne. Obecnie do świętokrzyskiej sieci należy 68 przedsiębiorstw, a na Liście Produktów Tradycyjnych jest 58 regionalnych wyrobów.

Nowi członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie

Piekarnia R. Dobrowolski, ulica 1 Maja 86, Kielce. Właściciele piekarni kontynuują tradycję i wypiekają pieczywo według starych rodzinnych receptur, na rozczynach i naturalnych kwasach bez użycia polepszaczy smaku, spulchniaczy i konserwantów.

SPO Twój Ogród, ulica Moniuszki 58, Starachowice. W 2012 roku w firmie powstała przetwórnia owoców. Asortyment przetwórni stanowią głównie wytwarzane ręcznie dżemy i konfitury, na przykład dżem węgierkowo-gruszkowy, brzoskwiniowo-malinowy, czy dżem z mirabelki.

Winnica Płochockich, Daromin, gmina Wilczyce. To 4-hektarowe gospodarstwo winiarskie położone w regionie sandomierskim. Winnica produkuje wina białe, różowe i czerwone z winogron pochodzących tylko z własnych upraw. Wina sprzedawane są bezpośrednio w winnicy lub przez specjalistyczne sklepy winiarskie.

Prawdziwe Miody, Kazimierza Mała 6, Kazimierza Wielka. Pasieka Rodzinna Prawdziwe Miody wywodzi się z rodzinnego gospodarstwa pasiecznego, założonego na początku lat 70. ubiegłego wieku. Liczy ponad 200 rodzin pszczelich. Firma oferuje kilka gatunków naturalnych miodów pszczelich uzyskiwanych z nektarów kwiatowych i spadzi.

Hotel Dwór Dwikozy, ul. Spółdzielcza 12, Dwikozy. Hotel oraz restauracja to nowoczesny obiekt położony na malowniczej Wyżynie Sandomierskiej. Szef kuchni dba, by do przygotowania dań stosowane były najlepsze składniki pochodzące z okolicznych gospodarstw rolnych. W menu restauracji jest osobna część poświęcona jest kuchni regionalnej i myśliwskiej.

Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia, Jankowice 38, Ożarów. Przetwórnia fundacji działa od 2005 roku. Receptury wytwarzanych tu wyrobów pochodzą ze starych książek kucharskich lub z przekazów starszych osób związanych z naszym regionem. Uznaniem cieszą się ser jabłeczny i konfitura z jarzębiny, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

Nowe wyroby na Liście Produktów Tradycyjnych

Masło Chmielnickie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku. Tradycja wytwarzania masła chmielnickiego sięga 1925 roku. Początkowo produkcja odbywała się w starej karczmie przy użyciu beczki o ręcznym napędzie, wirówki, wygniatacza i formy do pakowania. Przez cały okres produkowania masła udoskonalono tylko sprzęt do zmaślania - drewniane maselnice zastąpiono metalowymi.

Udziec dworski z Kunowa, firma Ankaz w Kunowie. Tradycja i pochodzenie udźca dworskiego z Kunowa sięga czasów wczesnosłowiańskich. Po roku 1945 powołano Gminną Spółdzielnię w Kunowie, gdzie otworzono zakład wytwarzania wędlin swojskich w tym udźca wieprzowego. Pracował tam Kazimierz Pustuła, który później założył własny zakład. Tradycyjną produkcję udźca dworskiego z Kunowa kontynuuje jego syn.

Pasztetowa radoszycka, Masarnia pod Lasem, Kapałów 47, gmina Radoszyce. Tajemnica smaku pasztetowej radoszyckiej opiera się na przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisach, tradycyjnej metodzie produkcji i odpowiednio dobranych składnikach i przyprawach.

Burocorz bogoryjski, Stowarzyszenie Nasza Gmina Bogoria. Nazwa pochodzi od głównego składnika, czyli buraków cukrowych. Nawiązuje również do nazwy gminy znanej niegdyś z uprawy buraków. Pieczony był w piecu chlebowym, opalanym drewnem sosnowym. Traktowany był zarówno jako potrawa obiadowa, jak również słodki dodatek. Obecnie burocorza piecze się tylko okazjonalnie, najczęściej na uroczystości gminne.

Pasztetowa radoszycka to wyrób tradycyjny, wytwarzany według starych receptur.
Pasztetowa radoszycka to wyrób tradycyjny, wytwarzany według starych receptur. archiwum

Pasztetowa radoszycka to wyrób tradycyjny, wytwarzany według starych receptur.
(fot. archiwum)

Burocorz bogoryjski przygotowywany jest obecnie na uroczystości gminne.
Burocorz bogoryjski przygotowywany jest obecnie na uroczystości gminne. archiwum

Burocorz bogoryjski przygotowywany jest obecnie na uroczystości gminne.
(fot. archiwum)

Tradycja i pochodzenie udźca dworskiego z Kunowa sięga czasów wczesnosłowiańskich.
Tradycja i pochodzenie udźca dworskiego z Kunowa sięga czasów wczesnosłowiańskich. archiwum

Tradycja i pochodzenie udźca dworskiego z Kunowa sięga czasów wczesnosłowiańskich.
(fot. archiwum)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie