MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Operacja Obice

Jarosław Skrzydło
Czy budować lotnisko w Obicach? Dyskusja z władzami Kielc i województwa w poniedziałek od 13 na WWW.ECHODNIA.EU
Czy budować lotnisko w Obicach? Dyskusja z władzami Kielc i województwa w poniedziałek od 13 na WWW.ECHODNIA.EU archiwum
Czy Kielcom i naszemu regionowi potrzebne jest lotnisko?

Czat w poniedziałek

Czat w poniedziałek

Czat w sprawie lotniska z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim i marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem w poniedziałek, 16 lipca, od godziny 13 do 15 na www.echodnia.eu

Budowa lotniska w Obicach pod Kielcami to kluczowa inwestycja, która przyczyni się do rozwoju miasta i regionu świętokrzyskiego - takie jest zdanie większości mieszkańców województwa świętokrzyskiego. W najbliższych tygodniach decydować się będą losy portu.

tym, że w województwie świętokrzyskim potrzebne jest lotnisko z prawdziwego zdarzenia mówiono od lat. Na tym się jednak kończyło. Początkowo stawiano na rozbudowę lotniska sportowego w Masłowie, jednak analizy specjalistów wykluczyły, by nawet przy przedłużeniu pasa startowego mogły tam lądować spore samoloty rejsowe. Trzeba było szukać innej lokalizacji pod budowę zupełnie nowego Portu Lotniczego.

Wzięły się za to władze Kielc z prezydentem Wojciechem Lubawskim, który jest pomysłodawcą budowy lotniska. Z trzech rozważanych lokalizacji wybrano tereny w gminie Morawica i Chmielnik nieopodal miejscowości Obice i Grabowiec. Przychylne nastawienie władz tych gmin i zarezerwowanie terenów pod lotnisko sprawiło, że koncepcja budowy portu stawała się coraz bardziej realna.

Poczyniono kolejne kroki. Miasto zabrało się za wykup gruntów pod inwestycję. W sumie potrzeba 500 hektarów ziemi. W ciągu zaledwie kilku miesięcy udało się nabyć połowę.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc: - Serdecznie zapraszam wszystkich internautów do zadawania pytań. Jestem przekonany, że budowa tego Portu Lotniczego
Wojciech Lubawski, prezydent Kielc: - Serdecznie zapraszam wszystkich internautów do zadawania pytań. Jestem przekonany, że budowa tego Portu Lotniczego jest dla miasta i regionu rzeczą strategiczną. Dzięki niej będziemy mieli „okno na świat”.

Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego: - Nie ugniemy się w negocjacjach z Brukselą, ani przed żadnymi naciskami, by odpuścić budowę lotniska. Ta inwestycja będzie kołem zamachowym dla rozwoju regionu świętokrzyskiego.

KOSZTUJE, ALE SIĘ ZWRÓCI
Budowa lotniska to rzecz niezwykle kosztowna. Ma być współfinansowana z funduszy unijnych. W Regionalnym Programie Operacyjnym dla województwa świętokrzyskiego na inwestycję zarezerwowano początkowo 50 milionów euro. W ostatnich dniach ze względu na zmiany prawne sumę obniżono do 39 milionów. Całkowity koszt budowy portu szacowany jest na 78 milionów euro. Brakującą kwotę wyłożą samorządy oraz inwestorzy prywatni.

PRZEKONAĆ UNIĘ
We wrześniu o lotnisku w Obicach będziemy wiedzieć niemal wszystko. Szczegółowe analizy przeprowadza brytyjska firma Ove Arup. Wygrała ona przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej lotniska, w raporcie znajdą się dane przedstawiające symulację ruchu lotniczego, a także plan samego portu. Z danych, które już przedstawili Brytyjczycy wynika, że budowa lotniska ma ekonomiczny sens i w kilka lat po uruchomieniu będzie ono przynosić zyski. Po roku 2020 będzie z Obic korzystać nawet... 5 milionów pasażerów rocznie. Tymczasem kryterium opłacalności jest już liczba 300 tysięcy pasażerów.

Władze Kielc w boju o Obicie nie pozostały same. Wzorowo układa się współpraca z zarządem województwa świętokrzyskiego, który z Komisją Europejską negocjować będzie Regionalny Program Operacyjny, w którym zapisano miliony euro dla Obic. Unia Europejska jest sceptyczna co do zasadności inwestycji. Nie zna jednak szczegółowych danych, które przedstawicielom Komisji zostaną przedstawione pod koniec lipca.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc: - Serdecznie zapraszam wszystkich internautów do zadawania pytań. Jestem przekonany, że budowa tego Portu Lotniczego jest dla miasta i regionu rzeczą strategiczną. Dzięki niej będziemy mieli "okno na świat".

FRONT JEDNOŚCI
Kolejnym ważnym krokiem w operacji Obice było podpisanie listu intencyjnego z krakowskim portem lotniczym w Balicach i Przedsiębiorstwem Polskie Porty Lotnicze. To zalążek do utworzenia spółki, która w przyszłości będzie zarządzać lotniskiem. Obice będą elementem Małopolskiego Węzła Komunikacyjnego oraz zapasowym lotniskiem dla Małopolski. W założeniach moją obsługiwać połączenia, których nie będzie w stanie przyjąć krakowski port. Według ekspertyz Ove Arup istniejące w Polsce lotniska nawet po rozbudowie nie będą w stanie obsłużyć wszystkich pasażerów, dlatego budowa każdego nowego lotniska ma ekonomiczny sens.

Projekt Obice ma wsparcie polskiego rządu, głównie poprzez lobbing wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Rząd przekazał 7 milionów złotych na wykup gruntów. Co jednak ważniejsze, w strategii rozwoju sieci lotnisk w Polsce zapisano, że ma być lotnisko w Świętokrzyskiem w randze Regionalnego Portu Lotniczego. Podobny status mają obiekty w Katowicach - Pyrzowicach, Krakowie - Balicach, Gdańsku - Rębiechowie czy Poznaniu - Ławicy.

PRZECIW OBICOM
Koncepcja budowy lotniska w Kielcach nie wszędzie jest przyjmowana entuzjastycznie. Zarówno prezydent Lubawski, jak i wicepremier Gosiewski wskazują na opór części lobby lotniczego i politycznego spoza regionu. O lotnisku w Obicach było też szereg publikacji, których wydźwięk sprowadzał się do tego, że koncepcja budowy jest fanaberią Przemysława Gosiewskiego, podobnie jak peron we Włoszczowe, co jest totalną bzdurą.

Niewątpliwie jest spora grupa ludzi, którym zależy na tym, by lotnisko pod Kielcami nigdy nie powstało. Tymczasem dla wielu firm z województwa świętokrzyskiego jest to inwestycja niezbędna. O konieczności budowy przekonani są też mieszkańcy województwa. Przeprowadzone w czerwcu wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego badania nie pozostawiają wątpliwości - blisko 90 procent jest za budową lotniska. Dla większości jest jasne, że powstanie lotniska pozwoli regionowi świętokrzyskiemu wyjść z zaścianka i mieć możliwości równe do tych, jakie mają mieszkańcy Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska i okolic tych miast.

LEWICA Z PRAWICĄ
W Świętokrzyskiem dano odpór sceptykom. Powołano komitet budowy lotniska, w którym są samorządowcy, ludzie biznesu i politycy. Wszyscy bez względu na opcję polityczną są orędownikami budowy Regionalnego Portu Lotniczego Kielce. Jak walczyć o lotnisko, jakie mamy argumenty, jak będzie się lotnisko rozwijało, co zmieni w życiu mieszkańców regionu? Na te i inne pytania będą odpowiadać w poniedziałek w redakcji "Echa Dnia" prezydent Kielc Wojciech Lubawski i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie