Wybierz miasto:
  Otwarto przeniesiony Oddział Zakaźny w Starachowicach...

  Otwarto przeniesiony Oddział Zakaźny w Starachowicach (ZDJĘCIA)

  /CuK/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wstęgę przecinają, od lewej: wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski, Katarzyna Arent- dyrektor starachowickiego szpitala, Piotr Babicki- obecny starosta
  1/22
  przejdź do galerii

  Wstęgę przecinają, od lewej: wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski, Katarzyna Arent- dyrektor starachowickiego szpitala, Piotr Babicki- obecny starosta starachowicki ©Kazimierz Cuch

  W środę uroczyście otwarto w Starachowicach przeniesiony do bloku C nowego szpitala Oddział Zakaźny. Pacjenci ze starych budynków trafią tam już w piątek, 11 stycznia.
  Na uroczystym otwarciu był poseł Krzysztof Lipiec, przedstawiciele władz wojewódzkich, z wicewojewodą Bartłomiejem Dorywalskim, liczni przedstawiciele władz powiatowych powiatu starachowickiego poprzedniej i obecnej kadencji z Piotrem Babickim- obecnym starostą i Danutą Krępą- poprzednim starostą. Był Marek Materek- prezydent Starachowic, liczna reprezentacja szpitalnej służby zdrowia, na czele z Katarzyną Arent- dyrektorem szpitala i doktor Jadwigą Maciukajć, ordynatorem Oddziału Zakaźnego. Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach reprezentowała dyrektor Małgorzata Kiebzak.

  Przebieg uroczystości

  Dyrektor Katarzyna Arent przedstawiła historię starachowickiego leczenia chorób zakaźnych. Niebawem minie 100 lat od uruchomienia pierwszej takiej placówki w przedwojennym Wierzbniku. Dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do przeniesienia Oddziału Zakaźnego ze starych budynków do nowego szpitala.

  Doktor Jadwiga Maciukajć, w wielkim skrócie omówiła aktualną sytuację w leczeniu chorób zakaźnych w Polsce i na Świecie. Zwróciła uwagę na coraz więcej „egzotycznych” bakterii, bardzo trudnych do leczenia, zawłóczonych do Polski i Europy z krajów egzotycznych.

  Poseł Krzysztof Lipiec bardzo chwalił działania Danuty Krępy, poprzedniego starosty starachowickiego, dla sfinalizowania przeniesienia Oddziału Zakaźnego. Uznał, że bez jej determinacji oddział mógł zostać zlikwidowany. Wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski podkreślił wsparcie Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach i premiera Mateusza Morawieckiego w pokryciu kosztów przeniesienia.

  Wstęgę, w dwóch turach, przecinali: wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski, dyrektor Katarzyna Arent, Piotr Babicki- obecny starosta starachowicki, doktor Jadwiga Maciukajć, doktor Piotr Nowak- pełniący obowiązki zastępcy dyrektora szpitala oraz Danuta Krępa- były starosta starachowicki.

  Pomieszczenia oddziału poświecił ksiądz Karol Adamczyk, kapelan starachowickiego szpitala. Potem wszyscy mogli zwiedzić pomieszczenia oddziału. Marek Materek już po oficjalnej uroczystości przekazał personelowi oddziału swój prezent, w postaci dużego zdjęcia Starachowic, zrobionego w rejonie kąpieliska Piachy.

  Historia przeniesienia

  Władze powiatu poprzedniej kadencji otrzymały na przeniesienie Oddziału Zakaźnego prawie 3 mln zł dofinansowania z rezerwy budżetu państwa, co stanowiło około 80 procent kosztów przeniesienia i dostosowania pomieszczeń. Powiat z własnego budżetu i budżetu szpitala dołożył około 800 tysięcy złotych. Jak poinformowano na jednej z konferencji prasowych, szpital dał brakujące 19 proc., a Starostwo Powiatowe 1 proc. W nowych pomieszczeniach, w bloku blok C, dotąd dzierżawionym przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca o powierzchni 500 metrów kwadratowych jest 17 łóżek, w trzech jednoosobowych izolatkach i w siedmiu dwuosobowych salach chorych. Oddział przyjmuje chorych nie tylko z powiatu starachowickiego, ale z całej północnej części województwa świętokrzyskiego.

  Z ogólnej kwoty prawie 4 milionów złotych, około 2,9 miliona złotych zostało przeznaczone na prace budowlane, związane z dostosowaniem pomieszczeń do wymogów nowej ustawy o działalności leczniczej, a około 800 tysięcy złotych na sprzęt i inne instalacje. W ramach prac budowlanych wykonane zostały tam wszystkie instalacje, łącznie z klimatyzacją, wentylacją i nowoczesną stacją oczyszczania ścieków. Teraz jest to jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych oddziałów w regionie, przez co zwiększył także konkurencyjność całego szpitala.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Warto zobaczyć

  Diety