Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kieleckich Piaskach oddano hołd ofiarom stanu wojennego. Zobacz zdjęcia

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Pod Aresztem Śledczym na kieleckich Piaskach  oddano hołd ofiarom stanu wojennego
Pod Aresztem Śledczym na kieleckich Piaskach oddano hołd ofiarom stanu wojennego Tomasz Trepka
We wtorek, 13 grudnia pod tablicą na murze Aresztu Śledczego w Kielcach przy ulicy Zagnańskiej rozpoczęły się uroczystości przypominające o 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Zygmunt Pęksyk, działacz opozycji z okresu PRL oraz jeden z internowanych w ośrodku odosobnienia Kielce-Piaski stwierdził, że ważna jest pamięć o tamtych wydarzeniach.

Był to okropny czas. To nie tylko wojna z „Solidarnością”, ale z całym polskim narodem, który podjął się budowy nowej, suwerennej Polski. Te polskie grudniowe dni i noce, jakże tragiczne, okupiono zamordowanymi górnikami, robotnikami i studentami. Do tego należy dodać ogrom cierpienia dzieci i matek

– mówił. Zygmunt Pęksyk przyznał również, że nadszedł czas sprzeciwu wobec wszystkich tych, którzy popełnili przestępstwa w okresie stanu wojennego. Działacz opozycji przypomniał o tragicznych wydarzeniach z okresu stanu wojennego w wyniku, których zginął Stanisław Rak z Kielc.

Dziś chylimy czoła przed ofiarami, by je wspomnieć i upamiętnić

– zakończył Zygmunt Pęksyk.

Oprócz złożenia wieńców i zapalenia zniczy, zmówiono modlitwę w intencji ofiar stanu wojennego.

Miejsce, w którym odbyły się uroczystości jest nieprzypadkowe. To tam mieścił się ośrodek odosobnienia dla internowanych (obecnie Areszt Śledczy). Funkcjonował on od 13 grudnia 1981 roku do 31 grudnia 1982 roku. Więziono w nim wiele osób z Kielecczyzny, Radomia i innych miejscowości. 15 grudnia 1981 roku przebywało na kieleckich Piaskach 368 osób, w tym 14 kobiet. 17 grudnia 1981 roku rozpoczął się pierwszy protest osadzonych. Próbowano wówczas przeprowadzić okupację „spacerniaka”. W styczniu 1982 roku podjęto głodówkę, a kolejną w czerwcu, w której uczestniczyło 38 osób.

Warunki w ośrodku odosobnienia Kielce-Piaski były ciężkie. Cele miały 5x2x2. Okna były zabezpieczone kratami, na wyposażeniu znajdowały się dwie piętrowe prycze, sanitariat i umywalka z zimną wodą. Dwa razy w tygodniu internowani mogli (choć jedynie przez 90 minut) korzystać ze świetlicy. Zezwolono na czytanie prorządowych gazet, oglądanie Dziennika Telewizyjnego oraz słuchania Polskiego Radia. Można było także wysyłać listy. Przewidziano również możliwość odbywania godzinnego spaceru w grupach po 10 osób. Odwiedziny miały miejsce dwa razy w miesiącu. 26 grudnia 1981 roku w ośrodku odbyła się pierwsza msza. Wiosną 1982 roku złagodzono przepisy. Pozwolono na większą liczbę spotkań z osobami z zewnątrz, między innymi z ludźmi kultury.

Kolejne wydarzenia upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 41 lat odbędą się we wtorek, 13 grudnia popołudniu.

  • godz. 17.40 - złożenie kwiatów przy tablicy świętej pamięci Stanisława Raka - mur katedralny
  • godz. 18.00 - msza święta sprawowana przez księdza biskupa Jana Piotrowskiego w intencji ofiar stanu wojennego - kielecka Bazylika Katedralna
  • ok. godz. 19.00 - składanie kwiatów - figura błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, Plac Najświętszej Maryi Panny
  • uroczyste otwarcie wystawy „586 dni stanu wojennego” 13 grudnia o godzinie 17:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach

W środę, 14 grudnia:

  • godz. 17.00 - panel dyskusyjny - "Czy Służba Bezpieczeństwa rozpracowała Solidarność”?, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, ul. Warszawska 5.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie