Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palmy z Łopuszna wysokie aż do nieba (video, zdjęcia)

Łukasz Zarzycki [email protected]
Uroczysta procesja do kościoła. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, na osiołku o imieniu Gucio, jechał ksiądz Tomasz Cieniuch.
Uroczysta procesja do kościoła. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, na osiołku o imieniu Gucio, jechał ksiądz Tomasz Cieniuch. Łukasz Zarzycki
Niedziela Palmowa w Łopusznie ma niezwykły charakter. Mieszkańcy wybierają najwyższą i najpiękniejszą palmę, a ksiądz jedzie w procesji na osiołku. W tym roku najwyższe palmy miały ponad jedenaście metrów wysokości i ledwo zmieściły się w kościele.

[galeria_glowna]
To już druga taka Niedziela Palmowa w historii Łopuszna. Dzięki księżom z parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, wierni mogą w sposób szczególny przeżywać początek Wielkiego Tygodnia, a w naszym regionie tworzona jest piękna tradycja.

Piękne, kolorowe i bardzo, bardzo wysokie

Od kilku dni w domu Haliny Woś z miejscowości Jedle trwały prace nad tworzeniem palmy. Efekt - znakomity: siedmiometrową palmę pani Haliny ozdobiło ponad siedemdziesiąt tradycyjnych kwiatów z bibuły. - Trzon palmy jest wierzbowy, do jej ozdoby użyłam wrzosu, borowinki i innych roślin - opowiada pani Halina, która z rodziną przygotowała cztery piękne palmy.

- Przy tworzeniu naszej palmy pracowało dziesięciu ministrantów, ale pomagały także nasze babcie, które wykonały kwiatki z czterdziestu sztuk bibuły - mówi ministrant Krzysztof Bernat. Palma ministrantów miała ponad jedenaście metrów wysokości i w tym roku okazała się najwyższą.

Niewiele mniejsza była palma przygotowana przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej i członkinie Stowarzyszenia Kobiet Łopuszna. Pomagali także członkowie drużyny młodzieżowej OSP. Pracom dowodzili Alicja Nyga i Adam Palacz. Przez cztery dni zaangażowanych było ponad dwadzieścia osób. - Do ozdoby naszej palmy użyliśmy bazie, bukszpan, tuję, pnącza i mnóstwo kwiatów z bibuły, a zakończona jest gałązkami naturalnej palmy - powiedział Robert Palacz, prezes OSP w Łopusznie.

Procesja z osiołkiem

Na rynku spotkali się twórcy wysokich palm i kilkuset mieszkańców Łopuszna, którzy przynieśli mniejsze, ale równie piękne palmy. Wierni wysłuchali Ewangelię, a po poświęceniu palm rozpoczęła się uroczysta procesja do kościoła. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, na osiołku o imieniu Gucio, jechał ksiądz Tomasz Cieniuch, a towarzyszyli mu członkowie Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Proboszcz parafii ksiądz Ireneusz Jakusik także w tym roku zadbał o to, aby kandydaci do bierzmowania szli z naturalnymi liśćmi palmy przywiezionymi z Włoch. W kościele rozpoczęła się Msza święta, podczas której chór parafialny wykonał śpiew Męki Pańskiej.

Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej, została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczyna Wielki Tydzień, Nazywana jest również Niedzielą Kwietną lub Wierzbną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie