Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opatowiec chciałby być znów miastem, toczą się procedury. Ważna decyzja zapadnie... 13 sierpnia

Adam Ligiecki
Piękny rynek w Opatowcu jest świadectwem świetności miasta nad Wisłą, które „złote” lata prosperity przeżywało w XIV wieku.
Piękny rynek w Opatowcu jest świadectwem świetności miasta nad Wisłą, które „złote” lata prosperity przeżywało w XIV wieku. Adam Ligiecki
Trzynastka, na przekór wierzącym w przesądy, nie musi być pechowa. Dla Opatowca może okazać się liczbą szczęśliwą. 13 sierpnia, o godzinie 9, zbierze się tu Rada Gminy, by głosować także nad projektem uchwały - w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej nadania statusu miasta miejscowości Opatowiec.

To ostatni ważny dokument, jaki Opatowiec musi dołączyć, składając wniosek o przywrócenie praw miejskich. Głosowanie na poniedziałkowej sesji wydaje się formalnością. Potem, zgodnie z procedurami, dokumentacja zostanie przekazana do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jeśli sprawy ułożą się pomyślnie, Opatowiec może odzyskać prawa miejskie już 1 stycznia 2019 roku. I wtedy byłby trzecim - po Kazimierzy Wielkiej i Skalbmierzu - miastem w powiecie kazimierskim.

To waga historyczna

W porządku poniedziałkowej sesji Rady Gminy w Opatowcu znalazły się tylko trzy projekty uchwał. W_tym jeden - o dużej, historycznej wręcz wadze.

Opinia dotycząca nadania Opatowcowi statusu miasta to trzeci w krótkim czasie dokument, jaki znalazł się na forum lokalnego parlamentu. Przypomnijmy, że w marcu 2018 radni przyjęli „Apel w sprawie przywrócenia praw miejskich miejscowościom, które zostały ich pozbawione w wyniku represji carskich”. 21 czerwca kolejny - Rada Gminy zatwierdziła jednogłośnie uchwałę w sprawie podjęcia procedury związanej z nadaniem Opatowcowi statusu miasta.

Otworzyło to szeroko drogę do przeprowadzenia konsultacji społecznych. Ważnych tym bardziej, że głos w sprawie mogli zabrać także mieszkańcy.

Konsultacje „na tak”!

Konsultacje przeprowadzono w lipcu, we wszystkich 20 sołectwach na terenie gminy. Cała operacja została przygotowana ze starannością, co przełożyło się też na przebieg głosowania.

W konsultacjach społecznych wzięło udział 1645 mieszkańców, na 2948 osoby uprawnione do głosowania. Frekwencja: 55,8 procent - wyższa... niż w wyborach samorządowych czy parlamentarnych.

W samym Opatowcu swój głos za przywróceniem praw miejskich oddało aż 98,45 procent mieszkańców uczestniczących w konsultacjach! Przeciw była... jedna osoba. Ranking całej gminy przedstawia się następująco: za przywróceniem Opatowcowi statusu miasta opowiedziało się 89,24 procent mieszkańców, przeciwko było 4,92 procent, zaś 5,84 procent wstrzymało się od głosu.

- Co prawda, wynik konsultacji społecznych nie jest wiążący dla Rady Ministrów, jednak praktyka pokazuje, że poparcie mieszkańców może zaważyć na treści rozstrzygnięcia rządowego. Status miasta może przyczynić się też do podniesienia rangi i wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej miejscowości i gminy - podkreśla wójt Sławomir Kowalczyk.

Car odebrał prawa

Opatowiec jest obecnie jedną z trzech - obok Pacanowa i Nowego Korczyna - miejscowości na Ponidziu, które podjęły starania o odzyskanie praw miejskich. Utraconych w 1869 roku, mocą ukazu cara Rosji Aleksandra II. Miała to być forma surowej kary wymierzonej przez zaborcę - za aktywny udział w powstaniu styczniowym.

Opatowiec stał się miastem w 1271 roku, otrzymując ten przywilej z rąk księcia Bolesława Wstydliwego. XIV wiek był okresem prosperity. Teraz stara się o odzyskanie praw miejskich, korzystając z „szybkiej” ścieżce legislacyjnej.

Apel, konsultacje

Opatowiec czyni starania o odzyskanie praw miejskich utraconych w 1869 roku, po decyzji cara Rosji Aleksandra II. W marcu bieżącego roku Rada Gminy w Opatowcu przyjęła apel w sprawie przywrócenia praw miejskich ośrodkom, które utraciły je na skutek represji carskich. W czerwcu kolejny ważny dokument: uchwała w sprawie podjęcia stosownej procedury. Lipiec to konsultacje społeczne, przeprowadzone na terenie gminy. Procedurę w sprawie nadania statusu miasta Opatowcowi minister spraw wewnętrznych i administracji.

Najmniejsze w Polsce?

Opatowiec otrzymał prawa miejskie w 1271 roku, z rąk księcia Bolesława Wstydliwego. Była to jedna z najstarszych lokacji w historycznej Małopolsce. W czasach świetności, w XIV wielu liczył 1270 mieszkańców. Dziś - nieco ponad 320. Jeżeli odzyska prawa miejskie, Opatowiec będzie... najmniejszym miastem w Polsce (obecnie jest nim Wiślica, która liczy pół tysiąca mieszkańców).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie