Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palmy jak prawdziwe dzieła sztuki. Józefa Bucka materiały zbiera na nie prawie rok wcześniej

ATA
archiwum
Kolorowe palmy można kupić na każdym kroku, nawet w super markecie, ale daleko im do tych wyczarowanych przez Józefę Bucką z Miedzianej Góry. Materiały do robienia palm zbiera już prawie rok wcześniej.

Zobacz także: Palmy wielkanocne w Łysych i Lipnicy Murowanej - obchody Niedzieli Palmowej

(Dostawca: x-news)

Artystka ludowa - Józefa Bucka mówi, że przygotowania do Niedzieli Palmowej zaczyna tuż po Bożym Narodzeniu, wtedy w długie zimowe wieczory zwija z bibuły kolorowe kwiatuszki, które są elementami palmy. Ale jeszcze wcześniej, bo w maju i czerwcu poprzedniego roku, zbiera trawy i kwiaty, które potem cierpliwie suszy. W palmie nie może również zabraknąć prosa, lnu czy owsa.
- Podstawą każdej wielkanocnej palmy są bazie. Zrywam je w styczniu i czekam aż się rozwiną lub używam tych zebranych na wiosnę poprzedniego roku – tłumaczy pani Józefa. – W naszym regionie istniał zwyczaj, że już po poświęceniu palm trzeba było zjeść bazie, co miało uchronić się przed bólem gardła.

Palmy Józefy Buckiej są barwne i niezwykle misterne. Ludzie zachwycają się kunsztownością ich wykonania, a artystka skromnie odpowiada, że życie samo uczy robienia palm.

W tym roku przygotowała ich ponad pięćdziesiąt palm, w ubiegłym aż 99. Najdłuższa, którą zrobiła przed laty, miała 2,5 metra, ale już takich nie robi. Jest z nimi zbyt dużo kłopotu, w mieszkaniu z trudem się nie mieszczą, jest kłopot z ich przetransportowaniem, a do niesienia ich potrzeba kilku osób. Pani Józefa teraz przygotowuje palmy, które są typowe dla regionu świętokrzyskiego, czyli 50-60 centymetrowe.

Wielowiekowa tradycja nakazywała, by poświęconą palmę włożyć za święty obraz. Zapewniało to szczęście domostwu i chroniło je od złych mocy. Istniał również zwyczaj, że gdy gospodarz po raz pierwszy wypędzał bydło na pastwisko, to każde zwierzę uderzał palmą, żeby gadzina dobrze się chowała.

Poświęconej palmy nie wolno wyrzuć, tradycja nakazywała jej spalenie.

Palmy wielkanocne są jednym z najważniejszych symboli odradzającego się życia. W tradycji kościoła przypominają nie tylko o męce Chrystusa, ale również jego zmartwychwstaniu oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. Są także symbolem sił witalnych przyrody - corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie