Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osteoporoza może zniszczyć kręgosłup

Iwona Rojek
Dr n. med. Jacek Gołębiowski, absolwent Akademii Medycznej w Krakowie, ordynator Oddziału Neurochirurgii i Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Dr n. med. Jacek Gołębiowski, absolwent Akademii Medycznej w Krakowie, ordynator Oddziału Neurochirurgii i Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
W Kielcach są wykonywane wszystkie operacje na kręgosłupie, nie ma potrzeby jeździć do Piekar Śląskich i Łodzi. Mieszkańcy innych regionów mogą za to przyjeżdżać do nas. Jednym z najczestszych urazów kręgosłupa są złamania związane z osteoporozą. Dlaczego tak się dzieje - rozmowa z Jackiem Gołębiowskim, ordynatorem oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii.

Osteoporoza

Osteoporoza

...to układowa choroba szkieletu, charakteryzująca się obniżoną masą kości, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej i w konsekwencji zwiększoną podatnością na złamania. W wyniku zaburzeń kościotworzenia przy jednoczesnym wzroście zjawiska resorpcji kości po 30 roku życia tracimy średnio około 0.3 do 0.8 proc. masy kostnej, po menopauzie następuje istotne przyspieszenie utraty masy kostnej od 1,2 proc. do 6 proc. rocznie. U kobiet po sześćdziesiątce ryzyko złamań kręgów jest 4 krotnie częstsze. Rocznie w Polsce dochodzi do 63 420 złamań kręgosłupa z powodu osteoporozy u kobiet pod 60 roku życia.

- To prawda, że jedną z częstych przyczyn złamań kręgosłupa jest osteporoza?

- Oczywiście. W związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa, wydłużaniem się czasu życia rośnie ryzyko i ilość złamań osteoporotycznych. U kobiet po 70 roku życia dochodzi do nich często. Trzeba je leczyć, bo wywołują nie tylko silny ból, ograniczenie sprawności i wydolności ale mogą także spowodować całkowite unieruchomienie pacjenta.

-Co przyczynia się do powstania osteoporozy?

-Czynników ryzyka jest wiele. Należą do nich wątła i niska masa ciała, osteoporoza u matki, wiek po 65 roku życia, przebyte złamania niskoenergetyczne po 40 roku życia, menopauza naturalna lub indukowana chirurgicznie po 45 roku życia, czy też niska masa kostna.
Niektórzy uważają, że osteoporoza to sztucznie wywołany problem, bo dawniej się o nim nie mówiło?
Ten temat nie był poruszany, bo ludzie żyli o wiele krócej. Dziś kiedy średnia długość życia się znacznie wydłużyła skutki osteoporozy dają o sobie znać. Niestety świadomość kobiet na temat tej choroby nadal jest niewielka i rzadko, która stosuje odpowiednią profilaktykę i leczenie.

-Jakie spustoszenia ta choroba wywołuje?

-Narastająca kruchość kości prowadzi do wpuklania się dysku w trzony, złamań osteoporotycznych, a w ślad za tym deformacji kształtu, zaburzeń statyki i dynamiki kręgosłupa. To wszystko może uniemożliwić normalne funkcjonowanie kobiet, bo je to schorzenie najczęściej atakuje.

-W jakich sytuacjach może dojść do takich złamań?

-Kiedy kości są słabe, złamanie kręgosłupa może nastąpić nawet przy podnoszeniu wersalki, kiedy kobieta wkłada do niej pościel jak i przy kaszlu czy kichnięciu. Kręgosłup może się złamać podczas gwałtownego zgięcia lub dźwignięcia nawet niewielkiego ciężaru.

-Co może sygnalizować osteoporotyczne złamanie?

Dyskomfort przy staniu, siedzeniu, ograniczenie zakresu ruchu kręgosłupa. Również ból w odcinku L-S w spoczynku lub podczas czynności codziennych, wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych oraz bardzo ostry, gwałtowny ból z ograniczeniem aktywności, uniemożliwiający poruszanie się oraz wykonywanie czynności codziennych. Czasami przebieg złamania bywa skryty, praktycznie bezbólowy.

-W której części zwykle dochodzi do złamań ?

-Najczęściej złamania są zlokalizowane w środkowym i dolnym odcinku piersiowym kręgosłupa, pograniczu piersiowo lędźwiowym oraz odcinku lędźwiowym.

-Już powiedzieliśmy, że konsekwencje uszkodzenia kręgosłupa mogą być groźne?

-Jak najbardziej. Pojawia się spadek wydolności narządów i układów, następuje obniżenie ogólnej wydolności, obniża się wysokość trzonów kręgów, dochodzi do zetknięcia się łuków żebrowych z talerzem biodrowym, skrócenia długości kręgosłupa. Dolegliwości bólowe ograniczają lub uniemożliwiają samodzielność. Kobiety ze złamanym kręgosłupem mają tak osłabione kończyny, że z czasem przestają chodzić i często dopiero operacja przywraca je do życia.

-Nieraz można zaobserwować, że starsze kobiety mają "wdowi garb"?

-Powoduje go właśnie osteoporoza. Oprócz tego dochodzi do obniżenie wysokości ciała, zmiany sylwetki, uwypuklenia brzucha, zniknięcia talii, relatywnego wydłużenia kończyn, obniżenia wydolności oddechowej i zaburzenia przewodu pokarmowego.

- W jaki sposób ratujecie złamany kręgosłup?

-Przy pomocy trzech zabiegów. Vertebroplastyki, czyli podania cementu do trzonu kręgu, operacji stabilizacji z użyciem śrub transpedikularnych i kyfoplastyki, którą stosuje się zazwyczaj przy świeżych złamaniach. Polega ona na umieszczeniu specjalnych balonów podnoszących złamany krąg i wypełnieniu następnie cementem. Z kolei zabieg stabilizacji wykonujemy zarówno przezskórnie, poprzez niewielkie nacięcia skóry jak i w czasie dużej otwartej operacji kręgosłupa. Zabieg vertebroplastyki można powtórzyć w kolejnym odcinku kręgosłupa, jeśli zachodzi taka potrzeba.

-Jakie badania należy wykonać przed operacją?

- Dysponujemy bardzo dobrą diagnostyką i znakomitym sprzętem, a także specjalnym stołem do wykonywania takich operacji. Przed zabiegiem wykonujemy RTG kręgosłupa, tomografię komputerową w opcji kostnej i/lub rezonans magnetyczny kręgosłupa. Należy również wykonac densytometrię, czyli badanie gęstości kości po to by pod kontrolą reumatologa wdrożyc leczenie przeciwko osteoporozie.

- Wiele osób nie wie, że w Kielcach z wielkim powodzeniem wykonujecie wszystkie zabiegi na kręgosłupie przy osteoporozie w tym także podanie cementu, czyli vertebroplastykę?

-Takie udane zabiegi przeprowadzamy od wielu lat i nie ma sensu jeździć do innych ośrodków, choć oczywiście każdy ma swobodny wybór. W ciągu tygodnia przeprowadzamy 2 do 3 zabiegów cementowania kręgosłupa i jeden lub dwa jego stabilizacji. Operacje zazwyczaj kończą się pełnym powodzeniem, po wstrzyknięciu cementu na drugi dzień można już wstać i zacząć chodzić. Pacjentki po nich oddychają z ulgą, zaczynają żyć od nowa, bo mija im ból i odzyskują sprawność. Do powikłań dochodzi niezmiernie rzadko.

-Dziękuję za rozmowę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie