MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papierowe cuda w jędrzejowskiej bibliotece

Agnieszka GRABOWSKA
Odsączenie masy papierowej na sicie, to jeden z etapów procesu powstawania papieru.
Odsączenie masy papierowej na sicie, to jeden z etapów procesu powstawania papieru. Agnieszka Grabowska
Do miski z wodą dolewali kilka kropel czerwonej, żółtej i niebieskiej farby, po czym delikatnie przykładali kartkę papieru do tafli kolorowej wody. Chociaż brzmi to jak schemat lekcji z plastyki, była to stara, rodem z Japonii technika zdobienia papieru, którą mieli okazję poznać uczestnicy warsztatów papierniczych.
Każdy uczestnik wyszedł z warsztatów z wykonaną przez siebie pamiątką: kartką czerpanego papieru opieczętowaną lakiem i inicjałem napisanym gęsim pi

Każdy uczestnik wyszedł z warsztatów z wykonaną przez siebie pamiątką: kartką czerpanego papieru opieczętowaną lakiem i inicjałem napisanym gęsim piórem. Agnieszka Grabowska

Każdy uczestnik wyszedł z warsztatów z wykonaną przez siebie pamiątką: kartką czerpanego papieru opieczętowaną lakiem i inicjałem napisanym gęsim piórem.
(fot. Agnieszka Grabowska)

W ubiegłym tygodniu takie warsztaty dotyczące historii powstawania papieru, zorganizowała dla uczniów ze szkół podstawowych, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Jędrzejowie.

Całą prezentację oraz krótki wykład o procesie produkcji i zdobieniu papieru przygotowała firma Kalander z Gliwic. Przywieziona przez nich zabytkowa praska, dębowa kadź papiernicza oraz stroje mnichów, w których prowadzili warsztaty, wszystko to stworzyło naprawdę średniowieczny klimat. Każdy uczestnik mógł własnoręcznie wyczerpać kartkę papieru z zatopionymi płatkami kwiatów, odsączyć masę papierową na sicie, odcisnąć w specjalnej prasie nadmiar wody i wysuszyć gotową kartę papieru. Następnie odbić na niej pieczęć lakową z inicjałem swojego imienia.

Kolejnym elementem warsztatów były zajęcia w miniskryptorium - tutaj należało podjąć próbę pisania gęsim piórem.

- Warto było uświadomić dzieciom, że w obecnej dobie Internetu papier, choć nie jest wynalazkiem naszych czasów, posiada barwną i bogatą historię, wciąż pełni bardzo ważną rolę i to dzięki niemu wiele informacji zdołało przetrwać do dziś - podkreśla Beata Satro, dyrektorka Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Jędrzejowie.

W warsztatach wzięło udział 89 uczniów wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej numer 3 i 4 w Jędrzejowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie