Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątkowa tablica wróciła pod obiekty KSZO Ostrowiec

Waldemar FRAŃCZAK [email protected]
Kwiaty od KSZO złożyli wiceprezes Mariusz Rokita i siatkarki AZS WSBiP KSZO.
Kwiaty od KSZO złożyli wiceprezes Mariusz Rokita i siatkarki AZS WSBiP KSZO.
Po blisko 2,5-letniej przerwie na obiekty Klubu Sportowego KSZO powróciła tablica upamiętniająca sportowców i działaczy KSZO poległych w walkach z najeźdźcą hitlerowskim. W jej odsłonięciu wzięło udział kilka pokoleń ostrowczan.
Pamiątkowa tablica wróciła pod obiekty KSZO Ostrowiec

Granitowa tablica zwieńczona u góry białym orłem została odsłonięta 21 listopada 1959 roku z okazji 30-lecia klubu. Przed wyburzeniem starego budynku klubowego, hali i pływalni - latem 2009 roku - została zdemontowana i schowana do magazynu. Po wybudowaniu nowej hali i oddaniu jej do użytku, tablica nie znalazła miejsca na elewacji, bo nie wyraził na to zgody projektant.

Dzięki staraniom radnych, działaczy KSZO, rodzin ofiar oraz dyrekcji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji tablica znalazła nowe, godne miejsce - na niewielkim pasie zieleni, tuż przy ścianie obok głównego wejścia, na której zamontowany jest zegar.

CHWILA ZADUMY

- W miejsce, gdzie znalazła się tablica, przychodzą setki, a nawet tysiące ludzi. Chwila zadumy nad ostrowczanami poległymi w czasie II wojny światowej będzie towarzyszyć wielu osobom odwiedzającym ten obiekt - wyraził przekonanie prezydent Jarosław Wilczyński podczas uroczystości jej ponownego odsłonięcia.

Poza nim udział w niej wzięli poseł Jarosław Rusiecki, wicestarosta Eligiusz Mich, Wojciech Kotasiak, przewodniczący Rady Miasta, radni, działacze, byli i obecni sportowcy ostrowieckich klubów, trenerzy, kibice.

ODŻYŁY WSPOMNIENIA

Szczególny charakter miała uroczystość dla Bogusława, Leszka i Mirosława Wojsławskich, synów i wnuka Stanisława - założyciela sekcji pięściarskiej, który za wywieszenie polskiej flagi na kominie wielkiego pieca trafił do Auschwitz, gdzie zmarł w 1941 roku.

- Na nowo odżyły wspomnienia - mówi Bogusław Wojsławski, który poszedł w ślady ojca i był bokserem KSZO. - Byliśmy z bratem małymi chłopcami, kiedy ojca zabierało gestapo. A później nadszedł telegram z Auschwitz o jego śmierci, który mam do dziś. Cieszymy się wspólnie z bratem, byłym piłkarzem, że nowa lokalizacja jest lepsza. Nawet ładnie to wyszło.

Rzeczywiście nowa lokalizacja tablicy z pewnością lepiej będzie sprzyjać pamięci o ostrowczanach-sportowcach, którzy w trudnych czasach zdali swój życiowy egzamin.

Bogusław Wojsławski, syn Stanisława upamiętnionego na tablicy

Bogusław Wojsławski, syn Stanisława upamiętnionego na tablicy

- Na nowo odżyły wspomnienia. Byliśmy z bratem małymi chłopcami, kiedy ojca zabierało gestapo. A później nadszedł telegram z Auschwitz o jego śmierci, który mam do dziś. Cieszymy się wspólnie z bratem, byłym piłkarzem, że nowa lokalizacja jest lepsza. Nawet ładnie to wyszło.

Upamiętnieni na tablicy

Zbigniew Baran - lekkoatleta, koszykarz i bramkarz drużyny piłkarskiej, poległ w kampanii wrześniowej; Władysław Ciepielewski - kolarz i narciarz, zginął w 1943 roku w akcji na fabrykę Amor w Ostrowcu; Stanisław Frańczak - pięściarz, rozstrzelany w masowej egzekucji w 1943 roku w Iwaniskach; Jan Kocjan - pięściarz, zginął w 1943 roku w akcji porwania niemieckiego komisarza miasta Bruno Motschalla; Jerzy Łukaszewski - lekkoatleta, zginął w kampanii wrześniowej; Mieczysław Wąs - hokeista, zginął w akcji pod Amorem, Stanisław Wojsławski - pięściarz, za wywieszenie polskiej flagi na kominie wielkiego pieca trafił do Auschwitz, gdzie zmarł w 1941 roku; Franciszek Wójcicki - zawodnik sekcji strzeleckiej, zginął w Ostrowcu w styczniu 1943 roku; Zbigniew Wójcicki - pływak, zginął w walce z okupantem w listopadzie 1943 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie