Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie Wiesława Gołasa. Kultowy aktor z Kielc spoczął na Starych Powązkach. Pogrzeb miał charakter państwowy [ZDJĘCIA]

Paulina Baran
Paulina Baran
9 września świat obiegła niezwykle smutna wiadomość - w wieku 90 lat zmarł pochodzący z Kielc, wybitny aktor Wiesław Gołas. Pogrzeb odtwórcy niezapomnianych ról w takich filmach jak "Czterej Pancerni i pies", "Kapitan Sowa na tropie", czy "Czterdziestolatek" miał charakter państwowy. Rozpoczął się we wtorek 14 września o godzinie 14 od mszy w kościele świętego Karola Boromeusza w Warszawie. Potem wielki aktor spoczął na warszawskich Starych Powązkach. Zobaczcie galerię zdjęć z pogrzebu Wiesława Gołasa.

Wiesław Gołas nie został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach, artysta za życia zdecydował, że chce spocząć w rodzinnym grobie na Starych Powązkach. O szczegółach pogrzebu poinformowała jego córka Agnieszka. - Uprzejmie informuję zainteresowanych, że Tatę będzie można pożegnać we wtorek, 14 września na Starych Powązkach. Msza odbędzie się o godzinie 14 w kościele świętego Karola Boromeusza, ulica Powązkowska 14. Zostanie pochowany na cmentarzu Powązkowskim. Proszę o nie składanie kondolencji - napisała córka artysty.

Żałobnicy najpierw spotkali się na mszy w kościele świętego Karola Boromeusza. Oprócz wdowy Marii Krawczyk-Gołas, córki Agnieszki i innych członków rodziny naszego wielkiego aktora żegnały legendy polskiej sceny, między innymi Maja Komorowska, Anna Seniuk, Irena Karel, Ignacy Gogolewski, Janusz Gajos, Wiktor Zborowski, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kumor, Stefan Friedmann, Małgorzata Sadowska, czy Jacek Kawalec.

Na pogrzebie nie było delegacji z Kielc - miasta, z którego pochodził Wiesław Gołas.

Pogrzeb miał charakter państwowy. Wojciech Kolarski z Kancelarii Andrzeja Dudy odczytał list od prezydenta. Wiesław Gołas został pośmiertne odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury. Prezydent w liście wspomniał kieleckie czasy wielkiego aktora, napisał między innymi: "Odszedł twórca o wielkiej wrażliwości i kulturze ducha, wierny etyce swojego zawodu, patriota i bojownik o wolną Polskę, niegdyś żołnierz Szarych Szeregów, uczestnik brawurowych akcji podziemia niepodległościowego i więzień gestapo".

Krzysztof Kumor w imieniu Związku Artystów Scen Polskich powiedział o pięknej wojenne karcie życia Gołasa: "W czasie okupacji Wiesław Gołas, który był członkiem Szarych Szeregów został aresztowany w 1944 roku, przeżył ciężkie śledztwo, więziony w tej samej celi, w której przebywał jego ojciec, zamordowany przez hitlerowców"

"Odpoczywaj w pokoju bo jak sam mówiłeś Papkin też musi kiedyś odpocząć. Żegnaj Wiesiu" - zakończył.

Na cmentarzu Maja Komorowska pożegnała aktora w imieniu jego córki Agnieszki Gołas-Ners i jego wnuczek - Matyldy i Agaty. Odczytała": "Tato! Tak nie miało być! Tyle ważnych rozmów nie przeprowadziliśmy. Nie ma dla mnie pocieszenia. Tata, dziadek zawsze był ponad miarę skromny, do wszystkich odnosił się z ogromnym szacunkiem. Wrażliwy, warzył słowa uważając, by te które raniły jego, nie zraniły innych. Sprzeciwiał się wszelkiej niesprawiedliwości, wykluczeniu, przemocy. W każdych okolicznościach wspierał słabszych, pominiętych. Walczył o wolną, demokratyczną, otwartą na świat Polskę. Byłby wzruszony dzisiaj, gdyby zobaczył jak wiele przyjaznych mu ludzi go żegna. Tato, dziadku teraz możesz odpocząć"

Żona Wiesława Gołasa, Maria Gołas pożegnała męża słowami: "Ogromna pustka bez Ciebie, do zobaczenia"

Wiesław Gołas na świat przyszedł w Kielcach
Ojciec Wiesława Gołasa, Teofil, był sierżantem stacjonującym w Kielcach w 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Po klęsce kampanii wrześniowej przez jakiś czas się ukrywał. Ostatecznie został schwytany przez Niemców. Zginął w obozie w Majdanku.

Przed wybuchem II wojny światowej Gołas uczęszczał do szkoły powszechnej na kieleckim Baranówku, a następnie do Gimnazjum imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach. W 1943 wstąpił do Szarych Szeregów. Przybrał pseudonim Wilk. Uczestniczył w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944, podczas nieudanej akcji, został aresztowany przez Gestapo. Trafił do celi, w której wcześniej więziony był jego ojciec. Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Studia ukończył w 1954 roku.

- Oficjalnie, urzędowo, urodziłem się 4 października 1930 roku w Kielcach, a naprawdę - 9 października. Przy chrzcie pijany organista wpisał do mojej metryki błędną datę i tak już zostało - tak aktor tłumaczył pomyłkę w swoich wspomnieniach.

W 1954 roku Gołas ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Od 1955 roku występował w Warszawie. Jest uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej lubianych aktorów polskich. Sympatię widzów zaskarbił sobie głównie doskonałymi kreacjami komediowymi, których ma wiele w swoim dorobku. Współtworzył kabaret Koń, działał w kabarecie Dudek. Do historii przeszło jego wykonanie piosenki "W Polskę idziemy", autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. W 2008 roku ukazała się książka poświęcona aktorowi, autorstwa córki, Agnieszki Gołas-Ners, pod tytułem "Na Gołasa". W lutym tego samego roku aktor przeszedł zawał serca. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień.

Więcej o kieleckich wątkach życia Wisława Gołasa i jego osiągnięciach aktorskich
Wiesław Gołas nie żyje. Pochodzący z Kielc aktor kultowych filmów miał 90 lat. Odszedł w czwartek, 9 września nad ranem [ZDJĘCIA]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie