Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papamobile przejedzie przez Starachowice

Agnieszka Lasek - Piwarska
Muzeum Przyrody i Techniki zrekonstruowało auto, którym podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku podróżował Jan Paweł II.
Muzeum Przyrody i Techniki zrekonstruowało auto, którym podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku podróżował Jan Paweł II. Archiwum
Już w niedzielę w Starachowicach będzie można zobaczyć kopię papieskiego auta.

Poświęci je ordynariusz diecezji radomskiej ksiądz biskup Zygmunt Zimowski
W najbliższą niedzielę już od godziny 17 na placu przed kościołem Wszystkich Świętych przy ulicy Radomskiej w Starachowicach będzie można zobaczyć zrekonstruowany pojazd papamobile. Takim autem podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku podróżował Jan Paweł II.

Przed kościołem Wszystkich Świętych o 18 rozpoczną się uroczystości poświęcenia pojazdu oraz przebudowanego kościoła Wszystkich Świętych. Poświęcenia dokona ordynariusz diecezji radomskiej ksiądz biskup Zygmunt Zimowski. Gdy uroczystość się zakończy, auto przejedzie ulicami Starachowic do Muzeum Przyrody i Techniki. Tam będzie eksponowane. Wcześniej, o 14, w hotelu Europa odbędzie się konferencja o historii tego pojazdu.

TRUDNA REKONSTRUKCJA

Podczas pielgrzymki do Polski w 1979 roku Jan Paweł II podróżował po kraju specjalnie przygotowanym samochodem. Podwozie pierwszego na świecie papamobile wykonano w Starachowicach. Auto, które zobaczymy w niedzielę, będzie prawie takie samo. Nie pozostało wiele z dokumentacji technicznej, kilka lat trwały prace nad tym, aby było jak najbardziej zbliżone do oryginału.

- Prace nad rekonstrukcją rozpoczęliśmy w maju ubiegłego roku - mówiła nam dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Magdalena Gorzkowska. - Wcześniej długo zbieraliśmy dokumentację, rozmawialiśmy z konstruktorami, inżynierami, ludźmi, którzy współtworzyli ten pojazd. Staraliśmy się dotrzeć do tych ludzi, którzy wykonywali poszczególne elementy dla papieskiego samochodu w 1979 roku. W wielu przypadkach udało się.

Wierną kopię papamobile współtworzyło wiele przedsiębiorstw i osób prywatnych. Prace trwały do ostatniej chwili. Wszyscy ci, którzy szukali autentycznego pojazdu i ci, którzy zajmowali się jego rekonstrukcją, spotkają się w niedzielę o 14 w hotelu Europa, aby porozmawiać o losach auta po papieskiej pielgrzymce.

POŚMIERTNE LOSY PAPAMOBILE

Na konferencję "Pośmiertne losy polskiego papamobile" organizatorzy zaprosili około 150 gości. Są wśród nich przedstawiciele władz państwowych, samorządów, hierarchowie Kościoła. Moderatorem dyskusji będzie dyrektor starachowickiego muzeum Magdalena Gorzkowska. Ona powie zebranym, dlaczego placówka, którą kieruje, podjęła się rekonstrukcji auta.

O poszukiwaniach oryginalnego samochodu z 1979 roku będzie mówić Dariusz Dąbrowski. Potem rozpocznie się dyskusja, w końcu spotkania będzie promocja książki Anny Zyskowskiej "Polski samochód dla Jana Pawła II". Książka została wznowiona i poszerzona o dwa rozdziały, które napisali pracownicy Muzeum.

REPLIKA W MUZEUM

Replika auta na razie na stałe będzie eksponowana w hali w Muzeum Przyrody i Techniki, w której prezentowana jest technika samochodowa. Będzie tam też lista nazwisk osób, które tworzyły oryginalne papamobile w 1979 roku i tych, którzy pracowali nad rekonstrukcją papamobile.

Rekonstrukcja samochodu z pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do kraju kosztowała, jak szacuje dyrektor Gorzkowska, ponad 100 tysięcy złotych. 30 tysięcy na ten cel dało Ministerstwo Kultury. Pozostałą kwotę wyłożyli muzeum i prywatni sponsorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie